Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός

Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 16 Ιουν 2011 04:23 #948

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Γειά σας είμαι 42 ετών και δυσθυμικός το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου. Εδώ και 1/2 χρόνο έίμαι υπό Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία. Έχω δει κάποια βελτίωση, αλλά ξαναπέφτω σε θλίψη είμαι ευάλωτος σε κακεντρεχείς και εμπαθείς ανθρώπους.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 18 Ιουν 2011 22:52 #956

  • efilatifi
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της efilatifi
Kαλησπέρα ! Καλωσήλθες στο μαζί!
Δε γνωρίζω πολλά από δυσθυμία.. Μήπως θα θελες να μου πεις ποιο είναι το βασικό πρόβλημα; Τι εννοείς κακεντρεχείς και εμπαθείς ανθρώπους;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 21 Ιουν 2011 05:44 #958

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Πρόκειται για ήπια χρόνια κατάθλιψη. Είναι αρκετά βασανιστική γιατί νιώθεις άχρηστος και δεν νιώθεις καμιά χαρά. Σε μερικούς κρατά για πάντα. Δεν έχουν νιώσει ποτέ χαρά. Εγώ επίσης είμαι και επιζών σοβαρού παιδικού τραύματος και βίωσα για χρόνια Μετατραυματικό Στρες. Η αυτοκαταστροφή με έφερε κοντα στον θάνατο και πάσχω πια από ανίατη ασθένεια :( .


Η δυσθυμική αναταραχή, συνήθως ονομαζόμενη δυσθυμία, είναι μια ήπια αλλά όμως χρόνια κατάθλιψη που χαρακτηρίζεται από τα συναισθήματα της θλίψης ή κατάθλιψης που συνδέεται με την έλλειψη ενδιαφέροντος να κάνει κανείς πράγματα και υπάρχουν σωματικά συμπτώματα όπως η έλλειψη ενέργειας, αϋπνία και δυσκολία στη συγκέντρωση.
Μπορούν επίσης να εμφανιστούν και άλλα συμπτώματα, όπως συναισθήματα απόγνωσης, έλλειψη ελπίδας, αίσθηση ανικανότητας και αναξιότητας. Επιπλέον, οι ασθενείς κυριαρχούνται από λιμνάζουσες σκέψεις πού περιστρέφονται από δυσάρεστες σκέψεις ,όπως ο θάνατος, και συνήθως υπάρχει το συναίσθημα του κενού.
Αυτό είναι μια μορφή κλινικής κατάθλιψης που υποτίθεται ότι είναι "ηπιότερη" από την μείζονα καταθλιπτική διαταραχή επειδή τα συμπτώματα δεν παρατηρούνται απαραιτήτως καθημερινά. Αντίθετα από τους ασθενείς που πάσχουν από μείζονα καταθλιπτική διαταραχή οι ασθενείς με δυσθυμική διαταραχή δεν είναι αποσυρμένοι., είναι ακόμα ικανοί να εργαστούν, και δεν φαίνονται να είναι άρρωστοι. Αλλά τα περισσότερα από αυτά τα άτομα παραπονιούνται ότι δεν νοιώθουν ότι είναι "φυσιολογικοί" ή δεν νιώθουν " ευτυχισμένοι"για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Επιπλέον, η δυσθυμική διαταραχή εκδηλώνεται με έλλειψη κινήτρου και κίνησης. Ως εκ τούτου, οι συγγενείς και οι φίλοι τείνουν να παρερμηνεύσουν τη διάθεσή τουςκαι τη συμπεριφορά τους. Μερικοί ασθενείς αποκτούν την ταμπέλα του "οκνηρού" ή ότι"δεν κινητοποιούνται αρκετά" για να πετύχουν σημαντικούς στόχους.
Με το πέρασμα του χρόνου , οι ασθενείς με αυτή την διαταραχή έχουν σημαντικές δυσκολίες να λειτουργήσουν. Όμως, επειδή εμφανίζονται ακόμα φυσιολογικοί, η ασθένεια δεν αναγνωρίζεται και οι ασθενείς δεν αντιμετωπίζονται θεραπευτικά έγκαιρα. Πολλές φορές, δεν προσέρχονται σε έναν ψυχίατρο.
Είναι λοιπόν η δυσθυμία μια μέτρια ψυχιατρική διαταραχή; Με βάση την εμπειρία μου, οι ασθενείς βιώνουν μια ιδιαίτερη συναισθηματική αναταραχή. Στην πραγματικότητα, μερικοί δυσθυμικοί ασθενείς αναπτύσσουν τελικά μια σοβαρότερη κατάθλιψη αποκαλούμενη μείζονα καταθλιπτική αναταραχή. Όταν αυτό συμβαίνει, οι ασθενείς είναι τόσο καταθλιπτικοί που γίνονται απειλητικοί για τον εαυτό τους και παρουσιάζουν μεγάλη λειτουργική έκπτωση, με αποτέλεσμα η εισαγωγή σε ψυχιατρική κλινική να γίνεται απαραίτητη.
Έτσι λποπόν, η δυσθυμία είναι ένα σοβαρό ψυχικό πρόβλημα που πρέπει να αναγνωριστεί και να αντιμετωπιστεί αμέσως. Είναι μια ασθένεια που κρύβει κάπως την ύπαρξή της από τον καθένα συμπεριλαμβανομένων των νοσοκομειακών γιατρών και των ίδιων των ασθενών .

Ποια είναι η θεραπεία; Η δυσθυμία μπορεί να αντιμετωπιστεί με αντικαταθλιπτικά φάρμακα και την ψυχοθεραπεία. Οι περισσότεροι ασθενείς ανταποκρίνονται στη θεραπεία αν και μερικοί υποφέρουν ακόμα και μετά από επαρκή θεραπεία. Επίσης, υπάρχουν μερικά άτομα που βοηθούνται ελάχιστα μόνο. Υπό αυτήν την έννοια , αυτή η διααραχή μπορεί να είναι μια πρόκληση στην αντιμετώπισή της εν σχέσει με άλλες ψυχικές διαταραχές.

Στα ποιήματά μου είναι φανερά τα συναισθήματα των δυσθυμικών.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 21 Ιουν 2011 06:00 #959

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Βίντεο για την δυσθυμία:





Κακεντρεχείς και εμπαθείς είναι:

Αυτοί που συμμετέχουν παθητικά σε κοινές προσπάθειες και λόγω της ανικανότητας τους σοκάρονται από την πρόοδο των άλλων μιζεριάζουν, σαμποτάρουν και κατηγορούν τους εργατικούς ότι τους καπελώνουν.

Αυτοί που λένε: «Δεν με νοιάζει αν πληγώνω τους άλλους – αρκεί να είμαι ο εαυτός μου». «Θα παραβιάσω τις αρχές μου και θα ζητήσω συγνώμη – αλλά αυτός είμαι».
Αυτοί που μόλις φύγει κάποιος από την παρέα τον κουτσομπολεύουν.
Ο κουτσομπόλης που υποδέχεται με χαρά τον κάθε καινούργιο γιατί απλώς αποτελεί το επόμενο θύμα του.

Βασικά όσοι βγάζουν τις ανασφάλειές τους λεηλατώντας τις ανασφάλειες των άλλων.


Ο δυσθυμικός έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση εξαιτίας των γονιών του. Έχει δεχτεί τόνους απόρριψης στη ζωή του. Όταν δέχεται άγρια απόρριψη ξυπνούν αυτοκτονικές τάσεις μέσα του. Δεν κατηγορεί τους άλλους. Θεωρεί πως η ζωή είναι απαξία και οι άλλοι αυτοί που τον εμποδίζουν να ζήσει γιατι οι άλλοι είναι η φυλακή μας (βλ. και Σαρτ, Ναυτία). Η αιτία είναι ότι θεωρεί τον εαυτό του άχρηστο - οι άλλοι αποτελούν τις αφορμές.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιουν 2011 06:09 από Τρυποκάρυδος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 23 Ιουν 2011 17:32 #970

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
καλώς ήρθες τρυποκάρυδε! ελπίζω στην παρέα μας να γνωρίσεις ανθρώπους που δεν είναι κακεντρεχείς ούτε εμπαθείς! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 24 Ιουν 2011 05:52 #975

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Κι εγώ το ελπίζω. Χαίρομαι που σας γνωρίζω. Δεν βλέπω βέβαια πολύ συχνές συμμετοχές, όσο σ' ένα άλλο forum που συμμετέχω (για θέμα υγείας) αλλά ελπίζω ν' αλλάξω γνώμη.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 24 Ιουν 2011 21:59 #978

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
διανύουμε τους πρώτους μας μήνες ακόμα γι' αυτό, μη σε αποθαρρύνει αυτό! :)
τι συνέπειες έχει η δυσθυμία όσον αφορά τη λειτουργικότητά σου θέλεις να μας πεις;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιουν 2011 22:02 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 25 Ιουν 2011 03:21 #981

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Είσαι λειτουργικός σε σχέση με κάποιον που έχει μείζονα κατάθλιψη. Κινδυνεύεις πάντα να εμφανίσεις και μείζονα ή διπολική κατάθλιψη. Είσαι μόνιμα δυστυχής. Υπονομεύεις τον εαυτό σου, φοβάσαι τους άλλους, θέλεις να κλειστείς στο σπίτι και να μην ξαναβγείς, έχεις αυπνίες, σκέφτεσαι τον θάνατο ή την αυτοκτονία, εκθέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο (έτσι έγινα ΑΜΕΑ), Την ασθένεια μου δεν την αναφέρω ακόμη είναι ανίατη και ήμουνα στην κατηγορία των κυνηγών, δηλ. πήγαινα γυρεύοντας από χαμηλή αυτοεκτίμηση. Τώρα λόγω της αρρώστιας, ίσως και των φαρμάκων πάντα κινδυνεύω από μείζονα κατάθλιψη και γνωσιακές διαταραχές. Μοιάζω πάντως λειτουργικός, αν και είμαι πολύ άσχημα μπλεγμένος από άποψη υγείας. Γενικά κάθομαι πάνω σε νάρκη, αλλά μπορώ να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουν 2011 08:18 από Τρυποκάρυδος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 26 Ιουν 2011 07:09 #988

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Καλωσήρθες Τρυποκάρυδε!
Διάβασα την περιγραφή σου για τη δυσθυμία και πραγματικά, αν ένιωθα κι εγώ συνέχεια έτσι θα ευχόμουν να μη ζώ!
Διαφωνώ πάντως με τη γενίκευσή σου, εκεί που λες "Ο δυσθυμικός έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση εξαιτίας των γονιών του. Έχει δεχτεί τόνους απόρριψης στη ζωή του." Δέχομαι ότι για εσένα μπορέι να είναι έτσι ή ότι εσύ το βλέπεις έτσι, αλλά δεν είναι λίγο άδικο να μιλάς εξ'ονόματος όλων των δυσθυμικών;
Μπορεί άλλοι δυσθυμικοί να μην έχουν δεχτεί απόρριψη από τους γονείς τους, μπορεί τα αίτια να είναι κληρονομικά...
Εγώ ας πούμε έχω διπολική διαταραχή και μπορώ να μιλήσω για τη δική μου διπολική διαταραχή, αλλά δε μπορώ να υποθέσω ότι όλοι οι διπολικοί έχουν την ίδια γνώμη μ'εμένα, κι ας μιλάμε για την ίδια ασθένεια!
Ελπίζω να μη βρήκες το ύφος μου επιθετικό, με το να διαφωνώ από την πρώτη απάντηση, ήθελα απλά να εκφράσω μια γνώμη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 26 Ιουν 2011 14:45 #990

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Κοίτα, ίσως είναι γενίκευση. Δεν μιλώ εξ ονόματος όλων των δυσθυμικών. Αν διαβάσεις άρθρα για τους δυσθυμικούς ίσως βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

Οι περισσότερες ψυχολογικές σχολές (Ψυχοδυναμικής,Γνωσιακή, ακόμη και η Συστημική) θεωρούν τον οικογενειακό περιβάλλον ως πρώτο πεδίο εμπειριών. Η επιβράβευση ή η απόρριψη προέρχεται αρχικά από εκεί και συνεχίζεται ή δεν συνεχίζεται στο ευρύτερο περιβάλλον. Στη γνωσιακή ψυχολογία οι λανθασμένες ιδέες για τον εαυτό μας και τους άλλους προέρχονται από το σπίτι. Στην ψυχοδυναμική επίσης τα στάδια ανάπτυξης διαμορφώνεται στο οικογενειακό περιβάλλον. Στη συστημική βασικό σύστημα είναι η λειτουργική ή η δυσλειτουργική οικογένεια.

Μια μορφή απόρριψης είναι και η υπερπροστατευτικότητα των γονέων. Πυρηνική πεποίθηση: Είμαι άχρηστος (υποσυνείδητο) - Εξαρτημένη υπόθεση (θα τα καταφέρω αν με βοηθήσει κάποιος) - Αυτόματη σκέψη (αναβλητικότητα) - Συναίσθημα (πανικός - αδυναμία) - Συμπεριφορά (αναβλητικότητα στην πράξη, αυτοπαραίτηση)- (νευρικότητα - ατονία). Το σχήμα μου το έχει δώσει η ψυχοθεραπεύτριά μου και δεν είναι μόνο για μένα είναι βασική θεώρηση της Γνωσιακής ψυχοθεραπείας (παράδειγμα είναι).

Ο παράγων σεροτονίνη είναι άλλο πράγμα, βιολογικό πέρα από το σχεσιακό κομμάτι. Αν η άπαισιόδοξη συμπεριφορά δημιουργεί δυσθυμία ή το αντίθετο δεν γνωρίζει η επιστήμη. Η δυσθυμία μπορεί να προκληθεί από οικογενειακά συμβάντα: γέννηση δευτέρου παιδιού, κακοποίηση, απόρριψη κλπ. Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν εκπροσωπώ κανένα. Ξέρω ως ένα σημείο μόνο για τη δική μου περίπτωση γιατί βρίσκομαι σε ψυχοθεραπεία με ψυχοθεραπεύτρια.

Για την κληρονομικότητα ίσως έχεις δίκιο. Συχνά ένας από τους δύο γονείς έχει κατάθλιψη και μεταφέρεται γονιδιακά (; ) ή ως παράδειγμα (με τη συμπεριφορά του).
Η πρώτη περιγραφή που έδωσα είναι από γιατρό στο ίντερνετ η δεύτερη είναι πιο προσωπική. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα ταινιάκια που έβαλα και μαρτυρίες δυσθυμικών.

Σε μαρτυρίες δυσθυμικών φαίνεται πως θεωρούν λίγο βαρύ ότι η περίπτωση τους χαρακτηρίζεται ήπια γιατί έχει μια απελπιστική διάρκεια και μερικές φορές άγνοια του φυσιολογικού (γιατί γι' αυτούς πάντα έτσι ήταν). Επίσης τα ποιήμτα που γράφουν κάποιοι ομοιάζουν ανατριχιαστικά (κύριο θέμα πάντα η αγχόνη, η κρεμάλα, ο πνιγμός). Βλ. μαρτυρίες δυσθυμικών στο εξωτερικό dysthymia.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουν 2011 18:32 από Τρυποκάρυδος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 28 Ιουν 2011 22:48 #998

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Τρυποκάρυδος έγραψε:
Είσαι λειτουργικός σε σχέση με κάποιον που έχει μείζονα κατάθλιψη. Κινδυνεύεις πάντα να εμφανίσεις και μείζονα ή διπολική κατάθλιψη. Είσαι μόνιμα δυστυχής. Υπονομεύεις τον εαυτό σου, φοβάσαι τους άλλους, θέλεις να κλειστείς στο σπίτι και να μην ξαναβγείς, έχεις αυπνίες, σκέφτεσαι τον θάνατο ή την αυτοκτονία, εκθέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο (έτσι έγινα ΑΜΕΑ), Την ασθένεια μου δεν την αναφέρω ακόμη είναι ανίατη και ήμουνα στην κατηγορία των κυνηγών, δηλ. πήγαινα γυρεύοντας από χαμηλή αυτοεκτίμηση. Τώρα λόγω της αρρώστιας, ίσως και των φαρμάκων πάντα κινδυνεύω από μείζονα κατάθλιψη και γνωσιακές διαταραχές. Μοιάζω πάντως λειτουργικός, αν και είμαι πολύ άσχημα μπλεγμένος από άποψη υγείας. Γενικά κάθομαι πάνω σε νάρκη, αλλά μπορώ να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου.

τώρα σε τι φάση είσαι;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γειά σας. Είμαι 35 χρόνια δυσθυμικός 29 Ιουν 2011 01:06 #1003

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Δραστήριος, αλλά θλιμμένος. Ανήσυχος λόγω της οικονομικής κρίσης και του ότι πρέπει να παίρνω φάρμακα για να είμαι ζωντανός. Έτσι και μας τα κόψουν κάηκα. :woohoo:
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα