Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη

Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 30 Μαρ 2012 05:16 #2707

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
Τελευταία, με απασχολεί αρκετα το θεμα αυτό.
Ενώ προσπαθώ να είμαι φιλική, κ γενικα κανω προσπαθεια να μη κλεινομαι κ να μην ειμαι αρνητική με τους αλλους, δε βλεπω καμια διαφορα..
δηλαδη μιλαω με ατομα στη σχολή αλλα επειδή δε μενουμε στην ίδια πόλη στερούμαι τις παρεες, τις εξοδους και τη δυνατότητα να έχουμε μια πιο στενη φιλία κ όχι τυπική.
Και νιώθω δυστυχισμένη. Όταν έχω φιλους να κανω παρέα νιωθω καλά, εχω αναγκη στη ζωη μου ατομα να τους εμπιστευομαι κ να τους ανοιχτω... ομως δε τους εχω, όσους ξερω είναι η σχεση μας πιο αποστασιοποιημένη.. δε λεμε τα προσωπικα μας θεματα, και θα ηθελα πολυ να ειχα καποιον να τα λεω. Όλο αυτό όταν γυρναω σπίτι με ρίχνει..

επίσης τις τελευταίες μερες στη σχολή κανω παρέα με καποια ατομα που δε μιλουσαμε παλια, κ ειναι ενα παιδι που ενώ δε με ελκύει μου αρέσει σαν παρέα, είναι πολύ συζητήσιμος, μιλάει αρκετά (κ αυτο με βοηθάει γιατι εγω δε μιλαω κ πολυ) κ νομίζω οτι στο μυαλό μου συγχέω τη φιλία(που ουτε φιλος ειναι, απλα καμια φορα κανουμε παρεα) με τη σχεση. Μου λείπει να εχω μια σχέση και μαλλον τα μεγενθύνω στο μυαλο μου... μπορεί να παρεξηγήσω ακόμη και το πως θα με κοιταξει..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 01 Απρ 2012 04:18 #2724

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
spoon σε καταλαβαινω παααρα πολυ....εγω εχω μια φιλη...πολυ καλη..που την εμ[ιστευομαι και μεχρι τωρα να χτυπησω ξυλο η σχεση μασ παει καλα...ωστοσο ειναι μια..κι εχει ζωη!σε αντιθεση με εμενα:P ....ειχα αλλεσ 2 καλεσ φιλεσ αλλα η καταθλιψη μου τησ κουρασε...με την μια δεν μιλαμε πλεον καθολου χωρισ να εχουμε τσακωθει..με τν αλλη...ψιλα πραγματα...τεσπα...και οι φιλιες που ειχα απο τη σχολη ειναι ολοι σε αλλη πολη...επομενωσ δεν μπορω να εχω τιποτα περισσπτερο απο τη διαδυκτιακη παρεα τους....τον τελευταιο καιρο νιωθω ακριβωσ οπωσ περιγραφεις...σκεφτομαι πωσ και πωσ να αποκτησω καθημερινοτητα γιατι τα εχω παρατησει ολα..(εχω διαταραχη πανικου..και ειμαι 3 χρονια στο σπιτι)τωρα εχω αρχισει και κανω καποια βηματακια..προσ τα εξω..αλλα μου λοιπον οι φιλοι..να εχω παρεα!η ζωη γενικως...τεσπα...δεν ξερω γιατι σου εγραψα...μου βγηκε...
ειναι καλο που εισαι στυη σχολη..ισωσ προχωρησει καποια σχεση εκει πιο βαθια...
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 01 Απρ 2012 10:34 #2725

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
lollypop έγραψε:
spoon σε καταλαβαινω παααρα πολυ....εγω εχω μια φιλη...πολυ καλη..που την εμ[ιστευομαι και μεχρι τωρα να χτυπησω ξυλο η σχεση μασ παει καλα...ωστοσο ειναι μια..κι εχει ζωη!σε αντιθεση με εμενα:P ....ειχα αλλεσ 2 καλεσ φιλεσ αλλα η καταθλιψη μου τησ κουρασε...με την μια δεν μιλαμε πλεον καθολου χωρισ να εχουμε τσακωθει..με τν αλλη...ψιλα πραγματα...τεσπα...και οι φιλιες που ειχα απο τη σχολη ειναι ολοι σε αλλη πολη...επομενωσ δεν μπορω να εχω τιποτα περισσπτερο απο τη διαδυκτιακη παρεα τους....τον τελευταιο καιρο νιωθω ακριβωσ οπωσ περιγραφεις...σκεφτομαι πωσ και πωσ να αποκτησω καθημερινοτητα γιατι τα εχω παρατησει ολα..(εχω διαταραχη πανικου..και ειμαι 3 χρονια στο σπιτι)τωρα εχω αρχισει και κανω καποια βηματακια..προσ τα εξω..αλλα μου λοιπον οι φιλοι..να εχω παρεα!η ζωη γενικως...τεσπα...δεν ξερω γιατι σου εγραψα...μου βγηκε...
ειναι καλο που εισαι στυη σχολη..ισωσ προχωρησει καποια σχεση εκει πιο βαθια...

χαίρομαι που έχεις τη φίλη σου αυτή! και κυρίως οτι την εμπιστευεσαι.. και μπράβο σου που προσπαθείς, σημασία γενικά έχει να προσπαθούμε. ΤΟ πιο εύκολο είναι να πιάσουμε άκρα, να πάμε στον πάτο πιστευω είναι πιο ασφαλές απο το να προσπαθούμε και να παλεύουμε καθημερινά με τα προβλήματά μας.
Η σχολή ναι μου κανει καλό, είναι η μόνη που με κρατάει σε μια σχετική η ισορροπία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 01 Απρ 2012 10:35 #2726

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
lollypop δε ξερω γιατι αλλα δεν εμφανίζεται στην οθόνη η απάντησή σου :\ δλδ τα γράμματα, ενώ οταν πατησα παράθεση εμφανίστηκε τωρα χάθηκε(όταν ολοκληρώθηκε η απαντηση). τεσπα, απλα περίεργο :S
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 03 Απρ 2012 13:38 #2728

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
spoon έγραψε:
Τελευταία, με απασχολεί αρκετα το θεμα αυτό.
Ενώ προσπαθώ να είμαι φιλική, κ γενικα κανω προσπαθεια να μη κλεινομαι κ να μην ειμαι αρνητική με τους αλλους, δε βλεπω καμια διαφορα..
δηλαδη μιλαω με ατομα στη σχολή αλλα επειδή δε μενουμε στην ίδια πόλη στερούμαι τις παρεες, τις εξοδους και τη δυνατότητα να έχουμε μια πιο στενη φιλία κ όχι τυπική.
Και νιώθω δυστυχισμένη. Όταν έχω φιλους να κανω παρέα νιωθω καλά, εχω αναγκη στη ζωη μου ατομα να τους εμπιστευομαι κ να τους ανοιχτω... ομως δε τους εχω, όσους ξερω είναι η σχεση μας πιο αποστασιοποιημένη.. δε λεμε τα προσωπικα μας θεματα, και θα ηθελα πολυ να ειχα καποιον να τα λεω. Όλο αυτό όταν γυρναω σπίτι με ρίχνει..

επίσης τις τελευταίες μερες στη σχολή κανω παρέα με καποια ατομα που δε μιλουσαμε παλια, κ ειναι ενα παιδι που ενώ δε με ελκύει μου αρέσει σαν παρέα, είναι πολύ συζητήσιμος, μιλάει αρκετά (κ αυτο με βοηθάει γιατι εγω δε μιλαω κ πολυ) κ νομίζω οτι στο μυαλό μου συγχέω τη φιλία(που ουτε φιλος ειναι, απλα καμια φορα κανουμε παρεα) με τη σχεση. Μου λείπει να εχω μια σχέση και μαλλον τα μεγενθύνω στο μυαλο μου... μπορεί να παρεξηγήσω ακόμη και το πως θα με κοιταξει..


μικρη, καλημερα!
μήπως δν ανοιγεσαι αρκετα με τα ατομα στην σχολη σου?
μου φαινεται λιγο παραξενο για σενα γιατι εχουμε μιλησει αρκετα μαζι, έστω κ διαδυκτιακα.
θεωρώ πως εισαι αρκετα ώριμη για την ηλικια σου, αλλα κ ευαισθητος ανθρωπος.
όσο για το αγόρι που λες, το αποδιδω στο οτι σου λειπει ένας συντροφος.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Φιλίες-Σχέση-Θλίψη 05 Απρ 2012 08:56 #2729

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
arktos έγραψε:

μικρη, καλημερα!
μήπως δν ανοιγεσαι αρκετα με τα ατομα στην σχολη σου?
μου φαινεται λιγο παραξενο για σενα γιατι εχουμε μιλησει αρκετα μαζι, έστω κ διαδυκτιακα.
θεωρώ πως εισαι αρκετα ώριμη για την ηλικια σου, αλλα κ ευαισθητος ανθρωπος.
όσο για το αγόρι που λες, το αποδιδω στο οτι σου λειπει ένας συντροφος.

Ίσως τελικά να μην ανοίγομαι τόσο... αν και προσπαθώ γιατι πιστευω πως απο παλιά είμαι πιο δεκτική με καινούρια άτομα, απλά παραείμαι ευγενική-απόμακρη(δε ξερω πως να το χαρακτηρισω) και το καταλαβαίνω κι εγώ η ίδια. Ακόμη και με τους καθηγητές είμαι πολύ πολύ τυπική και είμαι τυχαιρή που έχουμε νεους καθηγητές και φιλικούς, τεσπα.. λιγο ασχετο. Γενικά νομίζω κρατάω μια απόσταση(σαν τοίχο), ενώ θα'ταν καλύτερα για μενα να "χαλαρώσω" λίγο σ'αυτο το θεμα :\
Κ για το αγόρι έχεις δίκιο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα