Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: παλι εγω φταιω?????....

παλι εγω φταιω?????.... 21 Ιαν 2012 01:23 #2369

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
λοιπον...ωρα για μερικους μικρυσ αθωους προβληματισμους....
τι κοινο να εχω να πω με τον πατερα μου...στα 23 μου χρονια...3 φορεσ τη μερα στο τηλ???γιατι να φορτωνομαι μετα και τισ ενοχεσ οτι φταιω για τη σχεση μας???
τεσπα...σαφωσ το προβλημα ειναι πολυ πιο συνθετο..με υποβαθρο..αλλα οκ
ασ το παρουμε λιγο απλα...οι γονεισ μου ειναι χωρισμενοι...ο πατερασ μου ηταν χρονια στην κοσμαρα του..οι σχεσεισ μασ ηταν συμβατικες...ποτε δεν ειιμασταν κοντα...εκανε τα παντα για να γινει ευτυχισμενοσ με αλλο τροπο...σχεσεισ...γαμοι...φιλοι..κι αφου δεν τα καταφερε...(χωρισε...απομακρυνθηκε απο ολουσ κλπ)..και καπου εκει που αρχιζεισ και σκεφτεσαι το θανατο...τον απολογισμο τησ ζωησ σου(ειναι σχετικα μεγαλος)....θυμηθηκε οτι υπαρχω!!!!!ωωωω ναι!!!και ξαφνικα απο το συμβατικο...εν μια νυκτι ηθελε να ειμαστε φιλοι λεει...και κοντα κλπ...τεσπα....αυτα δεν γινονται φυσικα...κι οχι επειδη δνε εχω την προθεση..αλλα να στα 65 σου να θυμασαι οτι το παιδι θελει και συναισθηηματικη επαφη εκτοσ απο το να του πετασ κατι λεφτα στη μουρη...ε??πωσ να το κανουμε..δε γεφυρωνει το χασμα....
θα μπορουσα να πω κι αλλα πολλα αλλα δνε ειναι εκει το θεμα...
θα σασ πω τον πιο απλο συλλογισμο...την ανησυχεια μου..
οκ υπαρχει ενα υποβαθρο..περαν τουτου ομως...τι θα μοπρουσαμε πια να συητησουμε σε αυτο το ρημαδι το τηλ..καθε μερα!ειδικα με την ζωη που εχω εγω..η μαλλον που δνε εχω!!εχω διαταραχη πανικου κλπ...εχω παρατησει σχολη..και ειμαι στο σπιτι ολη τη μερα..οκ??καθε μερα...τι να εχω να πω η κακομοιρα!εφαγες?εφαγα?τι εκανες??δεν εχουμε τιποτα να ποθμε....καταλειγουμε να λεμε..τι εφαγα τι ωα ξυπνησα κλπ..αλλα το θεμα δεν σταματσεεει εκει!γιατι δεν μου λεσ κατι σοβαρο??τι???τι να σου πω..για τον ασθενη που δνε εσωσα???για τη μερα που δεν ειχα???δηλαδη εχει αρχισει και μου τη δινει παρα πουλ ολο αυτο...αλλα ανναρωτιεμαι!εγω φταιω ρε γαμωτο(παλι!)...εγω??η ειναι λογικο???δεν εχω κατι να σου πω...και δε νιωθω την αναγκη να μιλαμε 3 φορεσ τη μερα...δεν ξερω...τι θα μπορουσαμε δηλαδη να πουμε...????ποσο ενδιαφερον να βρεις???
μου λεει με τισ φιλκεσ σου τι λες???μα τι ακουω!!!οι φιλεσ μου εινια φιλες!!!μεμχρι και για το μανο που δεν στεγνωνει μπορουμε να μιλησουμε!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!...δεν ξερω....τα υπολοιπα παιδια χωρισμενων γονιων αναρρωτιεμαι πωσ το χειριζονται αυτο???
να πω παντωσ οτι οταν σπουδαζα επαρχια..ακομα και με τη μαμα μου μιλαγα μια φορα...το βραδυ..πωσ πηγεσ πωσ ηταν η μερα σου κλπ...ο πατερασ μου προσπαθει να καλυψει το κενο στη ζωη του..να βρει νοημα μεσα απο εμενα(λιγο ετεροχρονισμενα)...ενω εγω αντιθετα προσπαθω να βρω το νοημα μακρια τουσ..(εννοω να ανεξαρτητοποιηθω)>...οπωσ και να εχει ομωσ...δεν μπορω να καλυψω το κενο του...καλυτω δικεσ μου τρυπες...και δεν ειναι καθολου αμειροσ ευθυνων και σε αυτες...
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: παλι εγω φταιω?????.... 22 Ιαν 2012 07:28 #2373

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Πες του απλά πως νοιώθεις πατέρας σου είναι στο κάτω κάτω ,δεν είναι ξένος ,ακόμα κιαν δεν αισθάνεσαι καλά μαζί του ,στο τηλέφωνο μπορείς να προσποιηθείς ότι μιλάς στον πατέρα που θα ήθελες να είχες ,κάντο σαν ενα ψυχολογικό πείραμα ,ίσως πετύχει !
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: παλι εγω φταιω?????.... 22 Ιαν 2012 19:08 #2383

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
lollypop, καλημέρα. μπορεί η μέρα σου να μην έχει κάτι "ενδιαφέρον" όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις να πεις τίποτα με τον πατέρα σου. όλα αυτά που μας έγραψες τα έχεις συζητήσει μαζί του; μας ανέφερες τις προθέσεις του πατέρα σου. οι δικές σου προθέσεις ποιες είναι; τον έχεις συγχωρέσει που ήταν απών; θέλεις να χτίσεις μια σχέση πατέρα-κόρης (δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που οι πατεράδες είναι πολύ καλοί φίλοι με τις κόρες τους) έστω και καθυστερημένα;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: παλι εγω φταιω?????.... 23 Ιαν 2012 22:32 #2396

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Κατά τη γνώμη μου, ούτε να προσποιηθείς ότι μιλάς στον ιδανικό πατέρα, ούτε τίποτα τέτοιο. Βρες μέσα σου έστω και τα λίγα θετικά αισθήματα που τρέφεις γι'αυτόν και χρησιμοποίησέ τα ώστε να του πεις με όλη την καλή σου ενέργεια και προαίρεση ότι η υπερβολική αυτή διάθεσή του για επικοινωνία μαζί σου, έστω και τηλεφωνική, γίνεται λίγο κουραστική για σένα πολλές φορές. Το να αποζητά να σου μιλά συνεχώς στο τηλ. δεν σας φέρνει κοντά όπως εκείνος επιθυμεί. Ζήτησέ του να δοκιμάσετε να μη σε πάρει εκείνος για λίγες μέρες και να περιμένει να πάρεις εσύ όταν το νιώσεις.
Δείξτου όμως εναλλακτικούς τρόπους που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει για να σου εκδηλώσει το ενδιαφέρον του, όχι με χρήματα, αλλά άλλους, όπως ένα απλό μήνυμα στο κινητό ότι σε σκέφτηκε ή το να σε καλέσει 1 φορά τη βδομάδα για να φάτε ή να κάνετε κάτι άλλο μαζί. Μπορεί να είναι μια ωραία βόλτα ή ένα σινεμά πού και πού. Θυμήσου και θύμησε και στον ίδιο ότι οι πραγματικές και γερές σχέσεις (ακόμα και στον έρωτα) δε χτίζονται με το να τρέχει ένας πίσω απο κάποιον, αλλά μέσα από κοινές εμπειρίες που εσείς δεν είχατε ως τώρα. Αρχίζοντας λοιπόν έστω και τώρα να κάνετε πού και πού κάποια πράγματα μαζί, θα δείτε και οι δύο ότι αυτό είναι που θα σας φέρει πολύ πιο κοντά και όχι τα απανωτά τηλεφωνήματα. Good luck!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: παλι εγω φταιω?????.... 23 Ιαν 2012 22:56 #2398

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ Μ ΑΦΗΣΑΝΕ ΣΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΣΤΑ 3 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΠΑΙΔΙ,ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΙΧΜΙΑΚΗ ΜΕ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΟΥΣ ΙΔΕΑΣΜΟΥΣ ΚΛΠ. ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΗΜΟΥΝ 15 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ.ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ.ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ Μ ΕΝΑ ΘΥΜΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ΜΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ. ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΕΡΕΥΣΑ ΖΟΥΣΑ ΣΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ Σ ΕΝΑ ΒΑΘΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΗΓΑΔΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ Κ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΘΥΜΟ ΠΟΥ ΕΚΡΥΒΑ . Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΛΑΨΑΜΕ ΜΙΛΗΣΑΜΕ.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΔΕΝ ΓΕΦΥΡΩΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΒΑΣΗ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΕΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ. ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΔΙΝΕΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΟΡΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΕΦΥΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: παλι εγω φταιω?????.... 02 Φεβ 2012 17:11 #2463

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
καλη μου lollypop καλημερα :)
συγγνωμη που σου απανταω με καθυστερηση, αλλα αυτες τις μερες οπως ξερεις γινοταν ενα μπαχαλο μεσα στο μυαλο μου.
πιστευω οτι πρεπει στη ζωη να σκεφτομαστε τι εχουμε και οχι τι δεν εχουμε.
θεωρω λοιπον καταρχας πολυ σημαντικο που εχεις φιλες.
για μενα ειναι πολυ ιερο πραγμα η φιλια.
επισης θεωρω παρα πολυ θετικο το οτι εχεις την στηριξη της μητερας σου,την οποια αποκαλεις καπου "φυλακα αγγελο" σου.
εγω δυστυχως...εχω μια μητερα,η οποια διαρκως με απαξιωνει και με επικρινει και εναν πατερα, ο οποιος λογω του προχωρημενου της ηλικιας του + καποιων προβληματων υγειας, δεν μπορει να με στηριξει αν και υπηρχε μια περιοδος που μου ειχε σταθει σαν κερι αναμμενο...
προσπαθησε λοιπον γλυκια μου οσο μπορεις να εστιαζεις στα θετικα της ζωης.
αυτο το τελευταιο το λεω μπας και το ακουσω και γω :P
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2012 17:14 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα