Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Tι να κάνω;;;; :(

Tι να κάνω;;;; :( 01 Οκτ 2012 20:07 #3116

  • vivera
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vivera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Αρχικά καλησπέρα και πολλά συγχαρητήρια για την πολύ όμορφη δουλειά που έχετε κάνει και δίνετε βήμα σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη... Δυστυχώς επισκεπτόμαστε τέτοια site μόνον όταν μας χτυπήσει το πρόβλημα την δική μας πόρτα...
Με λένε Κώστα και είμαι 32 ετών είμαι παντρεμένος εδώ και 8 χρόνια και έχω την ευτυχία να είμαι και πατέρας 2 ζουζουνιών...το πρόβλημα που δέν παρουσιάστηκε τώρα στην ζωή μας αλλά τώρα δυστυχώς το καταλάβαμε αφορά την γυναίκα μου...Έχει χάσει το ενδιαφέρον της ακόμα και για τα πιό σημαντικά πράγματα στην ζωή της όπως η οικογένεια και τα παιδιά της δέν έχει όρεξη για τίποτα και εκεί που γελάει μπορεί να ξεσπάσει σε λυγμούς, η κατάσταση με τα οικονομικά ήταν η χαριστική βολή για εκείνη,εγώ έχω μεγαλώσει σε εντελώς διαφορετικό περιβάλλον και μπορώ και προσαρμόζομαι πολύ εύκολα με τις καταστάσεις άσχετα άν περνάω και εγώ τις δυσκολίες μου...έψαξα πολύ πρίν γράψω αυτό το μήνυμα και το συμπέρασμά μου είναι πώς δυστυχώς έχω συμβάλει πάρα πολύ στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτή την στιγμή είτε με την συμπεριφορά μου είτε με τις πράξεις μου εκείνη μου δήλωνε το ενδιαφέρον της για να επισκεφτεί έναν ψυχολόγο και εγώ προσπαθούσα πάντα να της περάσω πώς όλα είναι θέμα μυαλού...Είναι πολλά που θα μπορούσα να γράψω...είναι μιά ολόκληρη ζωή ,είμαστε μαζί 18 χρόνια απο τα 15μας που και αυτό έχει συμβάλει αρκετά στην κατάσταση που επικρατεί...Δέν αντέχω να την βλέπω έτσι...θέλω πολύ να την βοηθήσω αλλά είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόσο αδύναμος,ακόμα και μία κουβέντα σας θα μου ήταν πολύτιμη...
Πάντα στην διάθεση σας
Φιλικά Κώστας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Tι να κάνω;;;; :( 02 Οκτ 2012 04:54 #3125

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
Γειά σου Κώστα! Καλωσήρθες!
Γνώμη μου, πως θα πρέπει άμεσα να επισκεφθείτε, μαζί με τη σύζυγο κάποιον ειδικό. Το καλό είναι πως αναγνωρίζεις το πρόβλημα, οποτε θα σταθείς δίπλα της. Όμως μην αφήνεις τον χρόνο να κυλήσει κι αλλο εις βάρος σας. Υπάρχει λύση, αρκεί να κάνουμε το βήμα κ να αναζητήσουμε βοηθεια. Ψυχραιμία!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Tι να κάνω;;;; :( 02 Οκτ 2012 05:09 #3126

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Κώστα καλώς μας ήρθες.
Θα ήθελα ξεκινώντας να σου πω ότι με συγκίνησες με τον τρόπο που μιλάς για τη γυναίκα σου, άσχετα αν θεωρείς ότι έσφαλες σε πολλά πράγματα. Και μόνο ότι συνειδητά αναγνωρίζεις ότι υπάρχει θέμα και θες να τη βοηθήσεις είναι η αρχή για την εύρεση λύσης.
Συμφωνώ με την msilent ότι ένας ειδικός θα μπορέσει να σας βοηθήσει ώστε να βάλετε σιγά σιγά μία τάξη σε όλα όσα συμβαίνουν. Δεν είναι ντροπή, ξέρεις, να περνάς δύσκολα ή να δείχνεις ευαισθησία περισσότερη απ ότι μας έχουν μάθει. Και αντίθετα με ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος, οι διαταραχές διάθεσης δεν είναι στο μυαλό μας. Είναι πολλοί παράγοντες και γονιδιακοί, και εξωγενείς αλλά και προσωπικά χαρακτηριστικά που μας τις προκαλούν. Το κοινωνικό ταμπού βλέπεις ότι τώρα με την "κρίση" αρχίζει να καταρρίπτεται όλο και πιο πολύ. Μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε.
Όπως η κατάθλιψη που προφανώς βιώνει η γυναίκα σου -αυτό το αναφέρω όχι ως ειδικός αλλά από την εμπειρία μου, επειδή πάλεψα μαζί της για χρόνια- δεν είναι μία εύκολη και ανώδυνη υπόθεση. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΜΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ και νιώθεις και εσύ ότι πρέπει να το αντιμετωπίσετε ως υπαρκτό πρόβλημα πια και όχι σαν υπερβολική αντίδραση δική της.
Όταν αρχίσει να κάνει ότι της συστήσει ο ειδικός (ακόμα και αν είναι υποστηρικτική φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα) σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία (ώστε να εντοπίσει από που πηγάζει αυτό που βιώνει), σε διαβεβαιώ ότι θα επανέλθει και θα φαίνεται όλο αυτό που περάσατε σα μακρινός εφιάλτης. Και να ξέρεις ότι εμείς εδώ, είμαστε ΜΑΖΙ ΣΑΣ. Ότι μα ότι χρειαστείς, μη διστάσεις να μας "μιλήσεις".

Όλα καλά θα πάνε, επειδή το ξέρω πια! Δεν είναι λόγια παρηγοριάς, είναι η ίδια μου η ζωή η απόδειξη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Tι να κάνω;;;; :( 02 Οκτ 2012 17:31 #3129

  • vivera
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vivera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλή σας μέρα και πάλι και σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές και την συμπαράσταση...
Εχθές είχαμε μία συζήτηση με την γυναίκα μου και για πρώτη φορά την είδα αποφασισμένη, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να το αφήσω να εξελιχθεί έτσι, αλλά μου ζήτησε ότι θέλει να προσπαθήσει μόνη της, να τα βρει με τον εαυτό της και να πάρει τις αποφάσεις της...
Εγώ το μόνο που της είπα στην προκειμένη περίπτωση είναι πώς θα είμαι δίπλα της ότι κι'αν χρειαστεί ότι και αν αποφασίσει...
Εχθές αναπολούσε όταν είμασταν 15-16 και κάναμε όνειρα για την ζωή που πρόκειται να έρθει...Είχε πολύ πλάκα γιατί νευρίαζε αλλά συνειδητά επανερχόταν στην σημερινή κατάσταση ,πραγματικά δέν ξέρω...πιά θα ήταν η γνώμη σας να την αφήσω λίγο να πλησιάσει τον εαυτό της;;; να την αφήσω για λίγο να το παλέψει ''μόνη'' της;;; το λέω γιατί μου το ζήτησε επίμονα...δέν ξέρω πάλι άν είναι μία απλή αναλαμπή και υποτροπιάσει χειρότερα....φφφφφ

Και πάλι σας ευχαριστώ :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κραταιά
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.047 δευτερόλεπτα