Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Pet therapy

Pet therapy 16 Νοε 2010 06:50 #104

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
Μία εναλλακτική, συμπληρωματική μέθοδος θεραπείας, η «pet therapy» ή αλλιώς θεραπεία μέσω ζώων- κερδίζει έδαφος στην Ελλάδα, αν και δεν έχει ακόμη ενταχθεί σε κάποιο επίσημο θεραπευτικό πρόγραμμα του υπουργείου Υγείας, όπως συμβαίνει σε χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής.

Σκυλιά, γάτες, ωδικά πουλιά, κουνελάκια, ψάρια, χελώνες, ινδικά χοιρίδια, άλογα και γενικά κάθε είδους ζώο που είναι φιλικό προς τον άνθρωπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για «pet therapy». Τελευταία, μάλιστα, στο εξωτερικό άρχισαν να χρησιμοποιούνται δελφίνια, αλλά και αγροτικά ζώα, όπως μικρά pet γουρουνάκια.



Διαβάστε περισσότερα: www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=36...1/2010#ixzz15OFD5GPe

Εκτός από την συντροφιά τους που μας την προσφέρουν άνευ όρων, τα πλεονεκτήματα από την συμβίωση με ένα ζώο είναι αμέτρητα.

Μερικά χαρακτηριστικά είναι τα παρακάτω :



Ø Κάνουν καλή παρέα.

Ø Διανοητική εγρήγορση.

Αυτή εμφανίζεται λόγω της αυξημένης επικοινωνίας με άλλους ανθρώπους, της ανάκλησης μνημών και της διασκέδασης που προσφέρουν τα ζώα. Σε καταστάσεις καταπιεστικές η παρουσία των ζώων βοηθάει στον αποφορτισμό της ατμόσφαιρας αυξάνοντας την διασκέδαση, το γέλιο και το παιχνίδι. Οι θετικές αποσπάσεις μπορούν να βοηθήσουν στην ελάττωση του αισθήματος απομόνωσης και αποξένωσης.

Ø Συντροφεύουν.

Συντροφεύουν τον άνθρωπο σε όλες του τις δραστηριότητες και τις στιγμές της ζωής του, καλές και κακές.

Ø Δημιουργούν καλή διάθεση.

Ø Προσφέρουν διασκέδαση.

Προσφέρουν διασκέδαση με την απλοϊκότητά τους σε αυτούς που απλά και μόνο τα παρατηρούν. Ακόμα και άτομα που δεν συμπαθούν τα ζώα διασκεδάζουν βλέποντας τα αστεία και τις αντιδράσεις τους. Ειδικά σε εγκαταστάσεις μακρόχρονης διαβίωσης (π.χ. γηροκομεία, φυλακές, άσυλα) φαίνεται ότι όλοι διασκεδάζουν με κάποιον τρόπο από την επίσκεψη ζώων.

Ø Προωθούν την κοινωνικοποίηση.

Μελέτες έχουν δείξει πως όταν σκύλοι και γάτες επισκέπτονται εγκαταστάσεις υπάρχει περισσότερο γέλιο και αντεπίδραση μεταξύ των «θαμώνων» απ ότι κατά την διάρκεια οποιασδήποτε άλλης θεραπείας ή χρόνου ψυχαγωγίας. Η παρουσία ενός ζώου ενθαρρύνει την κοινωνικοποίηση μεταξύ των ασθενών. Το προσωπικό των εγκαταστάσεων αναφέρει ότι η επικοινωνία με τους ασθενείς είναι πολύ ευκολότερη πριν και μετά από την επίσκεψη των ζώων. Ακόμα και τα μέλη των οικογενειών αναφέρουν ότι όταν η επίσκεψή τους συμπίπτει με αυτή των ζώων, τα πάντα είναι πιο άνετα.

Ø Προωθούν την φυσική επαφή και το άγγιγμα.

Είναι πλέον καλά τεκμηριωμένο το γεγονός ότι το άγγιγμα είναι πάρα πολύ σημαντικό για την θρέψη του νου και του πνεύματος. Παιδιά που δεν έχουν την ευκαιρία να δέχονται το άγγιγμα, δεν αναπτύσσουν υγιείς σχέσεις με τους άλλους ανθρώπους και συχνά αστοχούν στο να αναπτυχθούν φυσιολογικά. Για κάποιους ανθρώπους το άγγιγμα από κάποιον άλλον δεν είναι αποδεκτό. Όμως το άγγιγμα της ζεστής γούνας του σκύλου ή της γάτας είναι. Στα νοσοκομεία όπου τα περισσότερα αγγίγματα είναι οδυνηρά, το άγγιγμα ενός ζώου είναι ασφαλές, μη απειλητικό και ευχάριστο.

Ø Είναι αφορμή για εξωστρέφεια.

Αυτό συνεπάγεται επικοινωνία σε μια εποχή μάλιστα που οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δύσκολες

Ø Αποδοχή άνευ όρων.

Δεν τα νοιάζει το εξωτερικό παρουσιαστικό ή το τι λέει κάποιος. Η αποδοχή τους είναι άνευ κρίσεως, συχωρούν και δεν μπλέκονται στις πολυπλοκότητες των ψυχολογικών παιχνιδιών που εμείς οι άνθρωποι συχνά παίζουμε. Σε δέχονται όπως είσαι.

Ø Ψυχολογικά οφέλη.

Πολλοί άνθρωποι ηρεμούν απλά και μόνο με την παρουσία ενός ζώου. Κλινικές δοκιμές έχουν δείξει ότι μπορεί να επιτευχθεί θεαματική ελάττωση των καρδιακών παλμών και της πίεσης του αίματος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 25 Νοε 2010 03:17 #106

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
καλά όλα αυτά αλλά ένα κατοικίδιο χρειάζεται και φροντίδα και όταν έχεις κατάθλιψη λίγο δύσκολο...:whistle:
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 29 Νοε 2010 05:35 #107

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
πιθανόν Βασίλη να μην έχεις κάποιο κατοικίδιο κ δεν έχεις νιώσει τη συντροφιά που σου προσφέρει. η φροντίδα του, είναι μια ασχολία που σου δίνει ενέργεια, σε κάνει να ξεχνιέσαι κ να περνάς τον χρόνο σου ευχάριστα. στα χειρότερα μου λαχταρώ να πάρω αγκαλιά τη σκυλίτσα μου κ να νιώσω τη ζεστασιά της, θα τη λύσω κ θα παίξω μαζί της μια ώρα επειδή πρέπει, αλλά γιατί θα με κάνει να νιώσω καλύτερα κ να αποφορτιστώ απ τα προβλήματα. χμ.. έχω 3 καρδερινοκάναρα, ενα ενυδρείο με 35 τροπικά ψάρια κ φυσική βλάστηση, μια γατούλα κ δυο σκυλάκια.
εαν έχετε κάποι ζωάκι, θα ήθελα να μεταφέρετε την εμπειρία σας, αν όχι, θα επιθυμούσατε να είχατε;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 01 Σεπ 2011 15:28 #1302

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Φέτος υιοθετήσαμε ένα γάτο ,τον οποίο βρήκαμε τυχαία στο δρόμο ,περσικός γάτος πανέμορφος!Από την πρώτη στιγμή που τον βάλαμε στο σπίτι αισθανόμαστε πως κάτι άλλαξε προς το καλύτερο.Η φροντίδα του ,τα νάζια του ,η ζεστή γουνίτσα του μας προσφέρει χαλάρωση και ηρεμία σε όλα τα μέλη της οικογένειας .Προτείνω σε όσους δεν έχουν αυτή την εμπειρία να την δοκιμάσουν.Κατα την γνώμη μου τα ωφέλη είναι μεγάλα και συστήνω ανεπιφύλακτα να υιοθετήσετε κιεσείς ένα ζωάκι,βέβαια θα πρέπει εκ των προτέρων να γνωρίζετε ότι είναι μια μικρή δέσμευση και χρειάζεται υπευθυνότητα ,φροντίδα και αγάπη.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 02 Σεπ 2011 17:31 #1312

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ναι, θα ήθελα να έχω ένα κόκερ αλλά η μητέρα μου δεν τα πάει καθόλου καλά με τα σκυλιά οπότε το αναβάλλω για όταν μείνω μόνος μου.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 03 Σεπ 2011 03:21 #1320

  • xristos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της xristos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Κάρμα: 1
εχω μεγαλωσει εγω ζωακια οταν ειμουν μικρος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 03 Σεπ 2011 03:21 #1321

  • xristos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της xristos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Κάρμα: 1
:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 03 Σεπ 2011 05:06 #1322

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Βασίλη καλά κάνεις κατά την γνώμη μου και το αναβάλεις,γιατί δείχνει ότι σέβεσαι την ιδιαιτερότητα μέλους της οικογένειας σου και αυτό είναι πολύ καλό.Δείχνει ωριμότητα και υπευθυνότητα.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: Pet therapy 03 Σεπ 2011 18:53 #1332

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
σε περιοδους καταθλιψης ο σκυλος μου με εκανε να ηρεμώ...
ήμουν χωμένη μεσα στο καναπε με τις κουβερτες κ τον ειχα διπλα μου κ τον χαιδευα...
με ανακουφιζε αυτο....
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Pet therapy 26 Σεπ 2011 21:49 #1537

  • karapinat
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της karapinat
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΣΙΟΥΑΟΥΑ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΝΑ ΓΙΟΡΚΣΑΙΡ ΤΕΡΙΕ. Ε, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ ΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ :ohmy: ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΙΟΥΜΑΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΝΕΥΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΤΑΞΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΓΑΛΗΝΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΟΥ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thaleia_lk
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα