Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ – ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική

Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 01:21 #1110

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Μέσα στον κυκεώνα των αλλαγών που επιβάλλει ο σύγχρονος τρόπος ζωής, των ειδήσεων, των πληροφοριών, του κακού εξωτερικού περιβάλλοντος, μέσα σ' έναν κόσμο που κατακλύζεται από ασθένειες, μικρόβια και ιούς, προβάλλει επιτακτική η ανάγκη του καθενός μας να αναζητήσει και να καθιερώσει μεγαλύτερα επίπεδα υγείας.

Με σεβασμό προς αυτήν την «αναζήτηση της υγείας» - και είναι λυπηρό να αναζητούμε την υγεία, γιατί, δυστυχώς, την σημερινή εποχή μόνο η ασθένεια είναι δεδομένη - θα ήθελα να σας γνωρίσω μια διαφορετική αντιμετώπιση/κατεύθυνση, την λεγόμενη Ορθομοριακή Ιατρική ή Ορθομοριακή Θεραπευτική και Διατροφολογία.

Η Ορθομοριακή Ιατρική είναι μία μορφή συμπληρωματικής ή/και εναλλακτικής ιατρικής, η οποία στοχεύει στην πρόληψη ή/και θεραπεία ασθενειών με φυσικά θρεπτικά στοιχεία που προκύπτουν είτε από φυσικά συμπληρώματα, είτε από την ίδια την τροφή. Βασίζεται δε στο γεγονός ότι τα άτομα υποφέρουν από ασθένειες εξαιτίας της ανισορροπίας - μιας ή περισσοτέρων - που παρατηρείται και παρεκκλίνει από εκείνα που θεωρούνται κανονικά επίπεδα λειτουργίας του σώματος μας. Αυτή η ανισορροπία μπορεί να είναι το αποτέλεσμα ελλείψεων συγκεκριμένων βιοχημικών στοιχείων όπως πρωτεϊνών, ενζύμων και συνενζύμων, αμινοξέων, βιταμινών, μετάλλων, ιχνοστοιχείων, απαραιτήτων λιπαρών οξέων, διαιτητικών ινών, αντιοξειδωτικών κ.α.

Η Ορθομοριακή Ιατρική και Θεραπευτική αναπτύχθηκε και ονομάστηκε από τον μοριακό βιολόγο Linus Pauling Ph.D. To 1968 στο άρθρο του «Ορθομοριακή Ψυχιατρική» που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Science». Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Linus Pauling βραβεύτηκε 2 φορές με Nobel (1954, Nobel Χημείας και 1962, Nobel Ειρήνης). Ο όρος «ορθομοριακός» προέρχεται από την λέξη «ορθός» που σημαίνει σωστός, κανονικός και την λέξη «μόριο» που αποτελεί την απλούστερη δομή που χαρακτηρίζει μια βιοχημική ένωση, και περιγράφει την πρακτική πρόληψης ή/και θεραπείας παθήσεων διοχετεύοντας το σώμα με λειτουργικές ποσότητες θρεπτικών, φυσικών βιοχημικών ουσιών, οι οποίες βρίσκονται φυσιολογικά στο σώμα μας και δεν έρχονται σε αντίθεση μ' αυτό.

Η Ορθομοριακή Ιατρική και Θεραπευτική έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία σε ένα ευρύ φάσμα ασθενειών, από ένα απλό κρυολόγημα μέχρι σοβαροτέρων καταστάσεων ' ένας ορθομοριακός ιατρός / θεραπευτής θα χρησιμοποιήσει κλασσικούς ιατρικούς όρους για να αναφερθεί στην κατάσταση ενός ασθενούς, αλλά θα την εξηγήσει με όρους διατροφικών ελλείψεων σε ένα ή περισσότερα θρεπτικά στοιχεία.

Η βιοχημική ισορροπία (τα «ορθά μόρια» που χρειάζονται να υπάρχουν για να λειτουργεί το σώμα μας σωστά) είναι η βασικότερη αρχή της Ορθομοριακής Ιατρικής και Θεραπευτικής.

Κάποιες άλλες αρχές είναι οι εξής:

Η διατροφή και θρέψη του οργανισμού μας είναι το κλειδί για την διάγνωση και θεραπεία. Ανισορροπίες που σχετίζονται με την θρέψη του οργανισμού μας μπορούν να θεραπευτούν απ' την στιγμή που θα επιτευχθεί διατροφική ισορροπία.
Η μόλυνση του περιβάλλοντος, του νερού, του αέρα και της τροφής μας, μας εμποδίζει να φτάσουμε σε αυξημένα επίπεδα υγείας, πρέπει οπωσδήποτε να συνυπολογιστούν στον προσδιορισμό των αιτιών μας ασθένειας και πρέπει να ελαχιστοποιηθούν άμεσα, προκειμένου να αποφύγουμε την παθογένεση και τα συμπτώματα της.
Η απόκτηση και διατήρηση της υγείας μας είναι δια βίου διαδικασία. Οι βιοχημικές μας ανάγκες αλλάζουν και η βιοχημική μας ατομικότητα είναι μοναδική.
Η υγεία δεν είναι απλά η απουσία της ασθένειας αλλά η θετική αντιμετώπιση και το «ευ ζην». Αξίες όπως η αισιοδοξία, η ελπίδα, η πίστη, είναι πολύτιμοι σύμμαχοι σε περιόδους ανάγκης και κρίσης και για τον ιατρό/θεραπευτή και για τον ασθενή.

Επίσης, όσον αφορά την πρακτική της Ορθομοριακής Διατροφολογίας, σας αναφέρω τις εξής αρχές εφαρμογής της:

Έλεγχος Δυσανεξίας τροφών.
Επιστημονική Αποτοξίνωση.
Ρύθμιση του Γαστρεντερικού Συστήματος.
Επιστημονική θρέψη του Οργανισμού.
Έλεγχος του άγχους.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω ότι η σωστή ισορροπία θρεπτικών στοιχείων στον οργανισμό μας και η απουσία τοξινών είναι το κλειδί για να φτάσουμε αυξημένα επίπεδα σωματική, πνευματικής και ψυχικής υγείας και σταθερότητας.

Και όπως είπε ο Ιπποκράτης τον 4° αιώνα π.Χ. «Primum, non nocere» : «Πρώτα απ' όλα, μην κάνεις κακό». Είναι καιρός λοιπόν να φροντίζουμε να επιλέγουμε όλα αυτά που δεν μας βλάπτουν, για να μπορέσουμε να καθιερώσουμε το «αγαθό της υγείας» για μας και τους οικείους μας.

Κατερίνα Μπούκου
Σύμβουλος Ορθομοριακής Διατροφής και Θεραπευτικής.

www.orthomoriakidiatrofi.gr/el/article_groups/8/articles/76
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 01:22 #1111

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
σκέφτομαι να ξεκινήσω ορθομοριακή διατροφή. έχει κάποιος εμπειρία;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 06:58 #1114

  • dinanikos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dinanikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
βασιλη πηγα στα κυμινα σ εναν γιατρο που κανει ιριδολογια,διατροφολογια,βοτανολογια,ανθοιαματα,χειροπρακτικη,μικροβελονισμο,βελτιωση της σωματικης και ψυχικης υγειας,μυοσκελετικα προβληματα βιοενεργειακη εξισορροπηση.ειναι πολυ καλος.οταν μ εβγαλε μια φωτο τα ματια μου,βγηκαν σε καποια σημεια θολα.μου λεει αυτα ειναι τοξινες.επιασε το χερι μου,βρηκε που εχω προβλημα,περασε ενα μηχανημα  απο τα ποδια μεχρι το κεφαλι και μπρος και πισω.ο αντρας μου που εβλεπε,με ειπε οτι οταν εφτασε στο κεφαλι γυριζε σαν τρελο.σκεψεισ με λεει.πολλες σκεψεις.ολα εχουν μαζευτει εκει. βρηκα ενα σαιτ παλια,[αν το βρω θα γραψω τι ελεγε]και καταλαβα πως εχει δικαιο.μου εδωσε ειδικη διατροφη για να αποτοξινωθει οργανισμος μου.δεν τα εκανα για να πω την αληθεια.μονο τα ανθοιαματα μπαχ πηρα και πηγα καλα.αλλα 2 βδομαδες αθηνα δεν πηρα αλλα και ειμαι χαλια.απλα οταν ηρεμησω καπωσ θα παω να κανω υπνωτισμο μπασ και σταματησω να φωβαμαι αυτη την καταραμενη δυσνοια και το χασιμο που νιωθω
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουλ 2011 07:23 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 07:25 #1118

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
εμ κι εσύ, τη διατροφή που σου έδωσε δεν την ακολούθησες για να μας πεις αν σε βοήθησε!
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 07:38 #1119

  • dinanikos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dinanikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Ε, Μου εργαφε λαχανο ασπρο,κοκκινο,καροτα φασολια ασπρα μαυρα,βερυκοκα ,χουρμαδες,σικαλη,και ενα σωρο.ασε που ειπε ολα στον ατμο για να φυγουν οι τοξινες.εγω δεν εχω χρονο για τετοια.ειναι αληθεια ομως πωσ αν ειναι καθαροσ ο οργανισμος μας ειμαστε και καλα,και δεν αρωσταινουμε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 25 Ιουλ 2011 08:02 #1121

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
αλήθεια είναι αλλά ποιος το εφαρμόζει; η υγεία δεν αποτελεί και μεγάλη αξία σήμερα...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 28 Ιουλ 2011 18:41 #1138

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
τελικά έκλεισα ραντεβού για τις 31 αυγούστου... για να δούμε...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ορθομοριακή Διατροφή και Θεραπευτική 08 Σεπ 2011 19:21 #1357

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
πήγα στο ραντεβού. έχω πειστεί ότι η ορθομοριακή διατροφή αναβαθμίζει τη ψυχοσωματική υγεία του ανθρώπου. μερικές λεπτομέρειες είναι πως μου έδωσε να κάνω εξετάσεις για ομοκυστείνη και γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη. κομμένα το κρέας, τα γαλακτομικά, η ζάχαρη, τα γλυκά, οι βιομηχανοποιημένες τροφές. και φυσικά μου έδωσε και τα συμπληρώματα διατροφής. πρόκειται για 3μηνο πρόγραμμα και μετά ακολουθεί συντήρηση. ίδομεν λοιπόν...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2011 19:22 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα