Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Νέοι φίλοι

Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 00:07 #1724

  • Balance
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Balance
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
Γειά σας,

Με λένε Δημήτρη και είμαι 40 ετών. Πάσχω από διπολική διαταραχή. Τα προβλήματα άρχισαν από τα 25 μου, αλλά για αρκετά χρόνια νόμιζα ότι ήταν θέμα κατάθλιψης. Μετά ήρθε ένα ξεκάθαρο μανιακό επεισόδιο και ο ψυχίατρός μου κατάλαβε τι παιζόταν.
Είμαι χωρισμένος και έχω δύο παιδιά του Δημοτικού. Η γυναίκα μου, παρά την αρχική αγάπη της και συμπαραστασή της, τελικά δεν άντεξε την όλη υπόθεση. Είχα και άλλον έναν σημαντικό δεσμό μετά, που πέρασε μέσα από το 2ο μανιακό επεισόδιό μου, αλλά οι αγάπες και οι υποσχέσεις κατανόησης και συμπαράστασης δεν κράτησαν και πάρα πολύ. Πλέον δεν νομίζω ότι μπορώ να έχω σχέση με "φυσιολογική" γυναίκα, αλλά αυτό το θέμα συζητιέται αλλού απ'ότι είδα.

Θέλω να κάνω νέους φίλους, που να είναι σαν και μένα, που να κατανοούν ότι π.χ. το να βγεις από την κατάθλιψη δεν είναι απλά θέμα θέλησης, το να συγκρατήσεις το άγχος από το να σε κατακλύσει δεν είναι θέμα τσαμπουκά ή χαρακτήρα. Φίλους που δεν με βλέπουν σαν ψυχικά ασθενή ή σαν "χαπάκια", και που ξέρουν ότι και εγώ δεν τους βλέπω έτσι.

Έχω περάσει άπειρες ώρες με ψυχολόγους και ψυχιάτρους και έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία αυτοβοήθειας και ψυχολογίας. Σαφέστατα βοηθάνε, αλλά δυστυχώς το πρόβλημά μας δεν επιλύεται πλήρως και οριστικά. Καλή είναι η συμπαράσταση από γονείς και ψυχολόγους, αλλά μόνο όποιος/α έχει νιώσει όπως εγώ μπορεί να με κοιτά στα μάτια.

Χάρηκα πολύ που ανακάλυψα το ΜΑΖΙ και ελπίζω σε ανταπόκριση!
Δημήτρης
Το μέλλον είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από το παρελθόν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 00:15 #1725

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΣΥΣΤΗΘΩ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΜΕΤΑΙΧΜΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ. ΕΣΥ ΣΕ ΤΙ ΦΑΣΗ ΕΙΣΑΙ? ΚΑΝΕΙΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ? ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ? ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ Κ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ. ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 02:53 #1729

  • Jenny
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Jenny
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 1
Kαλησπερα Δημητρη
Ειμαι η Τζενη και ειμαι κι εγω νεο μελος ειμαι στο ΜΑΖΙ.Πραγματικα με συγκινησε που εδω μεσα ο καθενας αντιμετωπιζει τον καθενα σαν ισο και ομοιο του κι οχι σαν αρρωστο-ιδιαιτερο-και δεν ξερω κ εγω τι αλλο ατομο...Πριν λιγο δημοσιευσα κι εγω τους προβληματισμους μου στο φορουμ,που αφορουν το οτι εχω καταθλιψη εδω κ σχεδον 2 χρονια, ελπιζοντας οχι σε καποια λυση, αλλα σε μια ανακουφιση της ψυχης μου με το να μιλησω σε ατομα που με καταλαβαινουν. Μολις ανακαλυψα το site αυτο και με εκανε να αισθανθω λιγο πιο δυνατη διαβαζοντας και μαρτυριες αλλων φιλων της σελιδας, οι οποιοι ισως αντιμετωπιζουν προβληματισμους και θεματα παρομοια με τα δικα μας.
Καλο βραδυ να εχεις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 03:24 #1730

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Balance έγραψε:
Έχω περάσει άπειρες ώρες με ψυχολόγους και ψυχιάτρους και έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία αυτοβοήθειας και ψυχολογίας. Σαφέστατα βοηθάνε, αλλά δυστυχώς το πρόβλημά μας δεν επιλύεται πλήρως και οριστικά. Καλή είναι η συμπαράσταση από γονείς και ψυχολόγους, αλλά μόνο όποιος/α έχει νιώσει όπως εγώ μπορεί να με κοιτά στα μάτια.

Μια ζεστή καλησπέρα στα νέα μέλη της παρέας μας! Ελπίζω να νοιώσετε το συντομότερο δυνατό πόσο ωραία περνάμε στο ΜΑΖΙ και να γίνετε και μέλη της παρέας μας!
Φίλοι παρόντες λοιπόν φίλε Δημήτρη! :) Το ΜΑΖΙ ιδρύθηκε ακριβώς για να δικτυώσει ανθρώπους που νοιώθουν όπως κι εσύ. Η επιλογή του νικ σου δηλώνει πως έχεις πιάσει το νόημα! :) Θα ήθελα να ενημερώσω κ εσένα και την Τζένη πως σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη γίνονται συναντήσεις δικτύωσης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπου κάνοντας παρέα ανταλλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες. Οσονούπω θα λειτουργήσουν και οι πρώτες ομάδες αυτοβοήθειας στην Ελλάδα (διάβασε περισσότερα στην κατάλληλη ενότητα πάνω στο οριζόντιο μενού).

υγ:πείτε μου σε ποια πόλη είστε δημόσια ή με προσωπικό μήνυμα για να σας ενημερώσω για τις επόμενες συναντήσεις! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 05:32 #1737

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Να σε καλωσορίσω κιεγώ Δημήτρη ,με λένε Ολυμπία και είμαι μητέρα διπολικού .Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είμαι από από τους ,<<άλλους>> αυτούς που προσπαθούν να κατανοήσουν και να βοηθήσουν .Δημήτρη αυτό που θα σου πω κράτησε το : θέλει πολύ θάρρος και γνώση να μπορέσει κάποιος να κοιτάξει αυτά τα μάτια που καίνε από τον πόνο ,ίσως ακόμα και ένας ψυχίατρος δεν μπορεί να το αντέξει ,αλλά και κάποιος που τα αγαπά γρήγορα εξαντλείται.Είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσει κάποιος που δεν ξέρει τον βαθμό ευαισθησίας ενός διπολικού .Δημήτρη μη ζητάς από κανένα να σε κατανοήσει απόλυτα, ούτε να ζυγίσει τον πόνο σου ,μπορεί όμως απλά να στέκεται δίπλα σου ,να σε ακούει και αυτό είναι αρκετό .Εδώ θα βρείς παιδιά που ζούνε τα ίδια με σένα ,αλλά και <<άλλους>> με ευαίσθητες κεραίες που μπορούν να σε αφουγκρασθούν .
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 24 Οκτ 2011 16:06 #1741

  • Balance
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Balance
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
Γειά Σκορπιέ, Τζένη, Βασίλη, Ολυμπία,

Βασίλη εγώ είμαι στην Αθήνα.

Τζένη θυμάμαι την τρομακτική ανακούφιση που ένιωσα όταν ψάχνοντας στο ίντερνετ πριν από 14 χρόνια περίπου διαπίστωσα ότι εκείνη την περίοδο ήμουνα σε μείζονα κατάθλιψη. Αυτό που βίωνα απέκτησε όνομα και επώνυμο, και ανακάλυψα ότι δεν είμαι μόνος, δεν είχα κάποιο μοναδικό πρόβλημα για το οποίο έφταιγε η ζωή μου και οι επιλογές μου κλπ, και ότι εφόσον το ζήτημα είναι γνωστό τουλάχιστον μπορώ να το παλέψω "κάπως". Τώρα με οργανισμούς σαν το ΜΑΖΙ έχουμε ίσως ακόμα καλύτερη τύχη, να έρθουμε κοντά μεταξύ μας και να νιώσουμε άνετα επιτέλους, να ανταλλάξουμε τεχνογνωσία κλπ.

Σκορπιέ τους τελευταίους 7-8 μήνες περίπου είμαι σε ελαφρά down κατάσταση. Είχα πάθει το Φεβρουάριο το 2ο μανιακό επεισόδιο ενώ ζούσα στο εξωτερικό. Ήταν εκπληκτική εμπειρία, δεν πίστευα πραγματικά ότι το μυαλό μας είναι ικανό για τέτοια επιτεύγματα (με μια δόση ειρωνείας αυτό), αλλά μετά χρειάστηκε να νοσηλευτώ μία εβδομάδα και να παραπαίω για άλλες 3-4, και μετά με έπιασε κατάθλιψη. Ευτυχώς το Dumyrox έδρασε και απλά είμαι down & slow. Με όλα αυτά η προσωπική μου δουλειά (στο εξωτερικό) πήγε κατά διαόλου και τελικά την έκλεισα την εταιρία και ήρθα πάλι Ελλάδα. Εδώ είμαι 5 μήνες τώρα ακόμα να βρω δουλειά. Από το εξωτερικό είχα προσφορά, ξεκίνησα να πάω αλλά για διάφορους λόγους δεν το σήκωσε ο οργανισμός μου και γύρισα πάλι εδώ.
Σε ό,τι αφορά τα φάρμακα, μόνο λίθιο παίρνω τώρα, που δεν το μετράω ακριβώς για φάρμακο, και κατά περιόδους Dumyrox. Το toolkit μου το περιγράφω στο άρθρο για τον τσελεμεντέ. Όσο ήμουν έξω, λόγω της πίεσης της δουλειάς είχε πέσει πολύ αλχημεία, σε σημείο να είμαι ουσιαστικά addicted στο lexotanil, και να χρειάζομαι συνδυασμό χαπιών για να κοιμηθώ 7-8 ώρες (ενώ με τον ίδιο συνδυασμό στην αρχή κοιμόμουν 20 ώρες). Τεσπά, άπαξ και δεν είχα ανελαστικές υποχρεώσεις τα έκοψα όλα τα υποβοηθητικά, και τώρα απλά υποφέρω ελαφρά και σιωπηλά. Μία πάνε καλύτερα, μία χειρότερα, γενικώς όμως νομίζω προς το καλύτερο.

Ολυμπία ευχαριστώ για τα λόγια σου. Είναι τυχερός ο γιός σου, όπως είμαι τυχερός και εγώ, γιατί το μόνο που δεν χρειάζεται ένα άτομο με ψυχική διαταραχή είναι η απόρριψη της οικογένειάς του. Από εκεί και πέρα όμως είναι θέμα hardware όπως συνηθίζω να λέω αλλά και θέμα άμεσης εμπειρίας. Π.χ. όσο και να σου μιλάω για Κορεάτικη κουζίνα, αν δεν δοκιμάσεις μερικά πιάτα δεν έχεις και μεγάλη ιδέα για τι πράγμα μιλάω. Σου λείπει η άμεση εμπειρία. Αλλά για σκέψου ένα 8 χρονο παιδί να διαβάζει μια ερωτική σκηνή από τον Εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ. Όχι απλώς του λείπει η εμπειρία, του λείπει το hardware, δεν είναι σε θέση καν να βιώσει την εμπειρία.

Έτσι είναι για μένα και με το διπολισμό, αλλά και τις άλλες μορφές, όχι απλά δεν περιμένω ότι κάποιος τρίτος θα με καταλάβει, είμαι απολύτως βέβαιως ότι δεν είναι σε θέση να με καταλάβει. Γι'αυτό και δεν χρειάζεται να προσπαθείς να καταλάβεις Ολυμπία. Μάθε τους κανόνες και τις συνταγές, παίξε σωστά το παιχνίδι, δώσε στήριξη και ΑΓΑΠΗ, αλλά μέχρι εκεί.
Και οι ψυχίατροι ακόμα, έχουν βαθύτατη κατανόηση των κανόνων και συνταγών και αλληλεξαρτήσεων κλπ κλπ, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την άμεση εμπειρία. Ο ασθενής το ξέρει αυτό και λογικό είναι να μην μπορεί να έρθει όσο κοντά χρειάζεται.

Φιλικά,
Δημήτρης
Το μέλλον είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από το παρελθόν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 26 Οκτ 2011 03:55 #1763

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Balance έγραψε:
Τζένη θυμάμαι την τρομακτική ανακούφιση που ένιωσα όταν ψάχνοντας στο ίντερνετ πριν από 14 χρόνια περίπου διαπίστωσα ότι εκείνη την περίοδο ήμουνα σε μείζονα κατάθλιψη. Αυτό που βίωνα απέκτησε όνομα και επώνυμο, και ανακάλυψα ότι δεν είμαι μόνος, δεν είχα κάποιο μοναδικό πρόβλημα για το οποίο έφταιγε η ζωή μου και οι επιλογές μου κλπ, και ότι εφόσον το ζήτημα είναι γνωστό τουλάχιστον μπορώ να το παλέψω "κάπως". Τώρα με οργανισμούς σαν το ΜΑΖΙ έχουμε ίσως ακόμα καλύτερη τύχη, να έρθουμε κοντά μεταξύ μας και να νιώσουμε άνετα επιτέλους, να ανταλλάξουμε τεχνογνωσία κλπ.

την ίδια ανακούφιση ένοιωσα κι εγώ στο άκουσμα της διάγνωσης μετά από 1.5 χρόνο ψυχοθεραπεία. από τότε έχω ψυχοεκπαιδευθεί σε μεγάλο βαθμό και έχοντας βιώσει όλα τα θετικά αποτελέσματα της αλληλεπίδρασης μεταξύ ομοιοπαθούντων αρκετές δεκάδες φορές έχω να πω πως το υποστηρικτικό περιβάλλον παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της ασθένειας.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νέοι φίλοι 26 Οκτ 2011 05:23 #1765

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΒΑΣΙΛΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ Κ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΣΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΛΕΟΝ ΑΣΤΕΙΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΝΤΙΝΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Κ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ. ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ Κ ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΑΖΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα