Αρχική Forum ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ & ΓΕΝΙΚΑ ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ! Γειά σας από μια μια απογοητευμένη!
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Γειά σας από μια μια απογοητευμένη!

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 16 Σεπ 2013 20:14 #5211

  • demy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της demy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum, δε ξέρω βέβαια πραγματικά αν νιώθω καλύτερα ή χειρότερα διαβάζοντας όλες αυτές τις διαφορετικές περιπτώσεις..σίγουρα βλέπω πως δεν είμαι μόνη αλλά και πάλι δεν νιώθω και πολύ καλύτερα βλέποντας ότι κ άλλοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τα ίδια και ίσως χειρότερα προβλήματα, γιατί το κακό που κάνω είναι ότι εστιάζω στο εγώ μου ... και λέω γιατί σε μένα απομονώνομαι και χωρίς να με νοιάζουν οι γύρω μου.

να πω έχω πολλά...αλλά δε ξέρω αν θα μου κάνει καλό αυτό που κάνω αυτή τη στιγμη..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 16 Σεπ 2013 22:27 #5213

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Demy καλώς μας ήρθες και μακάρι να σε βοηθήσουμε.

Τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε και αυτό είναι το ήμισυ του παντός. Όσον αφορά στην ποικιλία των περιπτώσεων, αυτό είναι λογικό, επειδή δεν υπάρχει συγκεκριμένο "καλούπι" και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό, ακριβώς επειδή αφενός ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και αφετέρου οι Διαταραχές Διάθεσης ποικίλουν σε ένταση και συμπτώματα σε κάθε άνθρωπο. Όμως ένα είναι το κοινό χαρακτηριστικό της Ομάδας μας. Το να μιλάμε είναι μία πολύ καλή αρχή. Και το πιο σημαντικό είναι όταν μιλάς, να απευθύνεσαι σε ανθρώπους που σε κατανοούν, σε "νιώθουν" επειδή ακριβώς καταλαβαίνουν πως νιώθεις και πάνω και πέρα απ όλα δεν κρίνουν.
Θα ήθελα όμως, σε παρακαλώ, να μοιραστείς κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για σένα ώστε να μας βοηθήσεις για να σε βοηθήσουμε. Π.χ. Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου, πότε εμφανίστηκε, πόσο χρονών είσαι και αν έχεις επισκεφθεί κάποιον ειδικό για ενημέρωση ή παρακολούθηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": demy

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 16 Σεπ 2013 23:42 #5214

  • demy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της demy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
λοιπόν κάποιες λεπτομέρειες για μένα..

είμαι 25 , συνολικά έχω πάθει 4 καταθλίψεις μέχρι τώρα αυτό ξεκίνησε στα 18.
την πρώτη κατάθλιψη και τη δεύτερη την αντιμετώπισα μόνη μου με τεράστεια δυσκολία και για μεγάλο χρονικό διάστημα!την τρίτη φορά που ήταν περίπου 3 χρόνια πριν κράτησε πολύ χρόνο και ήταν τόσο έντονη που δεν υπήρχε πλέον άλλη λύση γύρισα αρκετούς ειδικούς ψυχολόγους και ψυχιάτρους όπου κατέληξα στη γιατρό μου μια πολύ καλή ψυχίατρο η οποία με βοήθησε με φαρμακευτική αγωγή. για 3 περιπού χρόνια σιγά σιγά με την αγωγή μου έφτασα σε πάρα πολύ καλά επίπεδα ήμουν πολύ καλά η ζωή μου είχε μπει σε τάξη και ήμουν αισιόδοξη..αυτά τα 3 χρόνια η ψυχίατρος απλά με παρακολουθούσε δεν κάναμε ψυχανάλυση..
το κακό ξεκινά όμως τώρα..τους τελευταίους 3 μήνες ξανά κατάθλιψη , δεν το πίστευα ότι θα περάσω ξανά τα ίδια κι όμως πάλι τα ίδια πολύ άσχημα αισθήματα..το συζήτησα με τη γιατρό μου , μου ξαναρχισε τα αντικαταθλιπτηκα και μπορώ να πω ότι τώρα είμαι κάπως καλύτερα όμως ακόμα δε νιώθω καλά και έχω αρχίσει και χάνω τισς ελπίδες μου.. το ίδιο μου λέει κι εκείνη και πλέον την άλλη βδομάδα ξεκινάμε ψυχοθεραπεία αφού το κρίνω αναγκαίο κι εγώ και η ψυχίατρος μου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 16 Σεπ 2013 23:44 #5215

  • demy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της demy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
κραταιά θα ήθελα απλά να μου απαντήσεις κάτι....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 17 Σεπ 2013 05:36 #5218

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
θα συμφωνήσω με την Κραταιά και θα σου πω Demy να μην χάνει την αισιοδοξία σου. Η επιστήμη προχωρά και πιστεύω στα επόμενα 5-10 χρόνια θα έχουν εξελιχθεί προς το καλύτερο φαρμακευτικές ή άλλες αγωγές. Αυτό να έχεις στο νου σου και να κάνεις υπομονή. Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά στο μπλογκ μου έγραψα πρόσφατα μία ανάρτηση για την κατάθλιψη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": demy

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 17 Σεπ 2013 06:13 #5219

  • demy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της demy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
vagattack ευχαριστώ, απλά πολλές φορές πλέον που ενημερώνομαι πιο πολύ που το ψάχνω και διαβάζω αναροτίεμαι και φοβάμαι μήπως τελικά έχω κάτι πιο σοβαρό δηλαδή άλλες ψυχιατρικές ασθένειες φοβάμαι και δεν ξέρω τελικά για μένα αν είναι καλύτερο να μην ψάχνω μόνη μου και να αρκούμε μόνο στη θεραπεία μου και σε αυτα που μου λέει η γιατρός μου..

επίσης πολλές φορές με ταλαιπωρεί αυτό το καταραμένο γιατί σε μένα....προσπαθώ να μη το σκέφτομαι αλλά δεν τα καταφέρνω..πολλές φορές νιώθω ότι ήρθα σε αυτόν τον κόσμο για να με βασανίζει το ίδιο και το ίδιο πράγμα.. ζηλεύω τις 2 αδερφές μου που είναι καλά που τα πάνε τόσο καλά με τη ζωή τους που όλα για εκείνες είναι πιο εύκολα και νοίωθω ντροπή και τύψεις γι αυτό..νιώθω πως είμαι κακιά.

.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 19 Σεπ 2013 21:04 #5230

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Demy συγνώμη για την αργοπορημένη μου απάντηση αλλά περνάω μία πολύ πιεστική κατάσταση στον εργασιακό χώρο και δουλεύω ωσάν σκυλί :woohoo:
Αυτό που έμαθα από την δική μου εμπειρία και πορεία είναι ότι η κατάθλιψη είναι πολυπαραγοντική νόσος και ανάλογα με τη διάγνωση και την έντασή της, παρέχεται και η ανάλογη φαρμακευτική αγωγή και η ψυχοθεραπεία. Εγώ λοιπόν συνεχίζω να παίρνω συντηρητικά καθημερινά το αντικαταθλιπτικό μου, μετά από 8 χρόνια της επίσημης διάγνωσής μου και έχω αποδεχτεί ότι αν αυτό είναι κάτι που θα με κρατάει λειτουργική και ήρεμη, είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για μένα. Επίσης όταν περνάω περιόδους μεγάλης πίεσης και νιώθω άγχος, δεν περιμένω να προκληθεί κρίση πανικού, αλλά έχω μάθει να βάζω το Xanax-άκι μου και πάλι στο πρόγραμμα για λίγες μέρες, μέχρι να ηρεμήσω. Άρα, όσον αφορά στη φαρμακευτική αγωγή, έχω εκπαιδευτεί πια μετά από τόσα χρόνια να την διαχειρίζομαι ιδανικά.
Όμως, σημαντικό ρόλο στην σταθεροποίησή μου, "έπαιξε" η ψυχοθεραπεία που μου πήρε 3 χρόνια και ουσιαστικά άλλαξε τον τρόπο σκέψης μου, ώστε να έρθει η αλλαγή από μέσα μου το οποίο είναι το πιο σημαντικό. Είχα κάνει ήδη ψυχανάλυση 3 χρόνια, πριν διαγνωσθώ, επειδή είχα πολλά θέματα με την αυτοεκτίμησή μου εξαιτίας της κακοποίησης που υπέστην στην παιδική μου ηλικία. Άρα, να η μία διέξοδος από την απελπισία σου. Εφόσον έχεις τόσο καλή σχέση με τη γιατρό σου (το Α και το Ω για μένα), ξεκίνα άμεσα.
Επόμενη λύση είναι να έρθεις να μας γνωρίσεις την βραδιά που θα μαζευτούμε όλοι οι ΜΑΖΙ-κοί/κές (που λέω κι εγώ χαριτολογώντας) και να δεις την προοπτική των Ομάδων Αυτοβοήθειας, η οποία επίσης σε βάθος χρόνου είναι πολύ υποστηρικτικές και έχει αποδειχθεί. Άρα δώσε μας μία ευκαιρία να σου δείξουμε διά ζώσης πόσες λύσεις υπάρχουν, ώστε να νιώσεις πιο σίγουρη ότι υπάρχουν πολλά να κάνεις για να βγεις από το βαρύ συναίσθημα που έχεις μέσα σου. Για ότι χρειαστείς μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα, επειδή τυγχάνει να είμαι και συντονίστρια Ομάδας Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ και έχω πολλά να σου πω. Αλλά ένα καφεδάκι-κρασάκι-finger food για αρχή της κουβεντούλας μας δεν θα σε βλάψει. :cheer:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 19 Σεπ 2013 21:31 #5232

  • demy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της demy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
κραταιά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια σου, ήδη σήμερα ξεκίνησα τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Ήταν η πρώτη μου μέρα ελπίζω να πάει καλά , προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και έχω αποφασίσει ότι θα το παλέψω!ευχαριστώ για τις προσκλήσεις που μου κάνεις, απλά είμαι πιεσμένη αυτό το διάστημα χρονικά και θέλω να το παλέψω με τη γιατρό μου..κάποια στιγμή θα επικοινωνήσω..
ευχαριστώ και καλή δύναμη σε ότι κι αν κάνεις!! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γειά σας από μια μια απογοητευμένη! 22 Σεπ 2013 17:38 #5235

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Χαίρομαι Demy που ξεκίνησες. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Και για ότι άλλο χρειαστείς υποστηρικτικά εδώ είμαστε εμείς. Ψηλά το κεφάλι και πείσμωσε θετικά. Εσύ έχεις το πάνω χέρι και μπορείς να τα καταφέρεις να το διαχειρίζεσαι και όχι να σε διαχειρίζεται!!! :) ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα