Αρχική Forum ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ & ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΚΡΑ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 22 Νοε 2011 19:33 #1916

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Τα δύο μικρά μου ανηψάκια... Η Πριγκηπισούλα μου και ο Αλητάκος μου... Ακόμα και όταν ήμουν μέσα στις κρίσεις πανικού και την μαύρη κατάθλιψη ήταν το φυσικό αντικαταθλιπτικό μου. Αρκούσε να τα δω και όλα φαίνονταν πιο εύκολα...

Από τον Ιούλιο και μέχρι σήμερα, οι ταινίες Bollywood και τα μαθήματα ινδικού χορού που άρχισα!!!! Τόσο χρώμα, τόσο όμορφη μουσική, τόσο όμορφοι χοροί... ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 22 Νοε 2011 20:03 #1917

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Μπράβο Κραταιά ! υπάρχουν τόσες απλές λύσεις για τα προβλήματα μας και τόσες ασχολίες που μπορούν να κρατήσουν μακρυά το άγχος μας που αν το καλοσκεφθούμε ,κανονικά δεν θα έπρεπε να υποφέρει κανένας άνθρωπος από αυτό,συνέχισε να το αντιμετωπίζεις αισιόδοξα και να περνάς αυτά τα μηνύματα θάρρους και χαράς της ζωής!
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κραταιά

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 22 Νοε 2011 20:14 #1918

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Ολυμπία ευχαριστώ για το σχόλιό σου...

Χρειάστηκε πολλά χρόνια και πολύ ζόρι, όπως όλοι μας που έχουμε μπει στον σκοτεινό κόσμο των διαταραχών για να εκτιμήσω τα αυτονόητα. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΚΡΙ-ΜΑΥΡΟ ΚΟΣΜΟ...

Ξέρω, από τη δική μου εμπειρία, ότι κάποιοι που ακόμα είναι στη δίνη του κυκλώνα, να το βλέπουν ως "ακατόρθωτο".

Όμως ένα έχω να πω. Είμαι εδώ, ζωντανό παράδειγμα, για να αποδείξω και στατιστικά, ότι ναι μεν είναι επώδυνο και δύσκολο, αλλά τελικά τα καταφέρνεις με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή, την ψυχοθεραπεία, τον γιατρό που θα σου ταιριάξει και κάποιους ανθρώπους που σε στηρίζουν, να δεις την χρωματιστή, χαρούμενη και ουσιαστική πλευρά της ζωής.

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΧΗ. Όταν είχα διαγνωστεί με τη διαταραχή πανικού, τη μείζονα κατάθλιψη και την αγοραφοβία, διάβαζα τόσα πράγματα μέσα στο διαδίκτυο, πριν αποδεχτώ ότι ο μόνος αρμόδιος για να μου πει την πραγματική διάσταση της φάσης ήταν ο γιατρός μου. ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΓΩΣΕΙ από τον φόβο ότι τελείωσε η ζωή μου. Θα ήμουν συνέχεια έτσι. Αλλά τελικά δεν είναι έτσι. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ.

Μόνο για σένα... ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, άσχετα αν θεωρούμε το αντίθετο, όταν είμαστε υπό το βάρος των επεισοδίων ή της κατάστασης.
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2011 20:17 από κραταιά. Αιτία: ανακριβής διατύπωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 23 Νοε 2011 21:24 #1924

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις και θα ήθελα μόνο να προσθέσω από την δική μου προσωπική εμπειρία ότι όσοι βιώνουν παρόμοια προβλήματα δεν θα πρέπει να αφήνουν τον καιρό να περνά πιστεύοντας ότι θα αποκατασταθούν τα προβλήματα των διαταραχών από μόνα τους .Ίσως κάποιοι να τα καταφέρουν χωρίς βοήθεια ,όμως αυτό θα έχει σαν συνέπεια να χάσουν πολύτιμο χρόνο με κίνδυνο να χρονίσει αυτή η αρνητική κατάσταση και να τραβήξει σε μάκρος ,κάτι που θα πάει την ζωή τους αρκετά πίσω με ότι αυτό συνεπάγεται.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 23 Νοε 2011 22:07 #1928

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Ολυμπία έχεις δίκιο, απλά το θέμα είναι να βρεθεί και τρόπος να διαγνωστεί. Δυστυχώς αυτές οι διαταραχές μεταμφιέζονται, μας ξεγελάνε και μας τη φέρνουν. ΑΛΛΑ μια του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και η κακή του ώρα! xaxaxaxa

Στη δική μου περίπτωση χρειάστηκε να φτάσω στην απόλυτη κατάρρευση και μετά να γίνει η διάγνωση, αφού πια είχε σωματοποιηθεί με πολύ άσχημα συμπτώματα που δε γινόταν πια να τα αγνοοώ και με έστειλαν φυσικά στο νοσοκομείο. Αλλά τελικά έχασα τουλάχιστον 3 χρόνια μέχρι να γίνει αυτό. Πρέπει όμως τότε να το προχωρήσεις, επειδή πραγματικά δεν μπορείς να το παλέψεις με κανέναν άλλον παρά μόνο με ειδικούς.

Και αυτές οι ανοησίες περί "ψυχοφαρμάκων" και εξάρτησης είναι δυστυχώς ανατρεπτικός παράγοντας για κάποιον να το κάνει με ευκολία, ώστε να το πληρώνει πιο ακριβά. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ τα χάπια ώστε να κερδίσω σιγά σιγά και πάλι στην εμπιστοσύνη στα πάντα και στον εαυτό μου και μετά μέσω ψυχοθεραπείας, συμπληρώθηκαν τα κομμάτια του παζλ και έφτασα στην τελική εικόνα. Και τα φάρμακα τα μείωσα σιγά σιγά και τώρα πια είμαστε την οριστική διακοπή μετά από 7 χρόνια. Και αν με δεις, μια χαρά κοπελάρα είμαι!!!! Ούτε φυτό, ούτε εξαρτημένη και ας ήπια τα χάπια με τις χούφτες!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Όλα θέλουν σωστή ιατρική παρακολούθηση, να ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες του γιατρού σου, επιμονή, πίστη και υπομονή. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 24 Νοε 2011 06:33 #1937

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Στα πολύ, ΠΟΛΥ δύσκολα, αυτό που λέω στον εαυτό μου είναι "αυριο το πρωι θα είναι καλύτερα".

Και το λέω και σε όσους ξέρω που αντιμετωπίζουν προβλήματα, ότι όταν ξυπνήσουν το επόμενο πρωι, τα πράγματα θα είναι έστω και λίγο καλύτερα.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 24 Νοε 2011 07:05 #1941

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Πολύ όμορφο Kitty...

Και πολύ αληθινό τελικά. Επειδή και μόνο ότι είναι μία νέα μέρα, εμπεριέχει την αισιοδοξία μέσα της... Και κάποτε θα έρθει και εκείνο το αύριο, που θα γίνει μία υπέροχη μέρα και όχι απλά καλή ή καλύτερη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 24 Νοε 2011 15:39 #1947

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Σας ευχαριστούμε και τις δύο για την νότα αισιοδοξίας που περνάτε σε όλους μας μέσω αυτού του φόρουμ ,η συμβολή σας είναι ανεκτίμητη.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 05 Δεκ 2011 07:00 #2020

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
κραταιά έγραψε:
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ

πλέον ο εθελοντισμός και ο χορός είναι αυτά που νοηματοδοτούν τη ζωή μου :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 11 Δεκ 2011 07:10 #2076

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Ακριβώς τα ίδια και μένα... Τυχαίο? Δε νομίζω... -)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ 11 Δεκ 2011 19:55 #2085

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα