Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ προβλήματα και προβληματισμοί...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: προβλήματα και προβληματισμοί...

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 23:44 #2309

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ο χαρακτήρας και η ασθένεια είναι δύο διαφορετικά πράγματα και αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία

αυτον τον διαχωρισμο,η μοναδικη ειδικος η οποια με με εμαθε να τον κανω ειναι η ψυχολογος-ψυχοθεραπευτια μου.
της ειμαι ευγνωμων γι αυτο και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω να την αφησω με τπτ.
και γω της εχω πει πολλες φορες τη φραση "μακαρι να ησουν και ψυχιατρος γιατι σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη", αλλα τι να κανουμε τωρα?
απο τη στιγμη που μετραω σχεδον εναν χρονο ψυχοθεραπειας μαζι της και πληρει ολες σχεδον της προυποθεσεις που ζηταω απο εναν ψυχοθεραπευτη,δεν σκοπευω να την αλλαξω.
εχω παει σε απειρους ειδικους εδω και μια δεκαπενταετια και κανενας αλλος εκτος απο την ψυχολογο μου δεν μου εχει κανει το "κλικ" ως ειδικος.
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιαν 2012 23:46 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 19 Ιαν 2012 01:51 #2362

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
....και πανω που ειχα ηρεμησει σχετικα, πλακωσαν παλι νεα προβληματα....

1)ζητησα απο τον πατερα μου, να με πηγαινει στην ψυχολογο μου με το αυτοκινητο και να γυριζω με ταξι, ετσι ωστε να γλυτωνω τα μισα χρηματα.
η απαντηση του ηταν οτι εκεινη ειναι η ωρα που βγαινει με τους φιλους του.
ελεος δηλαδη!δεν του ζητησα να το κανει σε καθημερινη βαση, αλλα μια φορα τη βδομαδα!

2)πλακωνει οπου να ναι στο σπιτι το συγγενολοι με προοπτικη να μεινουν σπιτι μας αρκετες μερες.
τι σημαινει αυτο?
-σχόλια απο την θεια μου για τα παντα (γιατι τρωω πολυ ,γιατι καπνιζω πολυ, γιατι δεν βγαινω βολτες κλπ κλπ...) και ολα αυτα με καθαρα επικριτικο υφος και οχι συμβουλευτικο.

-οταν ξυπναω κατι ακυρες ωρες π.χ. 4 το πρωι δεν θα μπορω να πηγαινω στο υπογειο να καπνιζω, γιατι θα πρεπει αναγκαστικα να περναω απο το καθιστικο οπου θα κοιμουνται και απο την κουζινα που ειναι ενιαια με το καθιστικο για να φτιαξω τον καφε μου και θα τους ενοχλω οσο αθορυβη κι αν προπαθησω να ειμαι.

-η ξαδερφη μου καθε τρεις και λιγο θελει να καθεται στον υπολογιστη μου.
αυτο με ενοχλει αφανταστα αφενος γιατι μια φορα μου εκανε ζημια στο pc και αφετερου γιατι θα πρεπει καθε φορα που θα βγαινω απο το φορουμ να κανω logout και να διαγραφω το σαιτ αυτο απο τα "αγαπημενα" γιατι δεν γουσταρω να δει τα γραφομενα μου.

for the love of god δλδ!!!
μια ζωη πανω που παω να παρω τα πανω μου, ολο κατι γινεται και ξαναπεφτω :(
Τελευταία διόρθωση: 19 Ιαν 2012 14:13 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 22 Ιαν 2012 07:22 #2372

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Προφανώς δεν τους χωνεύεις γιαυτό τα βρίσκεις όλα αρνητικά .Αν είχες καλή σχέση με την ξαδέλφη ίσως να μη χρειαζόταν να <<κρύβεσαι>>, αντιθέτως θα μοιραζόσουν τα προβλήματα σου.Αλλά αν πάρουμε σαν δεδομένο την όχι αρμονική σχέση με τους συγγενείς που θα φιλοξενήσετε ,προσπάθησε τουλάχιστον να είσαι επιεικής έτσι όπως προστάζουν οι κανόνες της φιλοξενίας.;)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 22 Ιαν 2012 14:47 #2380

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ολυμπια έγραψε:
Προφανώς δεν τους χωνεύεις γιαυτό τα βρίσκεις όλα αρνητικά .Αν είχες καλή σχέση με την ξαδέλφη ίσως να μη χρειαζόταν να <<κρύβεσαι>>, αντιθέτως θα μοιραζόσουν τα προβλήματα σου.Αλλά αν πάρουμε σαν δεδομένο την όχι αρμονική σχέση με τους συγγενείς που θα φιλοξενήσετε ,προσπάθησε τουλάχιστον να είσαι επιεικής έτσι όπως προστάζουν οι κανόνες της φιλοξενίας.;)

εννοειται οτι ειμαι παντα μαζι τους επιεικης και ευγενικη.
οσο για το οτι "κρυβομαι" απο την ξαδερφη μου, αστο...πολυ πονεμένη ιστορία.
οι γονεις μου δεν θελουν με τιποτα να μιλαω για το προβλημα μου στον κοσμο.
φυσικα επειδη στην ηλικια μου εχω παψει προ πολλου να ειμαι το παιδι των γονιων μου, αλλα ειμαι η "αμελι", δεν "κρυβομαι" πλεον.
μιλαω ανοιχτα για την ασθενεια μου, σε οσους καταλαβαινω οτι δεν θα με περιθωριοποιησουν.
αλλα στην προκειμενη περιπτωση, επειδη προκειται για συγγενικο προσωπο, σεβομαι την επιθυμια των γονιων μου...
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιαν 2012 14:51 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 22 Ιαν 2012 19:22 #2386

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
amelie έγραψε:
1)ζητησα απο τον πατερα μου, να με πηγαινει στην ψυχολογο μου με το αυτοκινητο και να γυριζω με ταξι, ετσι ωστε να γλυτωνω τα μισα χρηματα.
η απαντηση του ηταν οτι εκεινη ειναι η ωρα που βγαινει με τους φιλους του.
ελεος δηλαδη!δεν του ζητησα να το κανει σε καθημερινη βαση, αλλα μια φορα τη βδομαδα!

αντί για τον πατέρα σου θα μπορούσες να το συζητήσεις από μια φίλη σου και να το συνδυάσεις με έναν καφέ αμέσως μετά.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 22 Ιαν 2012 20:14 #2387

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
αυτο θα ηταν το ιδανικο Βασιλη!
ομως απο τις τρεις φιλες που εχω, οι δυο ειναι υπεραπασχολημενες με μωρα παιδια και απαιτητικη εργασια και η αλλη κοπελα εχει δυο δουλειες και ειναι στο τρεξιμο ολη μερα.
συν τοις αλλοις ολες τους μενουν παρα πολυ μακρυα απο το σπιτι μου.
:(
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιαν 2012 20:14 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 18:01 #2393

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
amelie έγραψε:
πλακωνει οπου να ναι στο σπιτι το συγγενολοι με προοπτικη να μεινουν σπιτι μας αρκετες μερες.
τι σημαινει αυτο?
-σχόλια απο την θεια μου για τα παντα (γιατι τρωω πολυ ,γιατι καπνιζω πολυ, γιατι δεν βγαινω βολτες κλπ κλπ...) και ολα αυτα με καθαρα επικριτικο υφος και οχι συμβουλευτικο.
-οταν ξυπναω κατι ακυρες ωρες π.χ. 4 το πρωι δεν θα μπορω να πηγαινω στο υπογειο να καπνιζω, γιατι θα πρεπει αναγκαστικα να περναω απο το καθιστικο οπου θα κοιμουνται και απο την κουζινα που ειναι ενιαια με το καθιστικο για να φτιαξω τον καφε μου και θα τους ενοχλω οσο αθορυβη κι αν προπαθησω να ειμαι.

και ναι τελικα κατευθασαν!!! :angry:
η θεια μου, με το καλημερα, μου ειπε ποσο παχυνα και διαφορα αλλα χαριτωμενα.
αλλα αυτο το με βασανιζει περισσοτερο, ειναι τι θα γινει με τις πρωινες μου αφυπνισεις και τα πηγαινε-ελα υπολογστης-κουζινα-υπογειο, υπογειο-κουζινα-υπολογιστης.
και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να παλουκωθω για πολυ ωρα.
αυτη η διαδρομη γινεται συνεχεια...
ασε που αν ξυπνησουν θα αρχισουν και τα σχολια του τυπου γιατι ξυπναω τετοια ωρα.
εν ολιγοις χανω για τουλαχιστον μια βδομαδα τη βολη μου και τον χωρο μου :(
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2012 22:59 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 21:43 #2394

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Μήπως να συζητούσες με την μαμά σου το ενδεχόμενο να την βάλει ευγενικά στην θέση της την θεία σου ; :P
Αλλά και με τον εαυτό σου για να τον πείσεις να κάνει λίγες μέρες υπομονή ; :whistle:
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2012 21:45 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 22:07 #2395

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Σε πρακτική βάση, μήπως μπορείς να βάλεις ένα κρεβατάκι στο υπόγειο και να στήσεις κι έναν μικρό πάγκο που να μπορείς να φτιάξεις έναν καφέ και να την αράζεις εκεί όταν θα'χετε επισκέψεις; Ή σ'αυτό το χώρο να φιλοξενείται η θεία κλπ όταν έρχονται; :unsure: B)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 22:47 #2397

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ολυμπια έγραψε:
Μήπως να συζητούσες με την μαμά σου το ενδεχόμενο να την βάλει ευγενικά στην θέση της την θεία σου ; :P
Αλλά και με τον εαυτό σου για να τον πείσεις να κάνει λίγες μέρες υπομονή ; :whistle:

Ολυμπια δεν παιζει με τπτ να μιλησει η μητερα μου στη θεια μου...
αστο...πονεμενη ιστορια τα δικαιωματα που εχει δωσει στο ευρυτερο σοι να μας κανουν κουμαντο.
υπομονη ναι.
αυτο θα προσπαθησω να κανω.
μπορω και αλλιως?
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2012 22:48 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 22:56 #2399

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
vstrap έγραψε:
Σε πρακτική βάση, μήπως μπορείς να βάλεις ένα κρεβατάκι στο υπόγειο και να στήσεις κι έναν μικρό πάγκο που να μπορείς να φτιάξεις έναν καφέ και να την αράζεις εκεί όταν θα'χετε επισκέψεις; Ή σ'αυτό το χώρο να φιλοξενείται η θεία κλπ όταν έρχονται; :unsure: B)

vstrap κρεβατι, τραπεζι-καρεκλες και ψυγειο διαθετει το υπογειο οποτε θα μπορουσα για λιγες μερες να κοιμηθω εκει.
το θεμα ομως ειναι οτι δεν εχει ουτε θερμανση, ουτε τουαλετα, ουτε υπολογιστη (δεν εχω φορητο η/υ) οποτε σε περιπτωση που παω κατω, θα ανεβαινω καθε τρεις και λιγο πανω αντι να γινεται το αντιστροφο :P
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2012 23:01 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 23 Ιαν 2012 23:23 #2400

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Ε, πάρε κι εσύ ένα ηλεκτρικό σώμα για κάτω, κάνε την τουαλέτα σου πριν την ώρα του ύπνου και το πρωί με το καλό, που θα έχει έρθει μια "νορμάλ" ώρα ξαναπας να "τακτοποιηθεις! Με τον υπολογιστή "ξέρεις εσύ"! Και μην πίνεις πολλά νερά το βράδυ αν είναι να κοιμηθείς κάτω, για ευνόητους λόγους!!! :P :kiss:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 24 Ιαν 2012 01:14 #2401

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
χμ...με εβαλες σε σκεψεις...
επειδη θα ξεβολευτω ασχημα κατω, σημερα θα κοιμηθω στο κρεβατακι μου και αν τελικα δω τα σκουρα, μετακομιζω απο αυριο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 24 Ιαν 2012 01:25 #2402

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ασχετο...αλλα πηρα για λογους υγειας την αποφαση να αντικαταστησω τις κοκα-κολες με παγωμενα τσαγακια :P
ξερετε αν υπαρχει κινδυνος να νιωσω στερητικα συνδρομα?
εχω ακουσει οτι η κοκα-κολα ειναι εξαρτησιογονος ουσια.
αναφερομαι καθαρα και μονο σε σωματικο επιπεδο οχι στην ψυχολογικη μου εξαρτηση.
ειχα φτασει σε σημειο να πινω 3 λιτρα την ημερα!!! :woohoo:
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιαν 2012 01:26 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 24 Ιαν 2012 14:18 #2404

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
καλημερα!
τελικα...τα δρομολογια μεσα στη νυχτα περιορίστηκαν...αλλά ταυτοχρονα περιορίστηκε και η αισθηση ελευθεριας που ειχα...:angry:
νιωθω τρομερα περιορισμενη και καταπιεσμενη μεσα στο ιδιο μου το σπιτι...
(αναφερομαι στην καταπιεση απο τους φιλοξενουμενους...η καταπιεση απο τους γονεις μου ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, το οποιο το εχω αναπτυξει διεξοδικα στις προηγουμενες σελιδες...)
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιαν 2012 14:19 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα