Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Η κατάσταση είναι λαβύρινθος στην κυριολεξία...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Η κατάσταση είναι λαβύρινθος στην κυριολεξία...

Η κατάσταση είναι λαβύρινθος στην κυριολεξία... 11 Ιουλ 2012 22:28 #2968

  • Panagiwtis15
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Panagiwtis15
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Είπα να δοκιμάσω να πάω σε κάποιο ψυχίατρο γιατί σε ένα ψυχολόγο που είχα πάει δε με βοηθησε καθόλου και είπα "εε ας πάω σε ψυχίατρο μπας και γίνει τίποτα"
Η Νάξος (γιατί στη Νάξο μένω) έχει μια κινητή μονάδα ψυχικής υγείας αλλά δεν έχει ψυχίατρο, μόνο ένα ψυχολόγο έχει. Μια ψυχίατρος που έχουμε είναι ιδιωτική και είναι άκριβη... Δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω...
Όταν έμαθα ότι μπορώ στην κινητή μονάδα που έχουμε να μιλήσω με ψυχίατρο μέσω τηλεδιάσκεψης, πήγα να κανονίσω ραντεβού από τη γραμματεία...
Μίλησα με μια ψυχίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει τρόπος να ξαναφτιάξω την ψυχική μου διάθεση και ο μόνος τρόπος είναι να πάρω φάρμακα αλλά μου είπε και ότι δε μπορεί αυτή να μου κάνει τη θεραπεία και πρέπει να πάω σε παιδοψυχίατρο...Κανονίστηκε το ραντεβού με την παιδοψυχίατρο αλλά όταν πήγα με τους γονείς μου (γιατί μου είπε να πάρω και τους γονείς μου), μας είπε η γραματέας ότι η παιδοψυχίατρος δε με αναλαμβάνει...
Οι γονείς μου μιλήσανε με τον ψυχολόγο που πήγαινα και τους είπε ότι κατά τη γνώμη του δε χρειάζεται να δω ψυχίατρο και δε θέλανε να συνεχιστεί αυτή η δουλειά με τις ψυχιάτρους... Μετά από κάποιες μέρες πήρα το κεντρικό τηλεφωνικό κέντρο αυτής της εταιρίας (δε θέλω να την προσωποποίησω να πω ποια είναι εννοώ) να μου δώσουν το τηλέφωνο της ψυχίατρου που με είδε...Δε μου το δώσανε και με συνδέσανε. Μου είπε ότι πρέπει να πάω Αθήνα και ξέρει άλλες παιδοψυχιάτρους να με στείλει.
Όταν το είπα στους γονείς μου δε θέλανε και την ξαναπήρα την άλλη μέρα, έδωσα το τηλέφωνο στη μάνα μου να της μιλήσει, κατάφερε τελικά να την πείσει και στις 16 του Ιούλη (τη Δευτέρα) που θα επιστρέψει η παιδοψυχίατρος γιατί λείπει σε άδεια, θα πάρουμε την παιδοψυχίατρο να κανονίσουμε το ραντεβού.
Θα δούμε τώρα τι θα γίνει

Όσο σκέφτομαι ότι θα πάρω ψυχοφάρμακα (βέβαια θα μεσολαβήσουν και οι εξετάσεις που θα με στείλει η παιδοψυχίατρος να κάνω), φοβάμαι πάρα πολύ. αλλά θα πάρω μόνο και μόνο γιατί αν φοβάσαι τα φάρμακα, τότε δεν πρέπει να πάρεις ούτε μια απλή αντιβίωση που θα σου δώσει ένας παθολόγος και να κάτσεις να πεθάνεις. Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο...όλα βλάπτουν
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιουλ 2012 22:35 από Panagiwtis15.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η κατάσταση είναι λαβύρινθος στην κυριολεξία... 17 Ιουλ 2012 00:02 #2974

  • dimitra
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dimitra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
γιασου Panagiwti. δεν καταλαβα πολυ καλα γιατι δεν σε ανελαβε η ψυχιατρος...στην ηλικια σου ειναι πολλοι νεοι που εχουν αγωνιες και προβληματα κι εχουν αναγκη να δουν εναν ειδικο. μην απελπιζεσαι ομως. εμεις εδω στο ΜΑΖΙ θα σε ακουσουμε και θα προσπαθησουμε να σε βοηθησουμε. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα