Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ προβλήματα και προβληματισμοί...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: προβλήματα και προβληματισμοί...

προβλήματα και προβληματισμοί... 16 Δεκ 2011 16:53 #2115

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
οπως εχω αναφερει και σε αλλο θρεντ βασανιζομαι απο διπολικη διαταραχη, αγοραφοβια και κρισεις πανικου με αποτελεσμα να καθηλωνομαι στο σπιτι.

απο την αλλη παλι με τρωει η μοναξια γι'αυτο το λογο πριν απο λιγες μερες επικοινωνησα με ενα κεντρο ημερας προκειμενου να ενταχθω σε μια ομαδα.
οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης:

1)επειδη ειναι 1+ ωρα δρομος απο το σπιτι μου τι θα κανω αν με πιανει κριση πανικου στο δρομο?
2)οι υπολοιποι νοσουντες ειναι πιο βαρια απο μενα και υπαρχουν κ ατομα με νοητικη υστεριση.
φυσικα αυτο δεν το λεω καθολου ρατσιστικα αλλα απο την αποψη μηπως δεν μπορεσω να ταιριαξω με κανεναν και μηπως επηρεαστω αρνητικα βλεποντας ανθρωπους να υποφερουν τοσο πολυ.
3)υπαρχουν δυο διαθεσιμες ομαδες
η μια ειναι ομαδα εξοδων(σε καφετεριες,μουσεια) με τη συνοδεια ψυχολογων και η αλλη ειναι η ομαδα ενημερωσης για την ψυχικη και σωματικη υγεια υπο την μορφη διαλεξεων.
να σημειωσω οτι αυτη την δευτερη ομαδα την παρακολουθουν απο οτι μου ειπαν οι πιο ελαφριες περιπτωσεις ασθενων.
στην ομαδα εξοδων ερχονται και τα ατομα με πολυ βαρια προβληματα αλλα απο την αλλη εμπεριεχει πιο πολυ το επικοινωνιακο κομματι.
δλδ πινεις καφε συζητας κλπ...
στις διαλεξεις απλα ακους.

δεν ξερω λοιπον καραρχην αν θα μπορεσω να παω,αν ειναι σκοπιμο να παω και αν τελικα παω ποια ομαδα να διαλεξω...

ποια ειναι η γνωμη σας?
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2012 04:05 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 17:35 #2116

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
AMELIE καλημέρα. Αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σε ρωτήσω :
- Ο γιατρός σου είναι σε Κ.Ψ.Υ.?
- Ποια είναι η αγωγή που λαμβάνεις?
- Διακόπτεις την αγωγή χωρίς την έγκριση του γιατρού?

Διάβασα ότι έχεις το πρόβλημα 15 χρόνια. Έχεις αλλάξει αγωγές σ' αυτό το χρονικό διάστημα?

Η ιδέα του κέντρου ημέρας είναι καλή ως αρχή και την επικροτώ. Στόχος βέβαια -και του κέντρου - είναι η τελική συμμετοχή μας σε κοινές κοινωνικές δομές.

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς. Η λέξη "κουράγιο" μου ακουγόταν άστοχη σε άσχημες περιόδους.

Όμως πίστεψε με, υπάρχει καλύτερο αύριο. Με την κατάλληλη αγωγή που θα σου συτήσει ο γιατρός σου δεν θα έχεις κανένα κλινικο σύμπτωμα. Εμείς οι διπολικοί μπορούμε να έχουμε καλή ποιότητα ζωής αν και τα πρώτα χρόνια ταλαιπωρούμαστε επειδή η αρχική διάγνωση είναι λανθασμένη ή γιατί μας χορηγούν λάθος αγωγή.

Κι επειδή διάλεξες nick από μια υπέροχη ταινία, σκέψου τη δική σου ζωή στο μέλλον όπως της Amelie.

Να έχεις μια όμορφη μέρα.
Τελευταία διόρθωση: 16 Δεκ 2011 17:37 από Thanasis1968.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 18:32 #2117

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
θαναση καταρχας ευχαριστω για το θερμο σου μηνυμα.
ο γιατρος μου δεν ειναι σε Κ.Ψ.Υ.
δεν εχω διακοψει ποτε την αγωγη μου.
αυτη τη στιγμη παιρνω 15 μγ ζυπρεξα,60 μγ ριμερον,40 μγ σεροξατ και ενα αγχολυτικο το ριβοτριλ.
το μειζων προβλημα μου ειναι το υπερμετρο αγχος και οι κρισεις πανικου και δευτερευοντως η δδ.
το προβλημα το εχω μεν 15 χρονια αλλα μεσα σε αυτα τα χρονια υπηρξαν πολυ πιο φωτεινες περιοδοι απο την παρουσα.
Τελευταία διόρθωση: 16 Δεκ 2011 22:34 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 19:59 #2118

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Αμελί,θα ήθελα να σε ρωτήσω : 15 χρόνια τώρα ,δεν βγήκες ποτέ από το σπίτι σου ? φαντάζομαι πως έχεις βγεί .Κρίση πανικού ,έπαθες ποτέ στον δρόμο ? κιαν ναι, πως το αντιμετώπισες ? Και όσον αφορά τα υπόλοιπα ερωτήματα ,θα σου έλεγα πως ο οποιοσδήποτε θα επηρεαζόταν από ασθενείς με βαρύτερες ψυχιατρικές καταστάσεις πόσο μάλλον ένα άτομο με υπέρμετρη ευαισθησία όπως είναι ένας διπολικός ,γιαυτό θα σου έλεγα να επιλέξεις την δεύτερη ομάδα της ενημέρωσης ,όπου μέσα εκεί μπορεί να γνωρίσεις ενδιαφέροντες ανθρώπους με τους οποίους γιατί όχι κάποια στιγμή να πιείτε και ένα καφεδάκι ή να κάνετε μια βόλτα ! ;)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 20:38 #2119

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ολυμπια μου οι κρισεις πανικου ειναι "καινουριο φρουτο".
μεχρι προτεινως ειχα μονο υπερμετρο αγχος και σκαμπανευασματα στη διαθεση αλλα οχι κρισεις πανικου.
ο τροπος που το αντιμετωπιζω ειναι λιγο ασυμφορος οικονομικα :παω παντου με ταξι.
μιλαμε βεβαια για κοντινες αποστασεις.
για να παω με ταξι στο κεντρο ημερας δν με παιρνει με τπτ.
δεν βγαινω περα οικονομικα.
θελω 20 ευρω να παω και αλλα 20 να γυρισω.
Τελευταία διόρθωση: 17 Δεκ 2011 01:08 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 21:10 #2121

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Πρίν από αρκετά χρόνια είχα πάθει μια σοβαρή υπογλυκαιμία στο δρόμο,καθώς επέστρεφα στο σπίτι μου .Το γεγονός αυτό ήταν περαστικό και δεν μου ξανασυνέβει από τότε ,έλα όμως που υποσυνείδητα έγραψε μέσα μου και μετά από αυτό άρχισα να παθαίνω κρίσεις πανικού όταν έπρεπε να βγώ από το σπίτι! Ηθελα λοιπόν να συνοδεύομαι από κάποιον όταν κυκλοφορούσα ,όμως επειδή συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν ήταν πάντα εφικτό ,σκαρφίστηκα το εξής:κάθε φορά που έπρεπε να πάω κάπου έτρωγα πρώτα κάτι και πάντα είχα στη τσέπη μου καραμέλες,έτσι με αυτό το τέχνασμα ένοιωθα ασφαλής .Κάποια στιγμή μου πέρασε εντελώς και τώρα ούτε που με νοιάζει αν έχω καραμέλες μαζί μου .Τι θέλω να πω με αυτό ? ότι μπορούμε αν θέλουμε λίγο λίγο να ξεγελάσουμε το φοβισμένο παιδί που κρύβουμε μέσα μας και να το κάνουμε να ενηλικιωθεί κιαν χρειαστεί να του δώσουμε και καμιά καραμελίτσα ! Αρκεί να δώσουμε όνομα στις φοβίες μας να καταλάβουμε τι τις προκαλεί και αφού ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα προχωράμε στο επόμενο βήμα της αντιμετώπισης.:)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 16 Δεκ 2011 22:40 #2122

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
το κακο με μενα ολυμπια μου ειναι οτι αντι για καραμελιτσα το μονο που με φτιαχνει οταν ειμαι εκτος σπιτιου ειναι η μπυριτσα.
ή μαλλον οι μπυριτσες(γιατι δν εχω το μέτρο) πραγμα που δεν ειναι οτι καλυτερο οταν εχεις δδ και λαμβανεις και φαρμακευτικη αγωγη.
προχθες ας πουμε πηγα στον ψυχιατρο μου εχοντας πιει και περπατουσα ολο αυτοπεποιθηση.ενιωθα ηρεμη και χαρουμενη γι'αυτο.
ευτυχως δν με καταλαβε :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 17 Δεκ 2011 03:18 #2123

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Η καραμελίτσα είναι μεταφορική έννοια αφενός ,αφετέρου οι μπυρίτσες τα κρασάκια και οτιδήποτε σε αλκοόλ απαγορεύονται δια ροπάλου και το ξέρεις .Δεν πρέπει όμως να κρύβεις τίποτα από τον γιατρό .Αλλιώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει ,τουλάχιστον σε αυτόν πρέπει να τα λές όλα .Έπειτα υπάρχουν ένα σωρό ωραία πράγματα αθώα που μπορούν να φτιάξουνε την διάθεσή μας ,ας τα επιλέξουμε .
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 17 Δεκ 2011 04:29 #2124

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Εγώ ήθελα απλά να συμπληρώσω, ως θύμα κι εγώ κατά περιόδους κρίσεων πανικού, ότι στις περιπτώσεις αυτές, ο γιατρός συστήνει συνήθως να έχεις μαζί σου ΧΑΝΑΧ για να πάρεις ένα αν χρειαστεί. Συζήτησέ το μαζί του και ίσως σου το συστήσει κι εσένα. Έτσι μπορεί να γίνει αυτό η "καραμελίτσα" σου, τουλάχιστον μέχρι να εντοπίσεις τι προκαλεί τις κρίσεις πανικού σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 17 Δεκ 2011 05:27 #2125

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Amelie, θα συμφωνήσω με την Ολυμπία ότι το ποτό στην περίπτωση μας έχει τραγικά αποτελέσματα. Το 2003 ήταν μια συνιστώσα για να με κλείσουν στη Σταυρούπολη. Τότε κι γω δεν είχα πει τίποτα στον γιατρό μου…
Ολυμπία θα διαφωνήσω σχετικά με τις κρίσεις πανικού. Ο καθένας μας χρειάζεται διαφορετικό τρόπο για να τις αντιμετωπίσει. Είχα περάσει κι γω τέτοιες κρίσεις και πραγματικά δεν μπορούσα να διαχειριστώ απλά πράγματα.
Amelie :
- Ο γιατρός πρέπει να ξέρει τα πάντα για τον ασθενή
- Το ποτό ακυρώνει την αγωγή και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις κάθε είδους ουσίες
- Τα xannax (αγχολυτικά) και τα revotril (αντιεπιληπτικά) δεν είναι δυνατόν να χορηγούνται πάνω από δυο μήνες καθώς είναι εθιστικά και απαιτούν όλο και μεγαλύτερες δόσεις.
Αν και είσαι και εσύ φορτωμένη με αντιψυχωσικά (Zyprexa) και αντικαταθλιπτικά (Remeron) έχεις προβλήματα. Προσωπικά έχω λάβει όλα τα ανωτέρω φάρμακα και ενώ τα Zyprexa λειτούργησαν καλά από την αρχή με τα Remeron είχα κρίσεις πανικού και οξύ άγχος και έτσι έπαιρνα και xannax.Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Τελικά με zyprexa και Zoloft είμαι μια χαρά. Αν θέλεις συζήτα με τον γιατρό σου σχετικά με την αγωγή γιατί αφού υπάρχει πρόβλημα κάτι πρέπει να αλλάξει.Ίσως χρειάζεται και συμπεριφορική για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού.
Amelie, όπως έγραψα παραπάνω μού έκατσε εδώ και 7 χρόνια η αγωγή αλλά πιστεύω πως με το χρόνο ωρίμασα σ’ ότι αφορά και την αντιμετώπιση του άγχους. Η υγεία μας είναι πάνω από όλα γιατί χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να χαρούμε τίποτα. Επειδή το έχω ζήσει άλλο να το λες κι άλλο να το διαχειρίζεσαι. Μετά από την σωστή ρύθμιση της αγωγής και πάντα σε συνεργασία με το γιατρό, απαιτείται να μην δίνουμε αξία σε πράγματα που στην ουσία δεν αξίζουν.
Ανέφερες ότι έχεις ζήσει φωτεινές περιόδους. Οι φωτεινότερες όμως είναι μπροστά μας. Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 17 Δεκ 2011 21:57 #2126

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
σας ευχαριστω ολους θερμα για τις συμβουλες και τις απαντησεις σας.
υποτροπιασα αλλα δεν θα ηθελα να επεκταθω αυτη τη στιγμη επ' αυτου.
απο βδομαδα που θα παω στους ειδικους μου θα σας ενημερωσω για τα νεοτερα.
να ειστε ολοι καλα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 19 Δεκ 2011 17:12 #2141

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ειμαι στα προθυρα νοσηλειας.
εδω και 5-6 μερες κοιμαμαι απο 2 εως μαξιμουμ 5 ωρες την ημερα και εχω και καποιες ακουστικες παραισθησεις.
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΩΣΤΕ ΒΑΣΗ
>
1)ΞΥΠΝΑΩ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΑΜΑ ΑΚΟΥΓΑ ΦΩΝΕΣ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ "ΑΝ ΕΡΓΑΖΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΓΕΣ"
ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ.
2)ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΠΝΙΕΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.
3)ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΛΕΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ "ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ"

Ολυμπια πολυ θα σε ηθελα για μητερα (αν και μου πεφτεις λιγο μικρη :P)
Βασιλη η υπογραφη σου τα λεει ολα αλλα επειδη εγω δεν εχω φιλους λογω αγοραφοβιας θα την παραφρασω ως εξης "Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ".
εν τη ατυχια μου ναι ειμαι τυχαιρη που εχω αυτους τους ανθρωπους που με στηριζουν,ο μεν με τα φαρμακα και η δε με την κουβεντα.
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2011 17:13 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 19 Δεκ 2011 17:23 #2142

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Thanasis1968 έγραψε:
Amelie, θα συμφωνήσω με την Ολυμπία ότι το ποτό στην περίπτωση μας έχει τραγικά αποτελέσματα. Το 2003 ήταν μια συνιστώσα για να με κλείσουν στη Σταυρούπολη. Τότε κι γω δεν είχα πει τίποτα στον γιατρό μου…
Ολυμπία θα διαφωνήσω σχετικά με τις κρίσεις πανικού. Ο καθένας μας χρειάζεται διαφορετικό τρόπο για να τις αντιμετωπίσει. Είχα περάσει κι γω τέτοιες κρίσεις και πραγματικά δεν μπορούσα να διαχειριστώ απλά πράγματα.
Amelie :
- Ο γιατρός πρέπει να ξέρει τα πάντα για τον ασθενή
- Το ποτό ακυρώνει την αγωγή και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις κάθε είδους ουσίες
- Τα xannax (αγχολυτικά) και τα revotril (αντιεπιληπτικά) δεν είναι δυνατόν να χορηγούνται πάνω από δυο μήνες καθώς είναι εθιστικά και απαιτούν όλο και μεγαλύτερες δόσεις.
Αν και είσαι και εσύ φορτωμένη με αντιψυχωσικά (Zyprexa) και αντικαταθλιπτικά (Remeron) έχεις προβλήματα. Προσωπικά έχω λάβει όλα τα ανωτέρω φάρμακα και ενώ τα Zyprexa λειτούργησαν καλά από την αρχή με τα Remeron είχα κρίσεις πανικού και οξύ άγχος και έτσι έπαιρνα και xannax.Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Τελικά με zyprexa και Zoloft είμαι μια χαρά. Αν θέλεις συζήτα με τον γιατρό σου σχετικά με την αγωγή γιατί αφού υπάρχει πρόβλημα κάτι πρέπει να αλλάξει.Ίσως χρειάζεται και συμπεριφορική για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού.
Amelie, όπως έγραψα παραπάνω μού έκατσε εδώ και 7 χρόνια η αγωγή αλλά πιστεύω πως με το χρόνο ωρίμασα σ’ ότι αφορά και την αντιμετώπιση του άγχους. Η υγεία μας είναι πάνω από όλα γιατί χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να χαρούμε τίποτα. Επειδή το έχω ζήσει άλλο να το λες κι άλλο να το διαχειρίζεσαι. Μετά από την σωστή ρύθμιση της αγωγής και πάντα σε συνεργασία με το γιατρό, απαιτείται να μην δίνουμε αξία σε πράγματα που στην ουσία δεν αξίζουν.
Ανέφερες ότι έχεις ζήσει φωτεινές περιόδους. Οι φωτεινότερες όμως είναι μπροστά μας. Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά.

Θαναση Καλημερα!
σε ευχαριστω θερμα για τις συμβουλες κ τον χρονο που αφιερωσες να μου γραψεις.
βασικα....
η ψυχολογος μου μου εχει πει οτι μπορω να πινω αλλα μονο οταν ειμαι νορμοθυμικη και με παρεα.
το ρεμερον εμενα με βοηθαει πολυ γιατι με ψιλομαστουρωνει και με χαλαρωνει
για το ριβοτριλ και ολες τις εξαρτησιογονες ουσιες οι γνωμες των γιατρων διαφερουν.
ο δικος μου δυστυχως:P συμφωνει με σενα αλλα μου ειπε οτι θα το κοψουμε σταδιακα.
δλδ μεσα σε διαστημα 6 μηνων.

να σε ρωτησω και κατι αλλο πιστευεις οτι 15μγ ζυπρεξα ειναι πολλα?
γιατι μαλλον θα τα κανουμε 20!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 19 Δεκ 2011 19:07 #2143

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Καλημέρα Amelie. Σχετικά με το zyprexa, τα 20 mg είναι η μέγιστη δόση, την οποία παίρνω κι γω. Το αρνητικό μ’ αυτό το φάρμακο είναι ότι σ’ ορισμένους προκαλεί – με διάφορους τρόπους – αύξηση του βάρους.

Amelie αποτελεί θετικό στοιχείο το γεγονός ότι ο γιατρός σου παρακολουθεί την κατάσταση σου και είναι δίπλα σου.

Σχετικά με το ποτό, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, είμαι κάθετος. Buckler και ξερό ψωμί κι αυτή με μέτρο. Την πάτησα βλέπεις… Βέβαια ομολογώ πως έχω τσακίσει τους φραπέδες και έχω γίνει τσιμινιέρα!

Σ’ ότι αφορά το revotril νομίζω πως ο γιατρός τα λέει σωστά.
Amelie, πράγματι όπως τα περιγράφεις, τα πράγματα είναι δύσκολα. Πρέπει άμεσα να δεις το γιατρό σου και να του πεις τι συμβαίνει. Ένα είναι σίγουρο. Θα κοπάσει κι αυτή η φουρτούνα και εύχομαι από εδώ και στο εξής να πάνε όλα καλά.

Τα καλά είναι μπροστά μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 20 Δεκ 2011 03:32 #2148

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
τα πραγματα πανε καλυτερα.
με τουσ γονεισ τα ψιλοβρηκαμε,η ψυχολογος μου με βοηθησε παρα πολυ και πλεον η νεα φαρμακευτικη μου αγωγη θα ειναι

ριμερον εξηντα μγ
ζυπρεξα εικοσι μγ
ριβοτριλ πεντε του μισου

τα σεροξατ τα σουταρα πρωτον γιατι δεν με βοηθησαν καθολου στον πανικο και δευτερον γιατι αμα παιρνεισ πολυ αντικαταθλιπτικο ελοχευει ο κινδυνοσ τησ υπομανιασ

να ειστε ολοι καλα :lol:

οι φωνεσ εφυγαν !!!!:lol:
απο υπνο να δουμε πωσ θα τα παμε αποψε:dry:
Τελευταία διόρθωση: 20 Δεκ 2011 03:41 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα