Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ προβλήματα και προβληματισμοί...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: προβλήματα και προβληματισμοί...

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 20 Δεκ 2011 16:32 #2149

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Αισιόδοξα τα μηνύματα Amelie. Όλα θα πάνε καλά. Καλή δύναμη στο ταξίδι κόντρα στους ανέμους, άλλωστε έτσι είναι τα δικά μας ταξίδια. Εύχομαι η νέα αγωγή να ταιριάξει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 20 Δεκ 2011 18:24 #2150

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
να είσαι καλά Θανάση!
εύχομαι ό,τι καλύτερο και σε σένα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 29 Δεκ 2011 13:57 #2179

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!
σας εχω κ' ευχαριστα κ' δυσαρεστα.

τα ευχαριστα ειναι οτι τα ψυχωτικα εφυγαν τελειως και απ'οτι μου εξηγησε η ψυχολογος μου δεν ηταν ψυχωση αλλα στιγμιαιες ψυχοσικομορφες εκδηλωσεις πυροδοτουμενες απο το υπερμετρο αγχος.

τα δυσαρεστα ειναι οτι η αγοραφοβια με εχει καθηλωσει κυριολεκτικα σπιτι και βγαινω μονο για να παω στην ψυχολογο κ' στον ψυχιατρο μου μονο με ραδιο ταξι:unsure:
ευτυχως που ειναι κοντα στην περιοχη μου κ οι δυο διαφορετικα δεν θα εβγαινα με τπτ περα οικονομικα.
εξαλλου τα εξοδα μου ειναι τοσο λιγα που με παιρνει για ταξι μια φορα τη βδομαδα.
τα μονα μου εξοδα ειναι τα τσιγαρα μου(τα φθηνοτερα που υπαρχουν),οι κοκα-κολες μου κ' που κ' που κανας καφες πακετο απο το φουρνο της γειτονιας...

ευχομαι ο νεος χρονος να φερει σε ολους μας, οτι μας στερησε ο προηγουμενος:)
Τελευταία διόρθωση: 30 Δεκ 2011 01:28 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 29 Δεκ 2011 14:29 #2180

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Amelie Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα. Τα νέα είναι καταρχήν καλά, τουλάχιστο έτσι πιστεύω. Κέρδισες μια σημαντική μάχη. Με τη βοήθεια των ειδικών θα νικήσεις και την αγοραφοβία, το πιστεύω! Δώσε χρόνο κι όλα θα πάνε καλά. Το ότι χρησιμοποιείς ταξί και πηγαίνεις στο φούρνο είναι πολύ θετικό. Εφαρμόζεις συμπεριφορική σε συνεργασία με τους ειδικούς που σε παρακολουθούν?

Χρόνια Πολλά και πάλι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 29 Δεκ 2011 15:11 #2181

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
καλημερα Θαναση!
οχι δεν κανω συμπεριφορικη.
η ψυχολογος μου ειναι της σχολης γκελσταντ αν εχεις ακουστα.
στον ψυχιατρο απλα αναφερω τα συμτωματα και εκεινος απλα συνταγογραφει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 29 Δεκ 2011 21:12 #2183

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Ομολογώ πως δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις θεωρίες και ήταν ευκαιρία να γνωρίσω την GESTALT. Διάβασα κάποια πράγματα σχετικά. Η αλήθεια είναι ότι κατάλαβα λίγα. Πάντως αναφέρθηκα στη συμπεριφορική αναφερόμουν στην σταδιακή ήττα της αγοραφοβίας με μικρά βήματα. Σήμερα στο φούρνο, αύριο στο περίπτερο κ.λ.π. Σίγουρα και δεν είναι εύκολο. Προσωπικά -ιδιαίτερα μετά από βαριά επεισόδια - προτιμούσα το ΤΑΧΙ για τις μετακινήσεις μου και μου φαινόταν αιώνας μια μικρή μετακίνηση.
Amelie, θεωρώ πως η ψυχολόγος ξέρει και θα σε βοηθήσει να λυθούν τα εναπομείναντα προβλήματα.
Κουράγιο κι όλα θα πάνε καλά!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amelie

Απ: τι να κανω?????εχω πελαγωσει... 29 Δεκ 2011 23:24 #2184

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
να εισαι καλα βρε Θανάση!
μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά γιατι δεν σου κρύβω πως ωρες-ωρες χάνω το κουράγιο και την ελπίδα μου.:(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 01 Ιαν 2012 16:35 #2212

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
καλημερα και καλη χρονια σε ολους!:lol:
σας εχω νεο ανακοινωθεν:P
τελευταια παρουσιαζω ενα μονο συμπτωμα της πανω φασης.
κοιμαμαι πολυ λιγες ωρες (4-6 περιπου)
κατα τα αλλα δεν εχω καποιο αλλο απο τα συμπτωματα της υπομανιας του στιλ γρηγορες σκεψεις,αναιτιος εκνευρισμος,υπερσεξουαλικοτητα κλπ...
πιστευετε οτι αυτο το συμπτωμα απο μονο του μπορει να αποτελει ενδειξη υπομανιας?
κατα τα αλλα εχω σκαμπανευασματα στη διαθεση αλλα σε νορμαλ επιπεδα και δυστυχως συνεχιζεται το αγοραφοβικο αγχος μου.
τον γιατρο μου, θα τον δω τωρα πια στις 10 γεναρη και δεν υπαρχει δυνατοτητα τηλεφωνικης επικοινωνιας μαζι του γιατι με βλεπει στα εξωτερικα ιατρεια του νοσοκομειου,δεν ειναι δλδ ιδιωτης.
η φαρμακευτικη μου αγωγη παραμενει ως ειχε,δλδ:
20 mg zyprexa,60 mg remeron και 3 mg rivotril την ημερα.
ποια ειναι η γνωμη σας με βαση την πειρα σας???
να ανησυχω?:dry:
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2012 16:37 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 02 Ιαν 2012 18:15 #2222

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ησυχία....
ησυχία....
απάντηση καμία....

υ.γ.από κάποια μέλη με τα οποία γνωριζόμαστε σχεδόν εδώ και μια πενταετία μεσω αλλου φορουμ,εχουμε ανοιξει στο παρελθον τα εσωψυχα μας ο ενας στον αλλο και τα οποια ανοικουν στα πλεον πολυγραφοτατα μέλη του ΜΑΖΙ, περιμενα λιγη συμπαρασταση στα δυσκολα που περναω...
αν νομιζουν οτι τους εκανα κατι κακο θα ηταν προτιμοτερο να μου τα χωσουν παρα αυτη η επιδεικτικη αδιαφορια...
αντ'αυτου ελαβα πρωινιατικα ενα μειλ περι συνδρομης.
γιατι να συνδραμω ρε?
οταν εγω σας προτεινα πρωινη συναντηση επειδη εχω πολυ σοβαρους λογους που δν μπορω να κυκλοφορησω απογευμα εσεις με γραψατε στα @@ σας.
τωρα που σας εχω αναγκη παλι με γραφετε εκει
οχι ρε δεν σας νιωθω πλεον ΜΑΖΙ μου
σας νιωθω ΧΩΡΙΑ μου και παρακαλω πολυ την διαγραφη του λογαριασμου μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 02 Ιαν 2012 19:36 #2223

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
επισης Βασιλη επειδη εχω ανοιξει αλλον ενα λογαριασμο σε αυτο το φορουμ με αλλο ψευδωνυμο θελω να τον διαγραψεις και αυτον.

δεν θελω να εχω πλεον καμια σχεση με αυτο το φορουμ γιατι εχω εξοργιστει μαζι σου για τους λογους που προανεφερα.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ.-
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΗ.-
ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΥΣ.-
ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.-
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιαν 2012 21:15 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 03 Ιαν 2012 16:50 #2232

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Αμελί θα ήθελα λιγάκι να σκεφτείς πριν ξεσπάσεις περί δικαίων και αδίκων ,ότι αυτές τις μέρες που όλοι γιορτάζουν ,όσοι πάσχουν από κάποιας μορφής συναισθηματική διαταραχή ίσως να φουντώνει το πρόβλημα τους και ίσως η μοναξιά τους να βαθαίνει .Και γιαυτό τον λόγο ,ίσως κάποιοι να αποσύρονται και να μην έχουν όρεξη για επικοινωνία .Ισως και γιαυτό να ξέσπασες κιεσύ .Δεν σε κατηγορώ ,προσπαθώ να καταλάβω τους λόγους που σε οδήγησαν στην αντίδραση σου αυτή .Πάντως εγώ το βρίσκω υγιές να υπάρχουν και διαφωνίες ακόμα και αντιδράσεις ,είναι καλό να λέμε τι μας ενοχλεί.Οσο για τον Βασίλη πιστεύω ότι θα σου απαντήσει σύντομα για τους λόγους που τον οδήγησαν να στείλει ξερό ενα μήνυμα ,μόνο για την συνδρομή ,αλλά επίσης πιστεύω ότι κιαυτός δεν ξέφυγε από την θλίψη των ημερών ,αλλά καλά είναι να μιλήσει ο ίδιος.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 06 Ιαν 2012 02:09 #2239

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ολυμπια έγραψε:
Αμελί θα ήθελα λιγάκι να σκεφτείς πριν ξεσπάσεις περί δικαίων και αδίκων ,ότι αυτές τις μέρες που όλοι γιορτάζουν ,όσοι πάσχουν από κάποιας μορφής συναισθηματική διαταραχή ίσως να φουντώνει το πρόβλημα τους και ίσως η μοναξιά τους να βαθαίνει .Και γιαυτό τον λόγο ,ίσως κάποιοι να αποσύρονται και να μην έχουν όρεξη για επικοινωνία .Ισως και γιαυτό να ξέσπασες κιεσύ .Δεν σε κατηγορώ ,προσπαθώ να καταλάβω τους λόγους που σε οδήγησαν στην αντίδραση σου αυτή .Πάντως εγώ το βρίσκω υγιές να υπάρχουν και διαφωνίες ακόμα και αντιδράσεις ,είναι καλό να λέμε τι μας ενοχλεί.Οσο για τον Βασίλη πιστεύω ότι θα σου απαντήσει σύντομα για τους λόγους που τον οδήγησαν να στείλει ξερό ενα μήνυμα ,μόνο για την συνδρομή ,αλλά επίσης πιστεύω ότι κιαυτός δεν ξέφυγε από την θλίψη των ημερών ,αλλά καλά είναι να μιλήσει ο ίδιος.

Ολυμπια καλησπερα και καλή χρονιά!:)
εύχομαι ό,τι καλύτερο σε σένα και την οικογένεια σου!
ειναι γεγονος οτι ειμαι πολυ "τσιτωμενη" τον τελευταιο καιρο.
παρολα αυτα,το ξεσπασμα μου δεν ειχε να κανει με την ασχημη διαθεση μου.
τον Βασίλη τον γνωρίζω εδώ και μια πενταετια περιπου απο αλλο φορουμ και οπως προανεφερα, εχουμε κανει "καταθεσεις ψυχης" ο ενας στον αλλο τοσο μεσω του αλλου φορουμ, οσο και μεσω μειλ.
(πριν δυο χρονια περιπου ειχαμε βρεθει μαλιστα και σε ενα μιτινγκ του μαζι)
εδώ και πολυ καιρο ομως τοσο στο αλλο φορουμ οσο και απο δω,αγνοει συστηματικα τα ποστ μου,ενω απανταει σε παρα πολλα αλλα μελη.
αυτο το μηνυμα δεν το ποσταρω για να παρακαλεσω η να υποχρεωσω τον Βασιλη και τον καθε Βασιλη να μου απαντησει.
το ποσταρω για να μην νομιζετε ολοι εσεις οι υπολοιποι οτι ξαφνικα με τσιμπισε καποια μυγα και αρχισα να τα χωνω ανευ λογου και αιτιας.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2012 08:49 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 06 Ιαν 2012 06:59 #2240

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Εντάξει Αμελί ,δεν ήξερα ότι ήταν κάτι προσωπικό ,νόμιζα ότι μπορούσα να απαντήσω επειδή αναφέρθηκες δημοσίως ,μάλλον το έκανες για να υποχρεωθεί να σου απαντήσει ο ίδιος .Σίγουρα δεν είναι ευγενικό να σε αγνοούν και θα συμφωνήσω μαζί σου ,μήπως όμως σαν διαχειριστής έχει πολλά μηνύματα και ίσως κάποια του διαφεύγουν ; μήπως έχει κουραστεί και λίγο ; Να , προχθές ενώ ήταν μέσα στο chat ήθελα επειγόντως να συζητήσουμε ένα θέμα και δεν μου απάντησε την επόμενη όπως συμφωνήσαμε ,αλλά άνθρωποι είμαστε και πολλά από αυτά που γίνονται δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παίρνουμε προσωπικά και να μας στεναχωρούν .Ας δίνουμε πάντα μια δεύτερη ευκαιρία . :)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 07 Ιαν 2012 00:31 #2244

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Ολυμπια μου,
σε ευχαριστω για μια ακομη φορα που ασχοληθηκες με τα προβληματα μου.
εχεις εναν ορθολογιστικο τροπο σκεψης που εμενα τουλαχιστον με βοηθαει πολυ.
ναι δεν πρεπει να τα παιρνω ολα τοις μετρητοις.
αλλα δυστυχως οταν πεφτεις το συναισθημα ειναι τοσο εντονο που η λογικη παει περιπατο:(
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2012 00:44 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 07 Ιαν 2012 04:24 #2245

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Το κάνω μέσα από την καρδιά μου αυτό και αισθάνομαι ότι έχω υποχρέωση να ασχοληθώ για δύο λόγους : πρώτον για να βοηθήσω και δεύτερον να βοηθηθώ ,γιατί μέσα από τα προβλήματα των παιδιών που εκφράζονται εδώ μέσα εκπαιδεύομαι κιεγώ στις ψυχικές διαταραχές ,έτσι μπορώ να επικοινωνήσω καλύτερα με το παιδί μου που έχει μια δυσκολία σε αυτή την φάση να εκδηλώσει τα συναισθήματα του (ίσως να το κάνει αυτό γιατί δεν θέλει να μας στεναχωρέσει άλλο πιά.Εχοντας όμως την συνειδητοποίηση αυτής της κυκλικής διαδικασίας μπορείς να την παλέψεις Αμελί.Δηλαδή μόλις νοιώσεις ότι πέφτεις μπορείς να ρυθμίσεις την αγωγή εγκαίρως ώστε να μην πάει περίπατο η λογική,έτσι δεν είναι;
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα