Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ προβλήματα και προβληματισμοί...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: προβλήματα και προβληματισμοί...

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 07 Ιαν 2012 10:05 #2248

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ολυμπια έγραψε:
Το κάνω μέσα από την καρδιά μου αυτό και αισθάνομαι ότι έχω υποχρέωση να ασχοληθώ για δύο λόγους : πρώτον για να βοηθήσω και δεύτερον να βοηθηθώ ,γιατί μέσα από τα προβλήματα των παιδιών που εκφράζονται εδώ μέσα εκπαιδεύομαι κιεγώ στις ψυχικές διαταραχές ,έτσι μπορώ να επικοινωνήσω καλύτερα με το παιδί μου που έχει μια δυσκολία σε αυτή την φάση να εκδηλώσει τα συναισθήματα του (ίσως να το κάνει αυτό γιατί δεν θέλει να μας στεναχωρέσει άλλο πιά.Εχοντας όμως την συνειδητοποίηση αυτής της κυκλικής διαδικασίας μπορείς να την παλέψεις Αμελί.Δηλαδή μόλις νοιώσεις ότι πέφτεις μπορείς να ρυθμίσεις την αγωγή εγκαίρως ώστε να μην πάει περίπατο η λογική,έτσι δεν είναι;

ολυμπια μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
τα φαρμακα ναι μεν βοηθουν, αλλα δεν κανουν και θαυματα.
ζω σε ενα νοσηρο οικογενειακο περιβαλλον, το οποιο επιτεινει το ψυχολογικο μου προβλημα...
σε ευχαριστω και παλι :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 07 Ιαν 2012 16:05 #2249

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ενα παντως θα σου πω Ολυμπια!
μακαρι ολοι οι γονεις να ηταν σαν εσενα!
να κοιτουσαν πως μπορουν να βοηθησουν το παιδι τους που νοσει.

να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα και θα καταλαβεις γιατι τοσο μενος για τους γονεις μου:

χθες(οπως συμβαινει εδω σχεδον κι ενα μηνα) κοιμηθηκα 5 ωρες μονο και αυτες οχι συνεχομενες.
ε!ο πατερας μου,αντι να με ρωτησει τι μου συμβαινει, το μονο που ειχε να μου πει ειναι οτι με τα πηγαινε-ελα μου κουζινα-δωματιο-μπανιο, ξυπνησα ολη την οικογενεια και ιδιαιτερα εδωσε εμφαση στο οτι ξυπνησα την αδερφη μου, η οποια ηταν ανεκαθεν η μεγαλη του αδυναμια.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ:
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ!!!
την καλημερα μου :)
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2012 16:06 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 08 Ιαν 2012 01:53 #2253

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Αμελί μάλλον δεν έχουν εκπαιδευτεί και δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει στις διαταραχές διάθεσης .Ισως είναι σε μεγάλη ηλικία ,ίσως έχουν πολλά προσωπικά προβλήματα διαβίωσης κλπ που τους απαγορεύει να ασχοληθούν ,ίσως κιεγώ να υπερβάλλω καμιά φορά και να ασχολούμαι περισσότερο απ'όσο πρέπει (παρόλο που κιεγώ έχω πολλά προβλήματα),δεν ξέρω ,δεν θεωρώ ότι είμαι πρότυπο ,έχω κάνει ασυγχώρητα λάθη....σεευχαριστώ πάντως ,ξέχασε το ,ειλικρινά δεν νοιώθω άνετα
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 09 Ιαν 2012 14:44 #2262

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
amelie, αυτό που εσύ εκλαμβάνεις ως αδιαφορία για μένα είναι αδυναμία να σε βοηθήσω. από τη στιγμή όμως που θέλεις μια απάντηση σώνει και καλά, σου απαντώ λοιπόν.
καλώς ή κακώς, έχεις επιλέξει να ασχολείσαι καθημερινά με τα θέματά σου και να βλέπεις τα πάντα υπό το πρίσμα των ψυχολογικών σου. σε αυτό το πλαίσιο δεν υπάρχει χώρος για ζωή. όταν συνειδητοποιήσεις ότι πρόκειται περί επιλογής κ όταν δεις τις άλλες επιλογές που έχεις τότε θα έχεις ξεκινήσει το πιο ωραίο ταξίδι.

υγ.α:όσον αφορά την πρωινή συνάντηση που πρότεινες και που ποτέ δεν διοργανώθηκε τι άλλο περιμένεις να σου πω από το ότι χρειάζεται να επιμείνεις περισσότερο; δεν μας χρωστάει τίποτα κανείς και δεν μας χαρίζεται τίποτα. με προσπάθεια καταχτώνται τα θέλω μας.
υγ.β:όσον αφορά το μέιλ που σου ήρθε σε παραπέμπω στην πρώτη πρότασή του.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 10 Ιαν 2012 02:54 #2275

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Βασίλη με εβαλες να σκεφτω καποια πραγματα.
βασικα αυτο που πιστευω, ειναι πως δεν επελεξα την αρρωστια μου, αλλα υποσυνειδητα εχω επιλεξει εδω και πολλα χρονια την μοναξια μου.
πολλες τραυματικες εμπειριες,με ωθησαν στο να κανω αυτη τη νοσηρη υποσυνειδητη επιλογη.
ας μην τις αναλυσουμε γιατι με πονανε πολυ.
πιστευω τελος οτι οφειλω στον εαυτο μου,να μην τις χρησιμοποιω πλεον ως αλλοθι,αλλα να κανω βηματα προς τα μπρος στο βαθμο που μου επιτρεπουν οι δυναμεις μου καθε φορα, ετσι ωστε να καταφερω να βγω απο το τελμα της μοναξιας μου :)
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιαν 2012 10:46 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 10 Ιαν 2012 06:12 #2279

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Εγώ αυτό που έχω να ρωτήσω είναι αν βλέπεις άλλες επιλογές που δεν έχουν να κάνουν με τα ψυχολογικά σου; Αν βλέπεις ζωή έξω από αυτήν την κατάσταση που ζεις, σκέφτεσαι και αισθάνεσαι;

Εμένα 3 πράγματα με βοήθησαν καθοριστικά:
πρώτον, βρήκα τον σωστό γιατρό με όλες τις προδιαγραφές που θέλω εγώ κ ανέπτυξα μια άκρως βοηθητική θεραπευτική σχέση χωρίς όμως να εξαρτώμαι από αυτή. ένας τρόπος για να σπάσεις την εξάρτηση είναι να αφήνεις να περνάνε κάποιες μέρες από το τελευταίο ραντεβού κ μετά να κλείνεις το επόμενο. με τον τρόπο αυτό θα κερδίζεις κάποιες μέρες κάθε φορά μέχρι μια βδομάδα ώσπου να μάθεις να δουλεύεις τις όποιες κρίσεις ήπιας μορφής με τον εαυτό σου. απλά θα ανακαλύψεις ότι έχεις τη δύναμη μέσα σου για να περνάς τις κρίσεις αυτές.
δεύτερον, έφτιαξα βήμα βήμα το υποστηρικτικό μου περιβάλλον. μου πήρε χρόνια για να το επιτύχω αυτό. δούλεψα με τον εαυτό μου τα θέλω μου και τις δυνατότητές μου, έκανα υπομονή και το αποτέλεσμα με δικαίωσε. αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης; σαφέστατα και υπάρχουν αλλά έχω μάθει να νοιώθω ευγνωμοσύνη για όσα έχω περιμένοντας κάτι καλλίτερο που μπορεί και να μην έρθει ποτέ.
τρίτον, η ψυχοεκπαίδευση. έμαθα τι έχω. δεν περιμένω από κανέναν ειδικό να μου πει τι και πως. μπορώ να κρίνω μόνος μου για τον εαυτό μου. ο καθένας μπορεί. μπορείς κ εσύ.

ελπίζω να σου φανεί κάτι χρήσιμο.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 10 Ιαν 2012 19:36 #2283

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Πολύ σοφά αυτά που ανέπτυξες Βασίλη και είναι πολύ χρήσιμα για όλους όσους τα διαβάσουν και μακάρι όλα τα παιδιά να μπορέσουν να ακολουθήσουν τα μισά από αυτά .Θέλω όμως να βάλω τον εξής προβλησματισμό : Eπειδή όλα αυτά υπάγονται στη θέληση του καθενός ,είναι τελικά και θέμα χαρακτήρα ; δηλαδή πάντα έτσι ήσουν και πριν αρρωστήσεις ; ή η ανάγκη σε έκανε να δραστηριοποιηθείς με τον τρόπο αυτό ; και άν ή εσωτερική σου ανάγκη σε οδήγησε να κινηθείς έτσι ,τι την ενεργοποίησε , ποιες σκέψεις ;
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 11 Ιαν 2012 11:41 #2288

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Βασίλη καλημερα!:)
σχετικά με τα τρία πραγματα που ανέφερες.
Όσων αφορα το πρώτο, εχω βρει και γω μια ψυχολογο με ολες τις προδιαγραφες που θελω:)
ψυχιατρο αλλαξα προσφατα αλλα είναι του δημοσιου οποτε με βλεπει μονο μια φορα το μηνα.
Όσων αφορα το δευτερο που αναφερεις έχω κανει καποια μικρα βηματακια αλλα θελω πολύ δουλεια ακομα!!!
τωρα.... σχετικά με το τριτο έχω ψιλομπερδευτει σχετικα με το «ονομα» της ασθενειας μου, καθοτι μου εχουν κανει τρεις διαφορετικες διαγνωσεις
Μια ψυχιατρος που με παρακολουθουσε για μεγαλο χρονικο διαστημα, πίστευε ότι έχω μεταιχμιακή διαταραχή.
Ο πρώην ψυχιατρος μου είχε διαγνωσει διπολική με συνοσηροτητα αγχωδους διαταραχης.
Η ψυχολογος μου, η οποια με ξέρει παρα πολύ καλά, μου έχει πει ότι έχω λίγα στοιχεία διπολικής διαταραχής ,λιγα στοιχεια μεταιχμιακης διαταραχης και αγχώδη διαταραχή σε μεγάλο βαθμο.
Ο καινουριος ψυχιατρος μου, μου ειπε ότι δεν μπορει να βγαλει διαγνωση γιατι με ξερει πολύ λιγο.
Αυτό που μου εχει πει παντως είναι ότι εχει διαπιστωσει ότι επικρατει πιο πολύ το φοβικο στοιχειο οσων αφορα την ψυχοπαθολογια μου και λιγότερο το διπολικο.
Μπερδεμα ε?:P
και γεννιεται το ευλογο ερωτημα τι πιστευω εγω πως έχω..ποια διαγνωση δλδ μου καθεται πιο καλα...
Μαλλον συμφωνω με την διαγνωση της ψυχολογου μου :)
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2012 13:52 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 11 Ιαν 2012 16:10 #2289

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Πιστεύω πως πολύ λίγη σημασία έχουν οι ταμπέλες ,ίσως φτιάχτηκαν για τους ψυχιάτρους προκειμένου να ομαδοποιήσουν τους ασθενείς και να συνεννοούνται μεταξύ τους .Για όσους ασθενούν σημασία έχει πως θα ακολουθήσουν τις προτροπές του θεραπευτή και του περιβάλλοντος ,φιλικού - συγγενικού ,για να βελτιώσουν την κατάσταση τους.;)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιαν 2012 16:10 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 12 Ιαν 2012 13:16 #2292

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Ολυμπια μου ουτε εμενα μου αρεσουν οι ταμπελες, ωστοσο θεωρω σημαντικο να ξερεις το "ονομα" της ασθενειας σου προκειμενου να ψυχοεκπαιδευτεις καταλληλα κ' να το αντιμετωπισεις οσο πιο αποτελεσματικα γινεται...
να ξερεις ποιον "εχθρο" εχεις να πολεμησεις...
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2012 13:49 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 17:34 #2300

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ολυμπια έγραψε:
Πολύ σοφά αυτά που ανέπτυξες Βασίλη και είναι πολύ χρήσιμα για όλους όσους τα διαβάσουν και μακάρι όλα τα παιδιά να μπορέσουν να ακολουθήσουν τα μισά από αυτά .Θέλω όμως να βάλω τον εξής προβλησματισμό : Eπειδή όλα αυτά υπάγονται στη θέληση του καθενός ,είναι τελικά και θέμα χαρακτήρα ; δηλαδή πάντα έτσι ήσουν και πριν αρρωστήσεις ; ή η ανάγκη σε έκανε να δραστηριοποιηθείς με τον τρόπο αυτό ; και άν ή εσωτερική σου ανάγκη σε οδήγησε να κινηθείς έτσι ,τι την ενεργοποίησε , ποιες σκέψεις ;

ο χαρακτήρας και η ασθένεια είναι δύο διαφορετικά πράγματα και αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία. το ένα επηρεάζει την πορεία του άλλου. με ρωτάς αν ήμουν πάντα έτσι. πριν αρρωστήσω είχα κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που με έκαναν να εκδηλώσω την ασθένεια με τον τρόπο που την εκδήλωσα. αφού την εκδήλωσα όμως είχα την ευκαιρία να δουλέψω με τον εαυτό μου. αλλού βελτιώθηκα, αλλού καταστάλλαξα, αλλού κρυσταλλώθηκα. σαφέστατα υπάρχουν τα κομμάτια που είναι χειρότερα από πριν αλλά αυτό είναι το κομμάτι της ασθένειας το οποίο το δουλεύω καθημερινά και αυτό είναι μια πρόκληση για να εξελίσσομαι μέρα με τη μέρα.
με τα λίγα και με τα πολλά, η ψυχοεκπαίδευση με έχει διδάξει 2 πράγματα.
1ον: Πως η δραστηριότητα κρατά μακρυά την κατάθλιψη (σαφέστατα όχι πάντα) και ότι πέραν ορισμένου σημείου αν δεν ενεργοποιηθείς μόνος σου, ματαιοπονείς αν περιμένεις από κάτι να σε ενεργοποιήσει.
και 2ον: Ότι η μανία είναι μια άρρωστη κατάσταση άρα μη επιθυμητή άρα ως τέτοια πρέπει να της συμπεριφέρομαι και να μη ξεγελιέμαι από τα παρωδικά ευφορικά συναισθήματα που τα κάνουν όλα να μοιάζουν εύκολα. [...]
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 17:42 #2301

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
amelie έγραψε:
Βασίλη καλημερα!:)
σχετικά με τα τρία πραγματα που ανέφερες.
Όσων αφορα το πρώτο, εχω βρει και γω μια ψυχολογο με ολες τις προδιαγραφες που θελω:)
ψυχιατρο αλλαξα προσφατα αλλα είναι του δημοσιου οποτε με βλεπει μονο μια φορα το μηνα.
Όσων αφορα το δευτερο που αναφερεις έχω κανει καποια μικρα βηματακια αλλα θελω πολύ δουλεια ακομα!!!
τωρα.... σχετικά με το τριτο έχω ψιλομπερδευτει σχετικα με το «ονομα» της ασθενειας μου, καθοτι μου εχουν κανει τρεις διαφορετικες διαγνωσεις
Μια ψυχιατρος που με παρακολουθουσε για μεγαλο χρονικο διαστημα, πίστευε ότι έχω μεταιχμιακή διαταραχή.
Ο πρώην ψυχιατρος μου είχε διαγνωσει διπολική με συνοσηροτητα αγχωδους διαταραχης.
Η ψυχολογος μου, η οποια με ξέρει παρα πολύ καλά, μου έχει πει ότι έχω λίγα στοιχεία διπολικής διαταραχής ,λιγα στοιχεια μεταιχμιακης διαταραχης και αγχώδη διαταραχή σε μεγάλο βαθμο.
Ο καινουριος ψυχιατρος μου, μου ειπε ότι δεν μπορει να βγαλει διαγνωση γιατι με ξερει πολύ λιγο.
Αυτό που μου εχει πει παντως είναι ότι εχει διαπιστωσει ότι επικρατει πιο πολύ το φοβικο στοιχειο οσων αφορα την ψυχοπαθολογια μου και λιγότερο το διπολικο.
Μπερδεμα ε?:P
και γεννιεται το ευλογο ερωτημα τι πιστευω εγω πως έχω..ποια διαγνωση δλδ μου καθεται πιο καλα...
Μαλλον συμφωνω με την διαγνωση της ψυχολογου μου :)

προσωπικά θεωρώ λανθασμένη την επιλογή του συνδυασμού των ειδικών από τη στιγμή που μπαίνουν τα φάρμακα στη μέση τα οποία δεν είναι καραμέλες και δεν πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε ως τέτοια. για μένα η επιλογή ενός ψυχίατρου-ψυχοθεραπευτή είναι η καλλίτερη δυνατή επιλογή.
όσον αφορά τη διάγνωση αμελί, δεν είσαι έρμαιο των ειδικών. είμαστε στο 2012 και η σύγχρονη ψυχιατρική προστάζει την ανάληψη προσωπικής ευθύνης και ένα συνεργατικό μοντέλο όσον αφορά τη θεραπευτική σχέση. για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται να παρακολουθήσεις κάποιο ψυχοεκπαιδευτικό πρόγραμμα είτε ατομικό είτε ομαδικό.
με άλλα λόγια δεν είναι ποια διάγνωση σου κάθεται πιο καλά αλλά τι πραγματικά έχεις.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 17:44 #2302

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ολυμπια έγραψε:
Πιστεύω πως πολύ λίγη σημασία έχουν οι ταμπέλες ,ίσως φτιάχτηκαν για τους ψυχιάτρους προκειμένου να ομαδοποιήσουν τους ασθενείς και να συνεννοούνται μεταξύ τους .Για όσους ασθενούν σημασία έχει πως θα ακολουθήσουν τις προτροπές του θεραπευτή και του περιβάλλοντος ,φιλικού - συγγενικού ,για να βελτιώσουν την κατάσταση τους.;)

όσο και να έχουν δαιμονοποιηθεί οι ταμπέλες έχουν τεράστια σημασία. γιατί άλλη αντιμετώπιση έχει και πρέπει να έχει ο απλός πονοκέφαλος και άλλη η ημικρανία. τόσο απλά.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 23:06 #2307

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Το έγραψα αυτό γιατί είναι πολλές φορές δύσκολο ακόμα και για τους γιατρούς να διαγνώσουν πριν γνωρίσουν για ένα μεγάλο διάστημα τον ασθενή ,εξάλλου η διαφοροδιάγνωση υπάρχει και προβληματίζει ,στις περισσότερες δε περιπτώσεις <<παίζουν>> με τα φάρμακα που έτσι κιαλλοιώς είναι τα ίδια.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προβλήματα και προβληματισμοί... 14 Ιαν 2012 23:30 #2308

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
προσωπικά θεωρώ λανθασμένη την επιλογή του συνδυασμού των ειδικών από τη στιγμή που μπαίνουν τα φάρμακα στη μέση τα οποία δεν είναι καραμέλες και δεν πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε ως τέτοια. για μένα η επιλογή ενός ψυχίατρου-ψυχοθεραπευτή είναι η καλλίτερη δυνατή επιλογή

αυτην την επιλογη ψυχιατρου-ψυχοθεραπευτη, θα την εκανα μονο στην περιπτωση που ηταν ψυχιατρος η ψυχοθεραπευτρια μου.
δεν θελω να την χασω με τιποτα.
εξαλλου αυτο το σχημα (παρακολουθηση και απο ψυχολογο και απο ψυχιατρο) ειναι παρα πολυ συνηθες.
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιαν 2012 23:31 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα