Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ

ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ 15 Σεπ 2012 23:48 #3073

  • katerina80
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της katerina80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σας!! είμαι καινούρια στο site και πολύ προβληματισμένη και ανήσυχη. Γι' αυτό θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας. Η αδερφή μου είναι διπολική. Το πρόβλημά της ξεκίνησε πριν από 12 χρόνια με μια απλή κατάθλιψη. Στη συνέχεια ανέπτυξε ιδεοληψίες και τώρα έχει διαγνωστεί διπολική. Την κυριεύει μια διαρκής καχυποψία για όλους. Όλοι την εποφθαλμιούν. Οι φίλες της, οι συνάδελφοί της, εγώ κι οι γονείς μου...όλοι τη γρουσουζεύουμε, δε θέλουμε να προκόψει και άλλα τέτοια. αυτή την εποχή πιστεύει ότι την παρακολουθούν από την προηγούμενή της δουλειά και θέλουν να τη σκοτώσουν για να μην αποκαλύψει μυστικά της εταιρείας. Το αποτέλεσμα....μάλλον την πήραν είδηση στην τελευταία της δουλειά και την έδιωξαν. γιατί φυσικά κι εκεί οι συνάδελφοι την εποφθαλμιούσαν κατά τη γνώμη της και τσακωνόταν μαζί τους. αυτό το τελευταίο μανιακό επεισόδιο κρατάει ήδη δυο μήνες αλλά δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης. πηγαίνει σε γιατρό - φυσικά με το ζόρι - και παίρνει σωστά τα φάρμακά της - με καβγάδες και κυνήγι από τους γονείς μου. το πρόβλημα είναι από ότι πιστεύω εγώ ότι από τότε που εκδηλώθηκε η ασθένειά της ποτέ δεν ακολούθησε ολοκληρωμένα τη θεραπεία της με το σωστό τρόπο, έκανε αυξομειώσεις στα φάρμακα μόνη της γιατί θεωρεί ότι της δημιουργούν προβλήματα - δυσκοιλιότητα και παχυσαρκία - και όταν άρχιζε να νιώθει κάπως καλύτερα σταματούσε τις επισκέψεις στο γιατρό. γι ' αυτό κατά τη γνώμη μου δεν της έφυγαν ποτέ οι ιδέες που τη βασανίζουν και υποτροπιάζει συνέχεια.
αυτά που με απασχολούν είναι πολλά:
1) πως μπορώ να τη βοηθήσω και να την πείσω να ακουλουθήσει την αγωγή και να πηγαίνει στο γιατρό τακτικά
2) θα μπορέσει ποτέ να έχει μια φυσιολογική ζωή; θα μπορέσει να ζήσει μόνη
3) η διπολικότητα είναι κληρονομική; υπάρχει περίπτωση τα παιδιά μου να πάσχουν από κάτι τέτοιο;
4) υπάρχουν καποιες οργανώσεις στις οποίες θα μπορούσα να απευθυνθώ για βοήθεια;
θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες και συμβουλές από ανθρώπους που αντιμεπωπίζουν το ίδιο πρόβλημα είτε ως διπολικοί είτε ως οικογένεια διπολικών
ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ 19 Σεπ 2012 00:26 #3078

  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ Η ΑΓΩΝΙΑ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΠΟΛΙΚΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΝΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟ.ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΣΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΣΟΥ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ.Ο ΚΑΘΕ ΑΣΘΕΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ 19 Σεπ 2012 01:23 #3079

  • dimitra
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dimitra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
γιασου Κατερινα
η διπολικη διαταραχη ειναι κληρονομικη αλλα για τους συγγενεις πρωτου βαθμου. βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και το περιβαλλον του ασθενη γιατι ναι μεν η κληρονομικοτητα σε κανει ευαλωτο στην αναπτυξη των συμπτωματων αλλα μπορει να συμβαλλει και η ελλιπης στηριξη απο την οικογενεια η ενα στρεσογονο οικογενειακο περιβαλλον. θα σε συμβουλευα να διαβασεις οσα περισσοτερα μπορεις για την αρρωστια της αδερφης σου και ξεροντας θα μπορεσεις και να τη βοηθησεις. το ΜΑΖΙ εχει ενημερωση για την διπολικη διαταραχη και ομαδες αυτοβοηθειας που σιγουρα θα σε βοηθησουν. καλη τυχη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ 19 Σεπ 2012 20:04 #3082

  • star67
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της star67
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Κατερίνα ένα έιναι σίγουρο ότι

1. Μπορείς να την πείσεις για τον γιατρό και την αγωγή θέτοντας με ευγενικό τρόπο κίνητρα . Φυσικά θα ήταν καλό να την βοηθάς με την αγωγή και θα την συνοδεύεις στον γιατρό στις περιόδους που είναι σε έξαρση.
2. Ναι θα μπορέσει να έχει μια φυσιολογική ζωή και να ζήσει μόνη αρκεί να πιστέψει ότι είναι ξεχωριστή και ότι ανήκει στο κλάμπ των ανθρώπων που επιβιώνουν με έντονα συναισθήματα
3. Ναι είναι κληρονομική μπορεί να εμφανιστή και σε σένα αργότερα και ίσως και στα παιδιά σας ή τα παιδιά των παιδιών σας .
4. Είσαι είδη σε μία οργάνωση και υπάρχουν πολλές πχ .www.bipolar.gr


Ενας οδηγός που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την διπολική διαταραχή είναι
preprod.www.psychiatry24x7.gr/content/ba...ngOrNothingGreek.pdf
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ (συνέχεια) 21 Σεπ 2012 00:27 #3087

  • katerina80
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της katerina80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ όσους μου απάντησαν. Διάβασα ήδη και όσα μου προτείνατε και ψάχνα κι άλλα.
Μου μιλήσατε για αμέριστη αγάπη και κατανόηση που πρέπει να δείχνω στην αδερφή μου. Να το κάνω με όλη μου την καρδιά....το θέμα είναι...τη δέχεται; Στεκόμαστε δίπλα της όσο μπορούμε καλύτερα - σίγουρα θα κάνουμε και λάθη γιατί δεν είμαστε ειδικοί και γιατί πανικοβαλόμαστε με όσα μας λέει κατά καιρούς. Εκείνη όμως μας βλέπει με καχυποψία. ότι έχουμε κάνει κόμμα εναντίον της, ότι χαρήκαμε που απολύθηκε ή ότι την έχουμε από κοντά, ασχολούμαστε όλο μαζί της, δεν έχουμε δική μας ζωή....δεν καταλαβαίνει ότι ΕΠΕΙΔΗ ανησυχούμε για αυτήν τα κάνουμε όλα αυτά. της λέμε να κανονίσει ραντεβού με το γιατρό της. Απάντηση; θα κανονίσω όταν θέλω εγώ....Κανονίζουμε εμείς λοιπόν ραντεβού. Απάντηση; Ανακατεύεστε στη ζωή μου. Να την αφήσουμε να βυθιστεί ακόμα περισσότερο;

Ένα άλλο ερώτημα που έχω είναι....αν αυτές οι ιδέες που της κολλάνε κατά καιρούς είναι σύμπτωμα της διπολικής διαταραχής - γιατί δεν τις έχω βρει σε κάποιο βιβλίο ως τώρα. Πιστεύει ας πούμε αυτή την εποχή ότι την παρακολουθούν από την προηγούμεη δουλειά της, θέλουν να την σκοτώσουν και ότι αυτοί ευθύνονται για την απόλυση από την τωρινή δουλειά της. Σημειωτέον...από την προηγούμενη παραιτήθηκε γιατί βρήκε καλύτερη και με περισσότερα χρήματα. παλιότερα πίστευε ότι οι φαρμακοποιοί ήθελαν να τη δηλητηριάσουν και ήθελε να παίρνουμε τα φάρμακα από διαφορετικά φαρμακεία. Σήμερα ξεφούρνισε στους γονείς μου ότι οι γονείς μου της πήραν τα λεφτά - στο σπίτι μας ποτέ κανείς μας δεν έκρυψε λεφτά και ποτέ δεν πήρε ο ένας από τον άλλο ούτε 10 λεπτά χωρίς να του το πει.
όλα αυτά είναι συμπτώματα της πάθησής της;

εδώ θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν φέρνω κάποιους από εσάς που πάσχετε από την ίδια ασθένεια σε δύσκολη θέση και αν ξύνω πληγές. γιατί καταλαβαίνω ότι όλα αυτά δεν είναι εύκολο να τα θυμάται και να τα συζητάει κανείς. και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που μου απαντάτε και με συμβουλεύετα. κι εγώ πιστεύω ότι κάποιος που ζει ο ίδιος το πρόβλημα είναι ο πιο κατάλληλος να δώσει συμβουλές γιατί μόνο αυτός ξέρει τι σημαίνει αυτή η πάθηση 100%.

επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προβλεφθεί αν έχω κι εγώ πιθανότητα να εκδηλώσω την ίδια πάθηση ή τα παιδιά μου. υπάρχει κάποια εξέταση πχ; μπορεί να είναι ανόητα αυτά που ρωτάω....αλλά .... μόλις παντρεύτηκα και σκέφτομαι...θα βάλω ποτέ στη διαδικασία τον άντρα μου να περάσει ότι περνάω εγώ κι η οικογένειά μου με την αδερφή μου; θα περάσουμε κι εμείς με τα παιδιά μας την αγωνία που περνούν οι γονείς μου;

επίσης διάβασα στο βιβλιό που μου πρότεινε ο/η star 67 ότι υπάρχουν κάποια σημάδια πριν κανείς περάσει στη φάση την μανίας ή της κατάθλιψης. θα μπορέσει ποτέ η αδερφή μου να έχει τη νηφαλιότητα να τα αναγνωρίζει και να προλαβαίνει το κακό; ή θα μπορέσω εγώ να τα αναγνωρίσω αν συμβεί σε εμένα;

τώρα πια έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτή είναι μια πάθηση με την οποία πρέπει να μάθει να ζει κι η αδερφή μου κι εμείς....γι αυτό θέλω να μάθω όσο πιο πολλά γίνεται....και από βιβλία και από ανθρώπους που τη ζουν και από ψυχολόγους. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ (συνέχεια) 25 Σεπ 2012 03:32 #3097

  • dimitra
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dimitra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
καλησπέρα Κατερίνα

υπάρχει και διπολική διαταραχή με ψυχωσικά στοιχεία

επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι συγγενείς πρώτου βαθμού αφορά γονείς με παιδιά.

είναι πιθανό λοιπόν η αδερφή σου να περάσει την διαταραχή σε δικό της παιδί αλλά όχι σε

σένα γιατί εσύ με την αδερφή σου είστε συγγενείς δευτέρου βαθμού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ (συνέχεια) 29 Σεπ 2012 15:59 #3109

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
κατερινα, γεια σου κ απο μενα.
πασχω κ εγω απο διπολικη διαταραχη.
διαγνωστηκα το 2004 κ η αληθεια ειναι πως μου πηρε 1 ολοκληρο χρονο για να το αποδεχτω.
φανταζομαι πως κ η αδελφη σου θα δυσκολευτει να το κανει.
ποσο καιρο αληθεια εχει που εγινε η διαγνωση?

ρωτας αν θα ειναι σε θεση να βλεπει σημαδια πιθανης εμφανισης επεισοδιου.
η αληθεια ειναι πως με το καιρο θα αρχισει να παρατηρει τον ευατο της κ να τα προλαβαινει.
εγω πχ οταν αρχισω να εχω διαθεση για πολλες βολτες ή ιδιαιτερεη ορεξη για αλκοολ καταλαβαινω πως ειναι σημαδια υπομανιας.
ή αντιθετα οταν δεν εχω διαθεση να σηκωθω απο το κρεβατι ή να μιλησω με φιλους μου πως προκειται για σημαδια που πιθανοτατα οδηγουν στην αρχη μιας καταθλιψης.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΖΉΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ (συνέχεια) 04 Οκτ 2012 08:02 #3139

  • katerina80
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της katerina80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
arktos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. καταρχήν να σου πω ότι πρώτη φορά έπαθε κατάθλιψη στα 16 της. τότε εύκολα το ξεπερνούσε με ένα απλό αντικαταθλιπτικό , αλλά κάθε 2 χρόνια περίπου υποτροπίαζε. μετά το 2002, δε θυμάμαι ακριβώς χρονολογία, ανέπτυξε ιδεοληψίες και μετά εξελίχθηκε σε διπολική διαταραχή. τώρα είναι 29. θεωρώ ότι ποτέ ως τώρα δεν έχει ελέγξει την πάθηση της και δεν έχει περάσει περίοδο να είναι εντελώς καλά, δηλαδή χωρίς ιδέες. απλά αυτές υποχωρούν κάπως. αλλά δεν έχουν εξαφανιστεί ποτέ. γιατί ποτέ δεν έχει ακολουθήσει τη θεραπεία κατά γράμμα και όταν κάπως υποχωρούν οι ιδέες σταματά τις επισκέψεις στο γιατρό. τώρα εδώ και δυο μήνες ΄παρακολουθείται και ακολουθεί αγωγή αλλά δε βλέπω σημάδια βελτίωσης.arktos έγραψε:
κατερινα, γεια σου κ απο μενα.
πασχω κ εγω απο διπολικη διαταραχη.
διαγνωστηκα το 2004 κ η αληθεια ειναι πως μου πηρε 1 ολοκληρο χρονο για να το αποδεχτω.
φανταζομαι πως κ η αδελφη σου θα δυσκολευτει να το κανει.
ποσο καιρο αληθεια εχει που εγινε η διαγνωση?

ρωτας αν θα ειναι σε θεση να βλεπει σημαδια πιθανης εμφανισης επεισοδιου.
η αληθεια ειναι πως με το καιρο θα αρχισει να παρατηρει τον ευατο της κ να τα προλαβαινει.
εγω πχ οταν αρχισω να εχω διαθεση για πολλες βολτες ή ιδιαιτερεη ορεξη για αλκοολ καταλαβαινω πως ειναι σημαδια υπομανιας.
ή αντιθετα οταν δεν εχω διαθεση να σηκωθω απο το κρεβατι ή να μιλησω με φιλους μου πως προκειται για σημαδια που πιθανοτατα οδηγουν στην αρχη μιας καταθλιψης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα