Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

Δημοσκόπηση: Έχετε κάποιο συγγενή με διπολική?

Μητέρα/πατέρα. 1 11.1%
Αδερφό-ή. 1 11.1%
Όχι, δεν έχω. 6 66.7%
Άλλο. Τι? 1 11.1%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 9 ( Βασίλης, Vagattack, , katerina, ολυμπια ) Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα

Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 13 Μαϊ 2011 12:29 #829

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
εγώ στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν έχω κανέναν διεγνωσμένο. εσείς?
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 14 Μαϊ 2011 18:51 #848

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
εγω εχω την αδερφη μου,η οποια πασχει απο σχιζοφρενεια.
παρολα αυτα με προβληματιζει το γεγονος οτι νοσησαν δυο ατομα στο ιδιο σπιτι χωρις να υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση απο γονεις,συγγενεις,παπουδες κλπ.

που θελω να καταληξω?
οτι περα απο το γονιδιο,το να μεγαλωνει κανεις σε ενα μια οικογενεια στην οποια επικρατουν προβληματα,εντασεις και κακοποιηση,ειναι ενας επιπροσθετος λογος να εκδηλωσει ενα ατομο στην εφηβεια ή την μετεφηβεια του διαταραχη οποιασδηποτε μορφης.

εσυ αληθεια πιστευεις πιο πολυ στο γονιδιο ή στην επιδραση του οικογενειακου περιβαλλοντος προκειμενου να γινει το "μπαμ"?
Τελευταία διόρθωση: 15 Μαϊ 2011 03:30 από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 14 Μαϊ 2011 22:36 #850

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
δεν πιστεύω πως υπερτερεί κάποιο.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 07 Φεβ 2012 16:28 #2526

  • linda
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της linda
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ.
Δεν έχω κανένα στην οικογένεια, και μεγάλωσα σε οικογένεια πολύ αγαπημένη και δεμένη.
Το μόνο που υπήρχε ήταν κάποιες φοβίες της μητέρας μου που δεν το θεωρώ αρκετό.
Με απασχολεί ο παράγοντας κληρονομικότητα στην περίπτωση που κάνω παιδί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 09 Φεβ 2012 00:05 #2532

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Με απασχολεί κιεμένα πολύ έντονα η κληρονομικότητα .Προσπαθώ μέσα από πληροφορίες αλλά και από την διαδρομή της ζωής των συγγενών μας να βγάλω συμπεράσματα .Είναι όμως πάρα πολύ δύσκολο γιατί οι άνθρωποι ΔΕΝ μιλάνε πολύ για τέτοια θέματα και έχουν την τάση να κρύβουν κάποια έντονα γεγονότα της ζωής τους , πόσο μάλλον κάτι περισσότερο που αγγίζει την ψυχοπαθολογία.Πάντως χωρίς να υπάρχει κάποιο διεγνωσμένο περιστατικό κατέληξα ότι υπάρχει μια προδιάθεση - ευαισθησία και από τους δυο γονείς (από την δική μου πλευρά και του συζύγου ) που μέχρι πριν την διάγνωση στο παιδί την εκλάμβανα ως ευαισθησία χαρακτήρα .Ισως αυτό που λένε πολυπαραγοντισμός να ισχύει στη δική μας περίπτωση ,διότι παρόλο που είμαστε αγαπημένη οικογένεια οποιοδήποτε γεγονός στη ζωή μας το αντιμετωπίζαμε βαρέως (πολύ ψυχοπιεστικό για τα παιδιά).Οσον αφορά εμένα ,τώρα δεν μου είναι περίεργο πια το γεγονός ότι σε δύσκολες περιόδους της ζωής μου εμφάνισα ψυχοσωματικές εκδηλώσεις ,επιλόχιο κατάθλιψη ,εποχιακή κατάθλιψη ,μια μικρή αγοραφοβία και έντονο άγχος.Πιστεύω ως ένα σημείο η ευαισθησία μου αυτή πέρασε και στο παιδί μου που νόσησε το οποίο μεγαλώνοντας έκανε και κάποιες ακραίες επιλογές στη ζωή του (ξενύχτι ,καταχρήσεις,σκληρή δουλειά ,ανάληψη υποχρεώσεων πέρα από τα όρια του)που μοιραία οδήγησαν στη εκδήλωση της νόσου ( ή το αντίθετο ;).Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κανείς .
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 27 Φεβ 2012 20:33 #2622

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Είχα ρωτήσει ένα ψυχίατρο όταν είχε πάθει η μητέρα μου το επεισόδιο για το αν ειναι κληρονομική η διπολική. Αυτό που μου είχε πει ήταν πως όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα ποσοστό 3% να εκδηλώσουν διπολική κι απλά όσοι έχουν συγγενη πρώτου βαθμού έχουν ένα 5%. Συμπλήρωσε λέγοντας πως έχει να κάνει ΠΟΛΥ με τον χαρακτήρα του εκάστοτε ατόμου αλλά και με τα βιώματα/εμπειρίες.

Τώρα που έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος απ'την εκδήλωση του τελευταίου επεισοδίου της κι ενώ ναι μεν δεν έχει ψυχωσικά αλλά συνεχίζει να είναι στα όρια της υποτροπής (όπως εκείνη λέει), εγώ ακόμα δεν έχω ηρεμήσει τελείως, ακόμα δεν έχω πάει σε ψυχολόγο κι ακόμα αισθάνομαι ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάω. Γενικά πιστευω ότι με τόσα που έχω περάσει είμαι δυνατή ως άτομο. Αυτό που σκέφτομαι και με προβληματίζει τελευταία είναι μήπως απ'την συσσώρευση όλων αυτών των καταστάσεων, κάποια στιγμή στο μέλλον κάνω κανα "μπαμ".

Αλλά ελπίζω πως δεν θα γίνει :side:
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δημοσκόπηση για την κληρονομικότητα 28 Φεβ 2012 06:07 #2626

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ. ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΘΑ ΘΩΡΑΚΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΟΥ ΠΡΟΚΥΨΕΙ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα