Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: φοβαμαι πολυ!!!

φοβαμαι πολυ!!! 25 Ιουν 2014 19:48 #5689

  • exxx
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της exxx
Καλησπερα μολις εγινα μελος και χαιρομαι που βρηκα ενα site που να μπορεις να μιλησεις για τα παντα και να μη σε πουν''παλαβη'' :angry: ειμαι 36 χρονων και εχω αρρωστοφοβια σαν την φιλη ποιο πανω,αλλα οσο περναει ο καιρος αντιλαμβανομαι πως χειροτερευω με αποτελεσμα να μη μπορω να ηρεμησω ουτε στιγμη.Οταν ημουν 25 χρονων περασα λεμφωμα hotchkin τελευταια στιγμη το προλλαβα. Αφου πια λαχανιαζα ειχα δυσπνοια δεν ετρωγα τιποτα , ειχα γινει μιση τοτε τρομαξα πηγα στο νοσοκομειο και εγινα καλα μετα απο χημειοθεραπειες ακτινοβολειες και πολυ ταλαιπωρια. Αναφερω αυτο το γεγονος γιατι πριν απ'αυτο ημουν αναισθητη και ανευθυνη με το θεμα υγειας αργοτερα εγινα ποιο προσεκτικη αλλα με τον καιρο παρανοικη.Επειρεαζει την διαθεση μου μου φερνει νευρα και δν μπορω να κανω ουτε σχεση γιατι να σκεφτητε πως και με προφυλαξεις παλι σκεφτομαι πως κατι εγινε και με κολλησε αρρωστια η κατι αλλο με αποτελεσμα καθε τοσο να κανω εξετασεις ομως μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα να αρρωσταινω ψυχικα .Δεν μπορω να το εξηγησω σαν μια βδελα που εχει κολλησει μεσα στον εγκεφαλο και δεν μπορεις να τη βγαλεις.υποφερω θελω να παω σε ψυχολογο γιατι εχω και αλλα οπως πολλες εναλλαγες διαθεσης μανια με την καθαριοτητα,προβλημα υπνου δεν εμπιστευομαι τιποτα δυσκολα ανοιγομαι συναισθηματικα οπου με ολη αυτη τη συμπεριφορα εχω καταληξει να ειμαι μονη μου ολοι να φευγουν απο γυρω μου εκτος απο τους γονεις μου νιωθωντας ενα βαρος μια καταθλιψη ενα παραπονο με ενοχες μαζι στο μυαλο μου κανω μαυρες σκεψεις και φανταζομαι να μου συμβαινουν ασχημα πραγματα δεν το θελω θελω να βρω ηρεμια ουφ..Σας μπερδεψα σας ζαλισα δεν ξερω συγνωμη αλλα τουλαχιστον τα εβγαλα απο μεσα μου :blush:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 28 Ιουν 2014 00:32 #5692

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Καταρχήν θα σε μαλώσω. Δηλαδή στη δική μου περίπτωση που όλοι ξέρουν (φίλοι, συγγενείς, συνάδελφοι) ότι είμαι ψυχικά ασθενής δηλαδή παλαβός, τι έγινε? Το μόνο που ξέρω είναι αγαπάω και με αγαπούν πολλοί άνθρωποι. Δηλαδή θα ντραπούμε που είμαστε άρρωστοι? Άνθρωποι είμαστε, θνητοί, που δεν ξέρουμε πότε η ασθένεια ή ο χάρος μας χτυπήσει την πόρτα. Είμαι πριν 7 μέρες στο ψυχιατρείο και δεν έχει κανένα καθαρό ποτήρι στην τραπεζαρία....ή θα πέθαινα της δίψας ή θα έπινα από ποτήρι που είχε πιει άλλος (δεν υπήρχε επιλογή πλυσίματος). Ήπια!!!!! Έπινα! Δε λέω ότι δεν πρέπει να προσέχουμε αλλά δεν είμαστε ούτε από ζάχαρη ούτε από σίδηρο. Παρόμοιες φοβίες έχουν πολλοί άνθρωπο!!!!! Μελέτες απέδειξαν ότι όσοι έχουν σχέση (συντροφιά, φύλαξη, κλπ) με σκύλους ζούν σε ένα περιβάλλον με 14.000 μικρόβια απ' ότι άλλοι που δεν έχουν σκυλάκια. Χμ..η μελέτη επίσης έδειξε ότι αυτοί που έχουν σκυλιά έχουν περισσότερα αντισώματα και αρρωσταίνουν σπανιότερα. Επίσης τα γυφτάκια που ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες είναι πιο ανθεκτικά. Ή θα νικήσουμε όσες φοβίες μπορούμε ή θα υποστούμε τις συνέπειες τους. Πιστεύω πως ίσως χρειάζεται η συνδρομή ψυχοθεραπευτή. Δε χάνεις τίποτα με μια επίσκεψη. Και επίσης υπάρχουν και τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας που είναι δωρεάν. Κίνδυνοι παντού! Προσοχή σε λογικά πλαίσια και κάνουμε το Σταυρό μας και βουρ να ζήσουμε το ταξίδι της ζωής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 30 Ιουν 2014 20:46 #5697

  • exxx
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της exxx
Σ ευχαριστω για την απαντηση σου και θα παω σε ειδικο.οσο για τα ζωα που ανεφερες για τις μελετες το εχω διαβασει επισης αλλα εχω μεγαλωσει με σκυλο και γατες και οσο περιεργο μπορει ακουγεται τα ζωα δεν τα φοβαμαισε θεμα μικροβιων και γενικα οτι πληγωμενο και αρρωστο βρω στο δρομο θα το παρω να το παω η σε κτηνιατρο η σε προστασια ζωων ενω αν δω αρρωστο ανθρωπο στο δρομο κρατω αποσταση. Παντως για το ποτηρι που ειπες οτι δεν ηθελες να πιεις νερο ,εδω πριν κανα 2 ωρες ηρθε ο ηλεκτρολογος που επρεπε να φτιαξει κατι φωτα στο σπιτι τη στιγμη που πατησε επανω στο παγκο που τρωω με τα ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ! :woohoo: να ανεβει να δει κατι, κρατηθηκα δεν μιλησα αλλα μεσα μου εχε αρχισει να χτυπαει κοκκινο ομως ηταν τοσο απλο.. θα το καθαριζα και τελειωσε αλλωστε πατουσε δεν πατουσε καθημερινα καθαριζω . τωρα για το ποτηρι που του προσφερα νερο το βλεπω στη χλωρινη.:dry: Ηταν λιγο μπιχλας να λεμε την αληθεια περα απ' την μανια μου..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 30 Ιουν 2014 22:43 #5698

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Καταρχήν μπράβο σου γιατί με τη σοβαρή ασθένεια που πέρασες το αντιμετώπισες παλικαρίσια. Τουλάχιστο αυτό καταλαβαίνω από την αφήγηση σου. Τα ψυχικά μας θα τα αντιμετωπίσουμε κι αυτά. Θα τ' αντιμετωπίσουμε γιατί αγαπάμε τη ζωή με τις όποιες δυσκολίες της.

Βέβαια αυτά που περιγράφεις στο τελευταίο μήνυμα δεν δείχνουν μικροβιοφοβία αλλά μάλλον καθαριότητα. Σωστή γυναίκα! Νοικοκυρά!!! Γιατί εμείς οι εργένηδες... από καθαριότητα....αν και πιστεύω πως το σπίτι μου είναι καθαρότερο από πολλών κυριών!!! Τουλάχιστον σε πραγματικό χρόνο...

Σου εύχομαι τα καλύτερα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 22 Ιαν 2015 16:09 #5809

  • arrwstofovia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arrwstofovia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
kalhspera!!katarxas eimai 22 xronwn,den kapnizw,den pinw cafe,den pinw alkool kai trww ugeihna..omws apo to kalokairi pou perasa ena sok arghsa na xw kriseis panikou kai na skeftomai pws eimai arrwsth sunexeia kai pws tha pethanw..thn mia nomizw exw kardiako noshma,thn allh sklhrunsh kata plakas kai genika diafora..omws den paw stoys giatrous giati fovamai gia to i tha mou poun..oan h diathesh mou ekai h psuxologia mou einai kala kai to swmamou den paraponietai kai gumnasthrio paw kai exw kai antoxes,omws oytna peftei h diathesh mou olo gia kati paraponiemai pws exw..(den arwstainw kai eukola,oute pureto anebazw)spoudazw fusikotherapeia kai opws kaname malakseis o enas ston allo pou kaname entona egw eniwsa aima sto stoma mou kai etreksa phga stompanio aki eixa aima omws egw etrwga tsixla ekeinh thnw a pou m ekanan kai eida pws eixa dagkwthei kai evgaze aima apo thn plhgh kai lew ah einai apo auto kai meta pao kati mhnes shmera eplena ta donia mou kai eftusa pali aima oxi polu oute ligo bebaia ta oula mou exoun thema giati exw petra kai oulitida kai prepe na kanw katharismo kathe 6 mhnes kai exw na kanw 1,5 xrono.vevaia to aima mou stamathse sxeika amesws kai apo tote den ksanevgala.kai genika dee xw vhxa kai den exw aima sta salia mou oute flemata.exw galei omws autes tis 2 fores kai exw anhsuxhsei pou kai genika anhsuxw me to paramikro kai xaliemai kai klaiw kai den mporw na xarw tipota...euxaristw kai suggnwmh an sas zalisa
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 07 Φεβ 2015 17:33 #5823

  • ΑΡΙΑΔΝΗ 28
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ΑΡΙΑΔΝΗ 28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
γεια σας παιδια,φοβαμαι και εγο πολυ το παραμικρο ακομα και να μεινω για μια μερα μονη μου χωρις τον αντρα μου,μονο που απο τον φοβο μου,παθαινω συνεχεια κρισεις πανικου και δεν μπορω να το αντιμετοπισω.Εσεις οταν φοβαστε παθαινετε κρισεις πανικου??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 07 Φεβ 2015 23:45 #5824

  • arrwstofovia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arrwstofovia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Αριάδνη.εγω προσωπικά παθαίνω ναι και γενικα δεν θελω να βγαίνω απο το σπίτι μου.οταν ειμαι σπίτι μου ειμαι πολυ καλυτερα.αν βγω εξω με πιάνουν τα παντα και νιωθω πως ειναι ενα όνειρο αυτο που ζω και δεν το ζω σαν να φεύγει απο το μυαλο μου,λεγεται απο προσωπια αν το εχεις ακούσει.εχθες που βγήκα για φαγητο με τον φίλο μου εκει ωραια και καλα που τρώγαμε ξαφνικά και έπιασε μια νευρικότητα ενα τρέμουλο και δεν ένιωθα καθολου καλα.γενικα δεν ευχαριστιέμαι τιποτα δυστυχώς....αν σε πιάνουν κρίσεις πανικού επειδη κι εμενα με έπιαναν πολυ μην κουνιέσαι να εισαι πχ στο δωμάτιο σου ρίχνει νερό στο πρόσωπο σου κανε κατι να ξεχαστείς και ανάσες και προσπάθησε να ηρεμήσεις....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 08 Φεβ 2015 15:45 #5825

  • ΑΡΙΑΔΝΗ 28
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ΑΡΙΑΔΝΗ 28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
καλησπερα ακριβως τα ιδια παθαινω και εγω δεν μπορω να χαρω τιποτα και προτιμω να καθομαι στο σπιτι,δεν ξερω τι συμβαινει!! εχω παει πεντε φορες στο νοσοκομειο για τις κρισεις πανικου!!! πως το αντιμετοπιζεις το ολο θεμα? κανεις ψυχοθεραπεια η παιρνεις καποια αγωγη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 08 Φεβ 2015 15:53 #5826

  • arrwstofovia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arrwstofovia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Κοιτα εγω προσωπικά δεν κανω ψυχοθεραπεία ουτε παιρνω καποια αγωγή δεν θελω κιολας να καταλήξω σε αγωγή....με πιάνει έντονα οταν εχω άγχος είτε αν η διαθεση μου ειναι πεσμένη.απλα κλείνομαι στο δωμάτιο μου και στον εαυτό μου και προσπαθω να χαλαρώσω να παίρνοντας στο Ίντερνετ είτε με θετικές σκέψεις είτε με ανάσες.εγω προσωπικά εχω αλλο μεγάλο πρόβλημα δεν παω στους γιατρούς γιτι φοβάμαι πως εχω κατι και γενικα νιωθω συνέχεια πως πάσχω απο κατι.εγω σπουδάζω και παραϊατρικό επάγγελμα και γνωρίζω απο συμπτώματα και ασθένειες και νομιζω πως παθαίνω κι εγω.ουτε για εξέταση αίματος απλή δεν θελω να παω....φοβάμαι μέχρι και την σκιά μου και γενικα ολο μιλαω για αρρώστιες και καθε μέρα παραπονιέμαι για κατι.θελω να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο αλλα ολο το αναβάλλω λεω θα περάσει αλλα δεν ξερω....και γενικα η ζωη μου εχει αλλάξει δραματική πει το χειρότερο.δεν χαίρομαι τιποτα και τωρα σε αυτη την ηλικία θα επρεπε να ζω την ζωη μου.πραγμα που δεν το κανω.επισης πάσχω απο ήπια κατάθλιψη το γνωρίζω αυτο μου το εχουν πει ειδικοί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 09 Δεκ 2015 07:29 #6113

  • fobame
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της fobame
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
gia pedia ime kenurgios lipon ego ime 17 eton kai fobame ton karkino skinotheto pragmata adiladi px me ponai to kefali kai skinotheto simtomata gia ton karkino sto kefali emena kserw ego me pinai afto mia fora stus 3 mines px tora me ponane ta plemonia kai ebiksa kai eftisa ligo ema kai piga kai ida sto internet ta simtomata karkino sta plemonia kai tora fobame mipos exo karkino sta plebmonia kai kserw ego dibasa diabasa pos ena apo ta simtomata ine dispnia kai me episa dispnia kai episis exo kai ena kolima na zigizome kathe mera gia na do an xano kila giati lene opios exi karkai exo zasi 1 me 2 kila
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 09 Δεκ 2015 07:49 #6114

  • fobame
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της fobame
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Eepisis den kapnizo kai kano eksetasis mia fora ton xrono kai ekana prin 2 mines mpori se dio mines na patho karkino i eksetaasis itan telies
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 10 Δεκ 2015 10:45 #6115

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Αγαπητέ φίλε fobame οι περισσότεροι οδηγούμε οχήματα, αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες. Γνωρίζουμε ότι ακόμα και χωρίς δική μας υπαιτιότητα πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος ατυχήματος ή δυστυχήματος. Ορθά πηγαίνουμε τα οχήματα μας για service και ΚΤΕΟ σε τακτική βάση ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες ατυχημάτων. Παρόλα ταύτα όσο προσεκτικοί και να είμαστε ποτέ δεν μηδενίζονται οι πιθανότητες. Αν οι σκέψεις γίνουν φοβίες ,οι πιέσεις είναι τέτοιες που δεν μας επιτρέπουμε να οδηγήσουμε το όχημα μας και να μετακινηθούμε. Τα πράγματα γίνονται χειρότερα όταν σκεφτόμαστε ότι το κακό μπορεί να μας συμβεί και ως επιβάτες σε λεωφορείο ή ως πεζοί. Έτσι οι επιλογές μας είναι ή να μπούμε σε μια γυάλα για να «προστατευθούμε» ή να συνεχίσουμε τη ζωή μας πάντα με τις απαραίτητες προφυλάξεις. Παλιά στα ταμπλό των αυτοκινήτων πολλοί είχαν μια εικονίτσα της Παναγίας που έγραφε δίπλα «Η Παναγιά μαζί σου». Έτσι και στη ζωή προσπαθούμε να είμαστε τυπικοί με τα τσεκάπ και όταν βγαίνουμε από το σπίτι κάνουμε το Σταυρό μας ή μια προσευχή στην υπέρτατη δύναμη που πιστεύει ο καθένας για να πάνε όλα καλά. Κι αν κάποιες φορές έρθει κάποια στραβή, όλα για τους ανθρώπους είναι, θα το παλέψουμε. Στην δική σου περίπτωση αν θεωρείς ότι η φοβία είναι ανυπέρβλητη μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ώστε να απελευθερωθείς και να ζήσεις . Να χαρείς τη ζωή χωρίς να σκέφτεσαι πως θα αρρωστήσεις. Άν και η φοβία ασθένεια είναι…..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 10 Δεκ 2015 16:45 #6116

  • fobame
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της fobame
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
nai kserw ego an den ixa ftisi ema tha elega ok me ponai apla to stithos alla molis eftisa ema me episan pali fobies kai mu kopike i reksi den troo tipota
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 11 Δεκ 2015 16:38 #6117

  • fobame
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της fobame
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
ksero ego exo na fa 3-4 meres kai exo xasi 3-4 kila ine fisiko afto?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φοβαμαι πολυ!!! 14 Δεκ 2015 15:26 #6118

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Σε παθολόγο πήγες? Αυτός αν χρειαστεί θα σε παραπέμψει για εξετάσεις και θα έτσι θα δεις αν και τι πρόβλημα υπάρχει. Αν είναι όμως ψυχοσωματικό ίσως χρειαστεί να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για θέμα. Εφόσον έχεις ερωτηματικά και φοβίες μπορείς να το ψάξεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα