Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Θέλω μια φιλική συμβουλή
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Θέλω μια φιλική συμβουλή

Θέλω μια φιλική συμβουλή 27 Ιαν 2014 09:19 #5527

  • blackrose
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της blackrose
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα. Έχω την ανάγκη κάποιος να με συμβουλέψει. Δε μπορώ να μιλήσω σε κανέναν επειδή ακόμα έχω ερωτηματικά, αλλά έχω υποψίες οτι κάτι τρέχει, αν και δε θέλω να το παραδεχτώ.
Είμαι 25 χρονών, με λένε Ρένα. Πάντα ήμουν ένα χαρούμενο πλάσμα αλλά τον τελευταίο σχεδόν χρόνο αισθάνομαι οτι δεν έχει τίποτε από αυτά που κάνω ουσία, σταμάτησα να γελώ με την καρδιά μου, ενώ συναναστρέφομαι ανθρώπους νιώθω μοναξιά και καμμιά φορά την επιζητώ. Δεν κοιμάμαι καλά. Έχω συνεχώς διαμάχη με τον εαυτό μου, ένα συνεχές ανεκπλήρωτο αίθημα, δε μου αρέσει τίποτα πάνω μου, έχω την εντύπωση οτι είμαι χαμαιλέων όσο αφορά τα συναισθήματά μου, κρύβομαι από το σύντροφό μου, δεν φανερώνω αυτά που αιθάνομαι, παίζω συνεχώς ένα ρόλο, δεν ξέρω μέχρι πότε.. Δεν ευχαριστιέμαι σχεδόν τίποτα και είμαι υποτονική αν και παλεύω για το αντίθετο κάθε μέρα.. πέφτω όμως και πάλι, ειδικά τα βράδια που δεν κοιμάμαι και τα σκέφτομαι όλα αυτά. Το συμβάν που με αποτελείωσε και ίσως σας φανεί περίεργο είναι πως ερχόμενη σήμερα το απόγευμα σπίτι μου έπιασα το σύντροφό μου να αυνανίζεται βλέποντας πορνοταινίες. Ένιωσα πολύ άσχημα. Δεν είμαι συντηρητική. Ενοχοποίησα τον εαυτό μου. Ίσως φταίω και γω, δεν ξέρω. Όχι απο σεξουαλικής άποψης, δε λείπει το σεξ. Δεν ήταν βέβαια στο βαθμό που ήταν πριν 4 χρόνια,αλλά είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Αν και εκεί κάτι δε μου πάει καλά, σα να το κάνω για αυτόν μόνο και όχι πραγματικά για μένα. Δεν ξέρω πως να χειριστώ πια τις διάφορες καταστάσεις. Σκεφτόμουν όλο αυτό το διάστημς μήπως το παλέψω κάπως μόνη μου. Σήμερα όμως νομίζω οτι ίσως χρειαστώ κάποιον ειδικό. Με έπιασε κάτι περίεργο, σα χάσιμο, σα δύσπνοια.. Έστω να μιλήσω κάπου, σε κάποιον που δε με ξέρει.
Ευχαριστώ, αισθάνθηκα ήδη λιγάκι καλύτερα. Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιαν 2014 09:35 από blackrose.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θέλω μια φιλική συμβουλή 28 Ιαν 2014 02:20 #5528

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
οταν ζεισ πολυ καιρο για τουσ αλλουσ κι οχι για σενα οι κρισεισ πανικου ειναι αναποφευκτεσ
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": blackrose

Θέλω μια φιλική συμβουλή 28 Ιαν 2014 02:42 #5529

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Ρένα.

Αναγνωρίζω τον εαυτό μου σε πολλά απ'αυτά που γράφεις, με μόνη διαφορά ότι εγώ τα αντιμετωπίζω πολλά χρόνια και όχι μόνο τώρα τελευταία. Χωρίς να έχω τρομερή εμπειρία και χωρίς να είμαι ψυχολόγος, θα σου πω την γνώμη μου..

1ον, σε αυτές τις καταστάσεις δεν χρειάζεται ούτε να προσπαθείς να είσαι 'ηρωίδα', ούτε ν'αφήνεις την επίσκεψη σε ειδικό ως την έσχατη λύση. Δεν χρειάζεται να το παλέψεις μόνο μόνη σου, ούτε χρειάζεται να περιμένεις να φτάσεις στο αμήν για να συμβουλευθείς κάποιον ειδικό. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να πας άμεσα σε κάποιον για να σε βοηθήσει, να σε στηρίξει και να σε καθοδηγήσει όσο είναι ακόμα αρχή. Μόνο καλό μπορείς να δεις αν το κάνεις!

2ον, ως άντρας να σου πω ότι δεν χρειάζεται ν'ανησυχείς που έπιασες τον σύντροφο σου ν'αυνανίζεται. Μπορεί να το έκανε κι απ'την αρχή της σχέσης σας και απλά να μην το είχες πάρει χαμπάρι. Όλοι το κάνουμε, είτε είμαστε σε σχέση είτε όχι και μάλιστα πολλές φορές όταν είμαστε σε σχέση είναι και πιο συχνό. Μην ανησυχείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό!

Τέλος, έχεις δοκιμάσει να μιλήσεις στον σύντροφο σου γι'αυτά τα θέματα; Ίσως αν του μιλήσεις και πάρεις αποδοχή, στήριξη και παρηγοριά απ'αυτόν να είναι όλα καλύτερα. Πολλές φορές απλά χρειαζόμαστε μια επιβεβαίωση ότι είμαστε ακόμα 'γαμάτοι' για να ηρεμήσουμε..

Ελπίζω να βοήθησα λίγο!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": blackrose
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα