Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Δεν νιώθω καλά

Δεν νιώθω καλά 26 Απρ 2015 03:30 #5869

  • Nickos492
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Nickos492
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Προβληματισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Γεια σας.Είμαι 22 χρονών και τα παρακάτω προβλήματα τα αντιμετωπίζω απτα 16..Η καθημερινότητα μου επηρεάζεται καθημερινάτα τα τελευταία χρόνια απτην διάθεση μου και την ψυχολογία μου.
Τα πρώτα συμπτώματα ξεκινήσανε όταν τελείωσα το σχολείο και απότομα έπρεπε να βρω με κάτι να ασχοληθώ.Έτσι πήγα σε ένα ιεκ και τελείωσα ηλεκτρολόγος.Έπειτα δούλευα για μια διετία απτο πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς προσωπική ζωή και τον τελευταίο καιρό απολύθηκα απτον στρατό συγκεκριμένα πριν 15 μέρες.Τα προβλήματα μου ξεκινήσανε όταν ξεκίνησα την σχολή η οποία ήτανε απογευματινή.Άρχισα σιγά σιγά να χάνω τον ύπνο μου και να κάθομαι μεχρι το πρωί είτε σε υπολογιστές είτε σε μπαράκια σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα σε 3 μήνες να μείνω 57 κίλα και να μαι χάλια.Άρχίσανε ταυτόχρονα να με πιάνουμε ταχυκαρδίες,ζαλάδες,μουδιάσματα σόλο το σώμα,αίσθηση μη πραγματικού,φόβος να βρίσκομαι με πολλά άτομα να απομεκρύνομαι απτις σχέσεις μου και να κλείνομαι σπίτι και στην τελική να μην μπορώ να κοιτάξω κάποιον κατάματα και να του μιλήσω..Εώς ότου τελειώσω την σχολή μου(2 χχρόνια) ήμουνα καθημερινά έτσι και η κατάσταση συνέχεια γινότανε χειρότερη.Όταν ξεκίνησα την δουλειά αρχικά τα πράματα κάπως στρώσανε γιατί μπήκα σε πρόγραμμα και αποσχολούσα όλη μέρα το μυαλό μου με κάτι..Μετα από λίγο μου εμφανιζότανε όλα τα παραπάνω συμπτώματα και στην δουλειά μου μαζί με την κούραση να τα επιδυνώνει σε σημείο να πάω να κάνω εξετάσεις στανοσοκομεία(καρδιογραφήματα.αιματολογικές) και να με λένε όλα είναι από άγχος.Στον στρατό συνεχίζανε τα ίδια προβήματα να με ταλαιπωρούνε και απευθήνθηκα σε δυο ψυχολόγους χωρίς όμως να έχουνε την διάθεση να ασχοληθούνε και με είπανε να το ψάξω έξω μόλις τελειώσω την θητεία μου.Κουτσά στραβά την τελείωσα την θητεία χωρίς να ευχαριστηθώ ούτε μια μέρα της..Και έφτασα στο σημείο που με ώρα 15 μέρες αφού απολύθηκα είμαι κλεισμένος σπίτι με τα ίδια ψυχολογικά προβλήματα να έχουνε ηρεμήσει λίγο..Να με συγχωρείται για το μεγάλο κείμενο αλλά αισθάνομαι ότι έπρεπε να τα πω όλα μαζεμένα για να μπορείτε να με πείτε και εσείς αν όλο αυτό είναι φυσιολογικό!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν νιώθω καλά 26 Απρ 2015 11:41 #5871

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Νίκο καλός πολίτης πρώτα απ' όλα!!! :)
Αυτό που περιγράφεις, από την προσωπική μου εμπειρία, μου θυμίζει έντονο άγχος και προφανώς κρίσεις πανικού. Έτσι ξεκίνησε και η δική μου πορεία με τις διαταραχές.
Αλλά αυτό είναι η δική μου εκτίμηση, το σωστό είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία Ψυχικής Υγείας, που θα κάνει σωστά την αξιολόγηση της κατάστασης.
Η συμβουλή μου είναι να πας σε κάποιον ψυχίατρο, που είναι ειδικός για το θέμα. Αλήθεια, μένεις Αττική ή σε άλλο μέρος της Ελλάδας;
Όμως αυτό που είναι σημαντικό και καλό είναι να κρατήσεις στο μυαλό σου, είναι ότι ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ. Και στο πιστοποιώ με σιγουριά, επειδή αν διαβάσεις τη δική μου ιστορία εδώ, θα καταλάβεις ότι ήμουν σε μαύρα χάλια, αλλά συνήλθα.

Περιμένω νέα σου, για να λύσουμε όποια απορία έχεις. Αλλά θέλω να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος σου. Είμαστε πολλοί εδώ μέσα που τα περνάμε αυτά τα συμπτώματα, οπότε σε καταλαβαίνουμε όσο δε φαντάζεσαι!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν νιώθω καλά 26 Απρ 2015 12:23 #5872

  • Nickos492
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Nickos492
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Προβληματισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Γεια σου κραταιά καλή σου μέρα και σευχαριστώ πολύ..Μένω στην Θεσσαλονίκη.Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι αντί να υποχωρεί χειροτερεύει συνέχεια και εκεί που ορισμένες φορές νιώθω καλά και το αποβάλλω κατευθείαν με διαλύει.Με χει γίνει η καθημερινότητα μου,πραγματικά δεν ασχολούμε με τπτ άλλο.Σε λίγες μέρες θα χρειαστεί να ξαναξεκινήσω την δουλειά και να μένω και εκτός θεσσαλονίκης με πολλές μετακινήσεις οπότε έχω φτάσει στα όρια μου και δεν ξερω πως θα αντιδράσω!Ίσως να δοκιμάσω κάποιες επισκέψεις όπως είπες σε ειδικό για το θέμα.Το σκεφτόμουν καιρό αλλά μένω στην σκέψη μόνο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν νιώθω καλά 26 Απρ 2015 13:08 #5874

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Νίκο από τη δική μου εμπειρία, αλλά και από την εμπειρία που έχω ως συντονίστρια Ομάδων Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ, εδώ και 4 χρόνια, η εύρεση ενός καλού ειδικού και η αρχή της κατανόησης του τι σου συμβαίνει είναι καθοριστικά για την ισορροπία σου.

Επειδή μένεις Θεσσαλονίκη, είναι πιο εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο, σε σχέση με κάποια άλλη επαρχιακή περιοχή της Ελλάδας.

Επίσης, υπάρχει Ομάδα Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ στη Θεσσαλονίκη, μπορείς να το δεις στην αντίστοιχη ενότητα εδώ, που πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε αρκετά, συμπληρωματικά.

Είμαι όμως στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς και αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα εδώ για να σου πω λεπτομέρειες.

Η σωστή ενημέρωση, η έγκαιρη διάγνωση και η αισιοδοξία πάντα είναι τα μεγάλα μας όπλα στο αντιμετωπίσουμε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nickos492

Δεν νιώθω καλά 27 Απρ 2015 20:03 #5877

  • Nickos492
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Nickos492
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Προβληματισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Kαλησπέρα κραταιά σε έστειλα προσωπικό μνμ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν νιώθω καλά 28 Απρ 2015 22:59 #5879

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Νίκο καταρχήν καλός πολίτης κι από μένα.
Πίστεψε με, έχω βιώσει και το στρατό σε πιο σκληρές εποχές και την πίεση στη δουλειά. Και τα δύο οδηγούν σε προβλήματα τον καθένα.
Το γεγονός ότι μόλις πριν λίγες μέρες πήρες το απολυτήριο του στρατού είναι λογικό να σε αγχώνει καθώς βρίσκεσαι πλέον στην αναζήτηση εργασίας και γενικότερα του κοινωνικού σου επαναπροσδιορισμού. Μέχρι τώρα ήσουν στρατιώτης, τώρα αναζητάς τη νέα σου ταυτότητα σε δύσκολους καιρούς από πάσης άποψης.
Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και οργανώσου ώστε να πετύχεις αυτό που θέλεις στη ζωή. Μην απογοητεύεσαι, μην το βάζεις κάτω. Αρχικά καλό είναι για κάποιον στη θέση σου να ξεκουραστεί ώστε να σκεφτεί καθαρά. Βγες με φίλους. Γλέντα το γεγονός ότι πλέον άλλοι σε φυλάνε. Εσύ τελείωσες με κάτι που όλοι οι άντρες το σκεφτόμαστε ως δύσκολο ορόσημο. Το στρατό! Βέβαια παν μέτρο άριστο. Την κραιπάλη την έζησες. Σου άρεσε? Από τα γραφόμενα σου νομίζω πως όχι. Ένα - δύο ποτάκια με φίλους είναι καλό, ένα μπουκάλι άστα να πάνε, τα ξέρεις.
Νίκο όλα θα πάνε καλά. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει τη νέα του ζωή. Εγώ για μήνες αφότου απολύθηκα πήγαινα για καφέ κι όταν σηκωνόμασταν να φύγουμε έψαχνα τον μπερέ μου. Χρειάζεται χρόνος προσαρμογής.
Πάντως συμφωνώντας με την Κραταιά θα έλεγα να πάρεις ένα τηλ. σε Κέντρο Ψυχικής Υγείας που είναι και δωρεάν. Το τηλ. του ΚΨΥ κεντρ. τομέα Θεσσαλονίκης είναι : 2313310700
Καλή δύναμη και να ξέρεις πως τα καλύτερα είναι μπροστά σου παρόλες τις δυσκολίες
Τελευταία διόρθωση: 28 Απρ 2015 23:01 από Thanasis1968. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα