Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 26 Οκτ 2015 20:15 #6108

  • katiag
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της katiag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος με μείζων κατάθλιψη και θα ήθελα να γνωριστώ με άλλα μέλη για μοίρασμα συναισθημάτων και αμοιβαία βοήθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ανθή

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 08 Φεβ 2016 23:26 #6135

  • Ανθή
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Ανθή
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
γιατί πολλές φορές όταν μας συμβαίνει κάτι κλεινόμαστε στον εαυτό μας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 16 Φεβ 2016 14:20 #6136

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Ανθή συστατικό χαρακτηριστικό της κατάθλιψης είναι η απομόνωση όπως επίσης η παραμέληση του εαυτού μας, η αδράνεια, η αυτοκαταστροφή ή η επιθυμία της καταστροφής μας. Αναμφίβολα είναι μια δύσκολη πάθηση που μας καταβάλει και μας πονά. Παρόλα αυτά ευτυχώς υπάρχουν οι ειδικοί και τα φάρμακα. Υποθέτω ότι παρακολουθείσαι από γιατρό Ανθή. Αν συμβαίνει αυτό πιστεύω πως θα βρεθεί και η κατάλληλη αγωγή που θα σε υποστηρίξει ώστε να βελτιωθεί θεαματικά η ζωή σου εκτός αν ήδη την έχετε βρει και υιοθετήσει με το γιατρό σου. Πιστεύω πως και η δική μας ζωή, των πασχόντων από ψυχικές παθήσεις, μπορεί να είναι ποιοτική και πολλές φορές μάλιστα σε θεαματικό βαθμό. Εύχομαι να είσαι καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 29 Φεβ 2016 17:18 #6140

  • Alexnopm
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alexnopm
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα κ από μένα με λένε Αλεξανδρα είμαι καινούργιο μέλος ..Έχω κ γω μείζων κατάθλιψη κ δυσκολεύομαι πολύ...παρόλο που παίρνω φάρμακα κ συνεχώς κάνω ψυχοθεραπεία δεν έχω δει σημαντική βελτίωση .δε βγαίνω..μεγάλη μοναξιά..κλπ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 29 Φεβ 2016 23:16 #6142

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Καλησπέρα Αλεξάνδρα και καλώς μας ήρθες.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, επειδή κι εγώ πέρναγα για πάρα πολλά χρόνια όλα όσα περιγράφεις. Αλλά δεν ήξερα τι είχα. Μετά τη διάγνωση όμως, με επιμονή και υπομονή, κατάφερα να αναρρώσω και να είμαι πια λειτουργική στην καθημερινότητα.
Θες να μας πεις λίγα πράγματα παραπάνω για σένα; Π.χ.: Πόσο καιρό περνάς κατάθλιψη; Εργάζεσαι; Έχεις στήριξη από την οικογένεια και τους φίλους;

Θα σου πρότεινα, να δεις και την περίπτωση να συμμετάσχεις σε κάποια από τις Ομάδες Αυτοβοήθειας που οργανώνουμε ως ΜΑΖΙ, επειδή βοηθάει σε πολλά επίπεδα και ειδικά στο κομμάτι που αναφέρεις και είναι επώδυνο, αυτό της μοναξιάς.

Θα χαρώ να διαβάσω νέα σου γρήγορα! Πάντως, δεν είσαι μόνη σου, είμαστε πολλοί, απλά δεν έχουμε συναντηθεί ακόμη!!! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 29 Φεβ 2016 23:27 #6143

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Katiag έστω και καθυστερημένα, σε καλωσορίζουμε στο ΜΑΖΙ!

Θες να μας πεις λίγα πράγματα για σένα και ότι βιώνεις; Να ξέρεις πάντως, ότι εδώ μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα, επειδή όλοι έχουμε περάσει τα ίδια λίγο πολύ και αν μη τι άλλο κατανοούμε ο ένας τον άλλον!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 29 Φεβ 2016 23:49 #6144

  • Alexnopm
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alexnopm
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Είμαι 29 από Θεσσαλονίκη. .άρχισαν όλα στα 20 με κρίσεις πανικού και λοιπά...έκανα αρκετή αυτογνωσία από τότε καθώς και πολλές φαρμακευτικές αγωγές..άλλες λειτουργούσαν άλλες όχι...όμως όταν ένιωθα καλά τις στανατπυσα η τις μειωνα..τέλος πάντων έχω 3 χρόνια που βίωσα μια μεγάλη ερωτική απογοήτευση κ από τότε δεν μπορώ να συνέλθω..αν δεν είχα τ φάρμακα δεν θα μπορούσα να λειτουργήσω καν κ αυτό με τρομάζει πάρα πολύ ...όχι δεν έχω οικογενειακό υποστηρικτικό περιβάλλον. .το αντίθετο ..σε ψυχολογικό επίπεδο..γεμάτη ενοχές κ αυτο Κατηγορία ..έχω μεγάλο φόβο να πάω στην ομάδα είναι η αλήθεια..φοβάμαι γιατί είμαι τόσο χάλια κ ντρέπομαι..αυτά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 01 Μαρ 2016 00:27 #6145

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Alexnopm έχεις κάνει ψυχοθεραπεία; Επειδή, εμπειρικά στο λέω, η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της, βοηθάει στην υποχώρηση των συμπτωμάτων, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτή. Όπως δεν αρκεί μόνο η ψυχοθεραπεία και πάει λέγοντας. Προσωπικά, έκανα πολλές αλλαγές στον τρόπο σκέψης και στη ζωή μου, στην καθημερινότητά μου. Τι άλλο έχεις παρατηρήσει να σε βοηθάει στο να νιώθεις καλύτερα;

Επίσης, επειδή είμαι και συντονίστρια σε Ομάδες Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ, γνωρίζω από πρώτο χέρι πόσο καλό κάνουν. Το βίωσα πρόσφατα, όταν πέρασα ένα βαρύ καταθλιπτικό επεισόδιο, λόγω μεγάλων αλλαγών στη ζωή μου και ειλικρινά με βοήθησε και εμένα, έστω και μόνο με τη συζήτηση με τα μέλη της.
Στη Θεσσαλονίκη έχουμε Ομάδα και γνωρίζω προσωπικά τα μέλη της και είναι όλα εξαιρετικά άτομα, που θα σε δεχτούν χωρίς κριτική, αλλά με διάθεση να βοηθήσουν. Γιατί ξέρουν τι νιώθεις.

Αν θες, στείλε μου προσωπικό μήνυμα εδώ, για να μιλήσουμε για τις λεπτομέρειες και ότι άλλο θες!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 01 Μαρ 2016 00:51 #6146

  • Alexnopm
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alexnopm
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Χρόνια κάνω ψυχοθεραπεία ..έχω αλλάξει πολλούς θεραπευτές. ..πρόσφατα αρ ίσα ψυχοθεραπεία κλινική υπνωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 01 Μαρ 2016 08:30 #6147

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Όντως οι παθήσεις μας χρειάζονται και υπομονή και επιμονή. Μπορούμε να είμαστε λειτουργικοί! Η αυθαίρετη μείωση ή η αποχή από την φαρμακευτική αγωγή, στις περισσότερες των περιπτώσεων, συνεπάγεται υποτροπή. Απαιτείται συνέπεια όπως και στις συνεδρίες μας με τους ειδικούς. Προσωπικά πιστεύω πως πρώτιστα πρέπει να οπλιζόμαστε με υπομονή μέχρι να βρεθεί η σωστή η φαρμακευτική αγωγή. Ταυτόχρονα με τη ψυχοθεραπεία χτίζουμε δυνάμεις αντοχής σε θέματα στα οποία έχουμε ευαισθησίες. Εύχομαι καλή δύναμη και όλα θα πάνε καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη _Κοινωνική απομόνωση 01 Μαρ 2016 12:01 #6148

  • Alexnopm
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alexnopm
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Σε ευχαριστώ πολύ Θαναση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα