Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας;
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας;

Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 30 Αυγ 2011 07:12 #1291

  • Faye@
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Faye@
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 1
Γεια χαρά φίλοι μου! Θα ήθελα να σας εκφράσω κάποια ανησυχία που έχω , αλλά και που είχα κάθε φορά που ήθελα να ξεκινήσω κάποια σχέση.. Είναι χρόνια που έχω κατάθλιψη και παίρνω φάρμακα, όπως και αντιεπιληπτικά για άτυπες αφαιρέσεις..Παράλληλα κάνω και ψυχοθεραπεία που με έχει βοηθήσει πολύ..!
Κάθε φορά όμως που πάω να ξεκινήσω κάποια σχέση , φοβάμαι ότι θα με απορρίψει το άτομο , στην περίπτωση που του το αναφέρω.. Η αλήθεια είναι ότι πάντα το λέω , σε κάθε σχέση μου..Και μάλιστα πρώιμα στην σχέση..Οι δικοί μου λένε ότι κακώς το λέω τόσο νωρίς, ότι πάσχω από κατάθλιψη, κάποιοια άλλα μέλη της οικογένειας μου λένε να μην το πω καθόλου..Αλλά δεν είμαι αυτής της άποψης..Θέλω ο άνθρωπος που θα γίνει σύντροφος μου, να γνωρίζει για μένα ώστε να έχει το περιθώριο να διαλέξει αν θα προχωρήσει μαζί μου ή όχι, ώστε να μην έχουμε και ..πληγωμένους ανθρώπους..
Από την άλλη νοιώθω ότι μου αξίζει και εμένα να ζήσω το όνειρο μιας σχέσης που θα με ολοκληρώνει..ακόμη και αν έχω κατάθλιψη..Πείτε μου, τι να κάνω..; Πως να το αντιμετωπίσω; Πιστεύετε πως είμαι υπερβολική, όπως μου λέει ο ψυχοθεραπευτής μου..Θα ήθελα πολύ κάποια ανταπόκριση σας στο πρόβλημα μου..Ευχαριστώ πολύ!
Σ'ευχαριστώ, Χριστέ, πολύ, που βάζεις μιαν ανατολή μετά από κάθε δύση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 30 Αυγ 2011 23:31 #1296

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Βάζεις ένα πολύ ευαίσθητο θέμα που απασχολεί όλους όσους έχουν ένα πρόβλημα υγείας και όχι απαραίτητα ψυχολογικό.Το ίδιο απασχόλησε κι εμένα, αν έπρεπε δηλαδή να συζητώ το πρόβλημα του παιδιού μου (ο γυιός μου είναι διπολικός) στο εργασιακό μου περιβάλλον ή ακόμα και στο φιλικό ή συγγενικό.Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για σχέση όπως αναφέρεις.Άποψή μου ,είναι και επειδή όλοι οι άνθρωποι δεν το δέχονται με τον ίδιο τρόπο ,να ζυγίζουμε τις περιστάσεις και να μη βιαζόμαστε να μιλήσουμε σε άτομα που δεν είναι έτοιμα να δεχθούν κάτι τέτοιο.Επομένως κατά μία έννοια ο ψυχοθεραπευτής σου έχει δίκιο ,διότι παρατήρησα και στον εαυτό μου ότι η τάση μου να λέω το πρόβλημα δείχνει μια δική μου υπερβολική ευαισθησία να εξωτερικεύσω αυτό που με απασχολεί και με πληγώνει χωρίς πολλές φορές να σκέπτομαι ποιόν έχω απέναντι μου και αυτή η υπερβολική εξωτερίκευση κάποιες φορές λειτούργησε αρνητικά.Καλόν είναι να μη πιέζουμε καταστάσεις και να αφήνουμε να εξελίσσονται τα πράγματα ομαλά.Αυτός που ενδιαφέρεται πραγματικά για μας είτε πρόκειται για σχέση ,φίλο ,συγγενή ,συνάδελφο,γείτονα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα καταλάβει το πρόβλημα μας .Εκεί δοκιμάζεται και η σχέση .Αν μας αγαπούν θα καταλάβουν ,αλλιώς θα απομακρυνθούν.Περισσότερη αξία έχει επομένως να είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο απόρριψης παρά να μας απασχολεί να το προλάβουμε.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 30 Αυγ 2011 23:33 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": seastar

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 02 Σεπ 2011 16:46 #1309

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
φαίη, για μένα τα πράγματα είναι λίγο ως πολύ απλά. όλοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα, η βαθμίδα σοβαρότητας αλλάζει. έτσι λοιπόν, πρωταρχική σημασία για μένα έχει να αποδεχτούμε τα προβλήματα που έχουν τύχει σε εμάς και να προσπαθούμε να τα αντιμετωπίζουμε με τον καλλίτερο τρόπο. αν δεν μπορούμε να μιλήσουμε στη σχέση μας τότε σε ποιον; κ αν η σχέση μας δεν εκτιμήσει την προσπάθεια που κάνουμε τότε το καλλίτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να απομακρυνθούμε όσο κ αν μας πονέσει η απόρριψη. βέβαια, όλες οι ερωτικές σχέσεις δεν είναι ίδιες. δεν ξεκινάνε με την ίδια σοβαρότητα. οπότε δεν υπάρχει συνταγή. κρίνεις ανάλογα με την περίσταση...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 31 Οκτ 2011 03:06 #1803

  • kyknos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της kyknos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
η καταθλιψη ειναι τοσο συχνη στην εποχη μας που δεν πρεπει να θεωρειται ταμπου
δυστυχως ομως υπαρχουν κ καποιοι στενομυαλοι..
δε νομιζω δα οτι ειναι κ τοσο τραγικο
αν μπορει να σε δεχτει οπως εισαι καλως αλλιως αντε γεια..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 31 Οκτ 2011 21:54 #1809

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
χμ.Πολυ δύσκολο ερώτημα. Οπως πολύ καλά ανέφερε η Ολυμπία δεν έχει να κάνει με τη ψυχική νόσο μόνο,αλλά γενικά με μια χρόνια νόσο και τις επιπτώσεις που αυτή φέρει.Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλα θέλω να μου απαντήσετε με το χέρι στη καρδιά.Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο που πάσχει απο χρόνια καρδιοπάθεια ή ακόμα χειρότερα με ένα άτομο που έχει περάσει καρκίνο? Δεν ειναι ότι καλύτερο να ξέρεις πως ο σύντροφος σου σε ενα μανιακό-υπομανιακό επεισόδιο θα είναι φευγάτος. Βέβαια τα φάρμακα βοηθάνε αλλά μεταξύ μας πλήρη ΙΑΣΗ δε φέρνουν.Κατα τη προσωπική μου άποψη δεν το λες στην άρχη. Και όταν δεις πως με αυτό το άτομο θα ήθελες να σοβαρέψεις τα πράγματα (και αυτός το ίδιο βέβαια),και αφού τον έχεις ψαρέψει για το τι πιστεύει γενικα...:whistle: για τα άτομα που είναι μελαγχολικά κτλ, του το λες. Και μη του το πεις με ενα στυλ.Ταδε έχω κάτι σοβαρό να σου πω.Πάσχω απο κατάθλιψη ,.όχι. Πες του το σε στυλ σου έχω πει οτι πέρασα κατάθλιψη παλιά ε? Αυτή η ευαισθησία μου θα με φάει.Αφου είμαι καλός άνθρωπος. :P .μεταξύ σοβαρού και αστείου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 01 Νοε 2011 03:07 #1812

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
George έγραψε:
θέλω να μου απαντήσετε με το χέρι στη καρδιά.Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο που πάσχει απο χρόνια καρδιοπάθεια ή ακόμα χειρότερα με ένα άτομο που έχει περάσει καρκίνο?

φυσικά.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 01 Νοε 2011 04:22 #1814

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 01 Νοε 2011 05:19 #1816

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Φαίη γειά σου και από μένα.

Δεν μπορω να έρθω στη θέση σου αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία γιατί πιστευω πως ίσως βρεις κάτι να "κρατήσεις" απ'αυτή :)

Εμένα η μανα μου έχει διπολική διαταραχή. Δεν το είχα πει ποτέ σε κανέναν γιατί ντρεπόμουν μιας και είχα τελείως διαστρεβλωμένη εικόνα απ'τους συγγενείς μου για το τι έχει η μητέρα μου (το πρώτο επεισόδιό της το έπαθε όταν πήγαινα εκτη δημοτικού, οι γονείς μου είχαν ήδη χωρίσει και ο αδερφός μου δεν έμενε μαζί μας).

Φέτος που μπήκε σε υποτροπή και μέρα με τη μέρα χειροτερευε, έτυχε να έχει άδεια ο φίλος μου (ήταν φαντάρος). Φοβόμουν και ντρεπόμουν πάρα πολύ να του πω τι συνέβαινε αλλά ήταν φανερό ότι κάτι με απασχολούσε, κάτι σοβαρό. Το καταλάβαινα ότι το ένιωθε αλλά δεν μπορούσα να του το πω, βάζοντάς με έτσι σε μια πολύ χάλια κατάσταση που να μην αντέχω και ταυτόχρονα να μη μπορώ να πω τίποτα σε κανέναν. Ακόμα και το βράδυ του επεισοδίου, σκέψου, ηθελα να του το πω αλλά είχα αμφιβολιές. Ο αδερφός μου, η γυναικα του και μια ψυχίατρος που με συμβουλευε εκεινο το βράδυ (τηλεφωνικά, γνωστή γνωστής) μου είπαν να μη το σκεφτομαι, να του το πω!

Το ίδιο βράδυ του είπα την αλήθεια κι εφυγε ένα βάρος από πάνω μου. Του εξήγησα τί και πώς -τα λίγα που ήξερα δηλαδή, μη φανταστείς-, με ρώτησε ενα δυο πράγματα, μου είπε ότι αυτά τα πράγματα τυχαίνουν γενικά σε κόσμο και μετά με στήριζε όπως και όσο μπορούσε.

My point is: το να ξέρουν οι κοντινοί, έστω, άνθρωποι την κατάσταση, βοηθάει στην αντιμετώπισή της σε περίπτωση υποτροπής. Δεν γνωρίζω τι σημαίνει να έχει κανείς κατάθλιψη και κατα πόσο επιδρά στη καθημερινότητα... Αλλά νομίζω πως αν οι γύρω γνωρίζουν, είναι καλύτερα, ιδίως για αυτούς (δεν έρχονται αντιμέτωποι ύστερα με εκπληξεις).

Για το ερώτημα του George: δεν ξέρω, ίσως ναι, ίσως όχι. Γενικά αποφευγω να απαντώ σε υποθετικές ερωτήσεις γιατί όλα παίζουν ρόλο, ειδικά σε σημαντικές αποφάσεις. Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη είναι πως δε θα ήθελα άντεχα να μου πει κάποια στιγμή ότι "α, ξέρεις; τόσο καιρό που είμαστε μαζί δε σου έχω πει ότι έχω καρκίνο. Σε χ μήνες εγώ θα...". Θα ήθελα να ξέρω πόσο χρόνο -στο περίπου, έστω- έχουμε για να μη χάσω πολύτιμες στιγμές. Αυτό.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 01 Νοε 2011 07:31 #1817

  • seastar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της seastar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
George έγραψε:
να μου απαντήσετε με το χέρι στη καρδιά.Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο που πάσχει απο χρόνια καρδιοπάθεια ή ακόμα χειρότερα με ένα άτομο που έχει περάσει καρκίνο? quote]

Με το χερι στη καρδια λοιπον σου απαντω ΝΑΙ, θα εκανα σχεση ,αν ο ανθρωπος αυτος μου αρεσε.
Το κακό είναι που δεν ήξερες
πως η διέξοδος είναι στον πυθμένα
που φοβήθηκες να βυθιστείς μέχρις αυτού.

Κώστας Μόντης
Τελευταία διόρθωση: 01 Νοε 2011 16:17 από seastar.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 02 Νοε 2011 15:18 #1821

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
<<Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά θέλω να μου απαντήσετε με το χέρι στη καρδιά.Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο που πάσχει από χρόνια καρδιοπάθεια ή ακόμα χειρότερα με ένα άτομο που έχει περάσει καρκίνο?>>
Αν βρισκόμουν μπροστά σε αυτό το δίλημμα πριν από 20-30 χρόνια θα απαντούσα θετικά και πάλι βασιζόμενη σε κάποιες προϋποθέσεις ,τώρα όμως μετά από χρόνων εμπειρία και πάντα υπό προϋποθέσεις, θα δυσκολευόμουν να απαντήσω .Πάντως καλόν είναι πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα να βάζουμε τη θέση μας ,στη θέση του άλλου και να αποφασίζουμε με βάση τις προσωπικές μας δυνάμεις και αντοχές .
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 02 Νοε 2011 20:04 #1824

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
Πρόσεξα πως οι περίσσοτεροι απαντήσατε στο ερώτημά μου. Θα είμαι ειλικρινής.Αν μια κοπέλα γνωστή είχε καρκίνο δε θα έκανα σχέση μαζί της σε καμία περίπτωση. 1)δεν τίθεται θέμα αγάπης αφου είναι ξένη. 2) Πριν απο 1 χρόνο συμμετείχα εθελοντικά στην ογκολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων. Το διάστημα που ήμουν εκεί ήταν 4 μήνες. Ο χριστός και η παναγία. Λοιπον αν και είναι πολύ προσωπικό θα ήθελα να μοισταστώ την εμπειρία μου μαζι σας. Ειναι ημερολόγιο καποιων λιγων ημερών . Οσοι είστε ευαίσθητοι μη το διαβάσετε. Δεν υπάρχει λόγος να πέσετε.

Αφου το διαβάσετε θα καταλάβετε γιατί δε θα ήθελα-αντεχα να υποβάλλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια διαδικασία.

ΥΣ: ΦΥΣΙΚΑ δεν μιλάμε για την περίπτωση που εχεις τη σχέση και ο αλλος το πρωτοεμφανίσει το πρόβλημα υγείας.Εκει τον αγαπας και τον φροντιζεισ. Αλλα λέμε για κάποιον που δεν έχεις συνάψει ακόμα σχεση.


psyxologia-gr.blogspot.com/2010/06/blog-post_20.html

αυτα τα 3 κείμενα είναι (στη δεξιά στήλη)

Το ημερολόγιο-Μια λυπητερή μέρα...
Το ημερολόγιο-ημέρα 2
Το ημερολόγιο-ημέρα 1
Το ημερολόγιο

τα διαβάζετε με σειρα απο κατω προς τα πανω
Τελευταία διόρθωση: 02 Νοε 2011 20:06 από George.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 04 Νοε 2011 05:24 #1830

  • Balance
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Balance
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
Φαίη η ερώτησή σου είναι όλα τα λεφτά, αλλά στην πραγματικότητα καταπιάνεται με λάθος ζήτημα. Γιατί το λέω αυτό; Ας μιλήσουμε κατ'αρχάς για σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις. Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να ΜΗΝ μάθει το πρόβλημά σου/μου;;; Δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει τρόπος να το κρύψεις σε βάθος χρόνου.

Άρα το ζήτημα δεν είναι ΑΝ θα το πεις, αλλά το ΠΟΤΕ θα το πεις (και το πώς φυσικά).
Από την προσωπική μου εμπειρία, αν ο άλλος άνθρωπος σε έχει αγαπήσει και είναι ένας καλός και φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς ρατσισμούς και προκαταλήψεις, τότε θα θελήσει να σταθεί στο πλάι σου και άλλα πολλά ρομαντικά. Το πόσος χρόνος είναι το να προλάβει να σε αγαπήσει ένας άνθρωπος είναι σχετικό.
Αλλά... οι διαταραχές διάθεσης φθείρουν πολύ γρήγορα τον άλλον, όση καλή διάθεση και να είχε στην αρχή, αργά ή γρήγορα δεν το αντέχει και έρχεται το τέλος. Μόνο ο γονιός μπορεί να αντέξει τέτοια φθορά από το παιδί του. 'Η πιθανώς κάποιος που είναι σαν και σένα.

Εκεί είναι και μένα το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή. Να προσεγγίσω την μία ή την άλλη "φυσιολογική" κοπέλα που μου αρέσει ή τσάμπα κόπος αφού αργά ή γρήγορα θα έχω μία από τα ίδια; Μήπως θα ήταν καλύτερο να βρω μια διπολική που διαχειρίζεται και αυτή αρκετά καλά την κατάστασή της ώστε να υπάρχουν πιθανότητες να αντέξουμε στο χρόνο;;; Δεν ξέρω την απάντηση...
Το μέλλον είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από το παρελθόν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 04 Νοε 2011 18:20 #1831

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
Χμ, ωραίο το ερώτημά σου. Φυσικά δεν είναι απόλυτο ότι η μια ή η αλλη κατηγορία γυναικών θα σου συμπαρασταθεί μέχρι το τέλος.Ωστόσο ένα πράγμα πρέπει να ειπωθεί. Αν 2 διπολικοι κάνουν παιδιά, αυξάνεται κατακόρυφα η πιθανότητα να βγάλετε διπόλικό παιδί . Επειτα σε μια σχέση το ισοζύγιο των θετικών ενος ανθρώπου πρέπει να εξοσκελίζει τα αρνητικά του. Ενα άτομο που πάσχει απο ψυχική νόσο ,και εμφανίζει περιοδους κρίσεις, πρέπει να εξοσκελίζονται απο αρκετά(περισσότερα) θετικά συγκριτικά με εναν ψυχικά υγιή.

Οι ανθρωποι κανουν σχέσεις για να ικανοποιήσουν εγωιστικές ανάγκες και επιθυμίες. Οσο περισσότερες απο αυτες ικανοποιουνται ,τοσο αυξανεται η πιθανότητα να κρατήσεις τον αλλον κοντά σου. (εξαιρέσεις φυσικα αυτου του κανονα παντα υπαρχουν ).Τελος είναι και η ελληνική κουλτούρα ιδιότροπη. Είμαστε αρκετά εκλεκτικοί και το ελαττωματικό το κατακεραυνώνουμε. Το στίγμα της ψυχικής νόσου είναι πολύ ποιο έντονο απο ότι στην Αμερική.(Όχι πως εκει δεν υπάρχουν φαινόμενα ρατσιστικά κτλ, μιλάω για το σύνολο).

Πριν απο μερικά χρόνια είχα δει Αμερικανό να παντρεύεται γυναίκα χωρις χέρια και με ένα υποτυπώδες πόδι.(το χε βγαλει η τατιανα ,δε θυμαμαι να σας πω)(Που να τη δειτε να αλλαζει πανες με το ποδι.Στην Ελλαδα ,δισ να είχε αυτη η γυναικα ( ) ,γαμο δεν εβλεπε.)

Δεν είναι τυχαίο που στην Ελλαδα ,αντρες που δε μπορουν να βρουν γυναίκες εδώ καταφεύγουν να παντρεύονται αλλοδαπές (Βουλγαρια, Ρουμανία, Αλβανια),ενω γυναικες που δε μπορουν να βρουν αντρες μενουν ανυπαντρες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαι πως λέμε σε κάποιον που μας ενδιαφέρει για το πρόβλημα μας; 04 Νοε 2011 23:53 #1834

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Εδώ δεν τολμάνε να παραδεχθούν ευθέως ότι έπασχαν από δ/δ πολιτικοί όπως ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου ή ο Λοβέρδος που τυγχάνει να είναι και υπουργός υγείας,(έχει ακουστεί τόσο από ιατρικούς κύκλους ,όσο και από την περιοχή της Βέροιας όπου έπαθε το επεισόδιο και χρειάστηκε να μεταφερθεί επειγόντως στο ΝΙΜΙΤΣ με ασθενοφόρο )απλοί άνθρωποι θα καταλάβουν ;
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα