Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια..
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια..

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 01 Δεκ 2013 02:24 #5323

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα..

Όπως είχα γράψει σε παλαιότερο post μου, έχω διώξει τους πάντες από γύρω μου με αποτέλεσμα να μην έχω σε κανέναν να ξεσπάσω για τα βαθιά και βαριά συναισθήματα μου όταν αυτά εμφανίζονται.. Η ψυχολόγος μία φορά την εβδομάδα δεν αρκεί!

Οπότε για να μην μακρηγορώ, να σας πω τι σκέφτομαι.. Άραγε υπάρχει κάποιος/κάποια από εδώ που να σκέφτεται το ενδεχόμενο να ανταλλάξουμε τηλέφωνα κι όταν ο ένας απ'τους δύο πιάνει πάτο, απλά να στέλνει ένα μήνυμα στον άλλον; Ίσως φαίνεται γελοίο, αλλά πολλές φορές αν απλά μπορείς να πεις σε κάποιον 'Είμαι χάλια σήμερα, έχω κουραστεί, δεν αντέχω' χωρίς να προσπαθεί να σε κάνει καλά, απλά να το πεις, μπορεί να βοηθήσει! Κι αυτό ψάχνω..

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου στείλει π.μ. ή αν έχει κάποιος κάποια εναλλακτική πρόταση, καλοδεχούμενη κι αυτή!

Ευχαριστώ :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 02 Δεκ 2013 03:49 #5326

  • batolis
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της batolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
xat.com/epsychology

boroume na ta leme apo edw
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 02 Δεκ 2013 04:16 #5327

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά χρειάζομαι κάτι άμεσο και να θυμίζει πιο...'φυσιολογική' ανθρώπινη επικοινωνία.. Θα 'θελα να νιώθω ότι στέλνω σ'έναν 'φίλο' μου, το ξέρω είναι παράξενο, αλλά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 13 Ιουλ 2015 22:20 #5934

  • starkieser
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της starkieser
James έγραψε:
Καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά χρειάζομαι κάτι άμεσο και να θυμίζει πιο...'φυσιολογική' ανθρώπινη επικοινωνία.. Θα 'θελα να νιώθω ότι στέλνω σ'έναν 'φίλο' μου, το ξέρω είναι παράξενο, αλλά..
Σήμερα διάβασα τα μηνύματα σου έχει πέρασε καιρός απο τότε αλλά θα ήθελα να σε ρωτησω πως είσαι και αν βρήκες τελικά συμπαράσταση...και εγω περνάω τα ίδια.αν και δεν έχω πρόβλημα να κάνω παρέες αλλά να βρω τις σωστές για εμενα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 14 Ιουλ 2015 19:43 #5936

  • nefeli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της nefeli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
νιωθω το ιδιο. νιωθω πολυ μονη μου.δεν εχω προβλημα κοινωνικοτητας οταν ειναι επιφανειακα αλλα πρεπει να προσπιουμε πως ειμαι καποια αλλη και ολα ειναι καλα και δεν αντεχω και τους αποφευγω ολους. θα ηθελα καποια φιλη που να με καταλανει επειδη νιωθει το ιδιο με μενα χωρις να με κρινει.εχω διωξει και εγω τους παντες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 15 Ιουλ 2015 17:08 #5937

  • starkieser
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της starkieser
και εγω το ιδιο νιωθω αλλα θα πρεπει η φιλη που θα βρεις να εχει πολλα κουραγια γιατι αν εισαι μονημος πεσμενη ψυχολογικα κανενας δεν θα αντεξει να ειναι κοντα σου για πολυ και στο λεω γιατι περναω τα ιδια και αντι να κανω κατι για αυτο εχω διωξει τους παντες ωστε να μην προλαβουν να με διωξουν αυτοι...εχεις παει σε ψυχολογο,μηπως εχεις καμια καταθληψουλα που απλα θελει ξεκαθαρισμα?το ονομα μου στο fb ειναι Sofia Nazi αν θες μηλαμε ιδιαιτερος εκει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 16 Ιουλ 2015 11:26 #5939

  • nefeli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της nefeli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
δεν σε βρηκα στο fb. αλλα το εχω παρατησει και δεν το χρησιμοποιω.με νευριαζει. το ιδιο προβλημα κοινωνικοτητας. ντρεπομαι οταν μιλαω για μενα,ντρεπομαι που ειμαι και φτωχη και ολοι μιλανε για ταξιδια που πηγαν και πραγματα που αγορασαν στο fb και εγω σκεφτομαι πως ειμαι τιποτα , δεν εχω καμια ελπιδα και καλυτερα να μην ειχα γεννηθει ποτε.

ναι κατι τετοιο τους διωχνω πριν τους δωσω δικαιωμα να με διωξουν αυτοι.τους αποφευγω μεχρι ναμε ξεχασουν.μου φαινεται πολυ κουραστικο να ειμαι κοινωνικη τα τελευταια χρονια.
προτιμω να ειμαι μονη μου παρα να προσποιουμε πως ειμαι οκ , μου φαινεται βασανιστηριο .αλλα την ιδια στιγμη να νιωθω τοσο μονη ειναι απαισιο και αυτο.
δεν μου φτανουν τα λεφτα για να πληρωνω ψυχολογο. ακομα οταν παω στην δουλεια μου φαινεται βασανιστηριο που πρεπει να ειμαι κοινωνικη.
ντρεπομαι γιατι οι περισοτεροι θα με κρινουν ασχημα νομιζω.αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη να νιωθω τοσο φρικτα .
νομιζω πως χρειαζομαι καποια βοηθεια, γιατι δεν μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου.δεν ξερω πως να βοηθησω τον εαυτο μου.
ευχαριστω που μπορω να μιλησω σε σενα.και σε ζαλισα.
δεν ξερω να σου δωσω skype η' μπορουμε να μιλαμε private και απο εδω αν μπαινεις.η' οποιος το βλεπει και θελει να μιλησει σε καποιον . αν και νομιζω το forum ειναι dead
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουλ 2015 11:28 από nefeli.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 22 Ιουλ 2015 22:27 #5943

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα :)

Ναι, τα πράγματα είναι καλύτερα από τότε που είχα γράψει το μήνυμα, χρειάστηκε πολλή, πολλή, πολλή δουλειά και προσπάθεια κι ακόμα παλεύω καθημερινά, αλλά ευτυχώς δε νιώθω πια αυτό το αβάσταχτο 'σφίξιμο' που ένιωθα τότε.. Με βοήθησε ΠΑΡΑ πολύ η ομάδα του ΜΑΖΙ. Δε θυμάμαι πολλά από εκείνη την περίοδο γιατί ήμουν πολύ χάλια, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν η πρώτη προσπάθεια 'επανένταξης' σε κοινωνικό σύνολο η οποία απέδωσε καρπούς και μου έδωσε ώθηση και για περαιτέρω προσπάθειες.

Σας προτείνω α ν ε π ι φ ύ λ α κ τ α να έρθετε σε επαφή με το ΜΑΖΙ και να πάτε έστω μία φορά να παρακολουθήσετε μία ομάδα. Εκεί δεν κρίνει κανείς κανέναν, είναι όλοι πολύ ζεστοί και υποστηρικτικοί και πραγματικά σου βγάζουν την άνεση να είσαι ο εαυτός σου, όποιος κι αν είναι αυτός.. Κάντε μια προσπάθεια, πιστεύω ότι θα σας βγει σε καλό! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 23 Ιουλ 2015 20:30 #5944

  • starkieser
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της starkieser
ναι και εγω που βλεπω δεν μιλανε εδω μεσα...να φανταστεις σημερα μου ηρθε ειδοποιηση οτι μου εστειλες μηνυμα...μονο facebook εχω δυστυχως...ειχα τα παντα αλλα βαρεθηκα ακομα και αυτα...ξερεις πιο ειναι το προβλημα οτι αν πεις κατι διαφορετικο σε καποιον ακομα και για χατηρι της κουβεντας οχι οτι το πιστευεις σοβαρα σε κοιταει με μισο ματι...εμενα μου αρεσει να κουβεντιαζω για τα πιο παραξενα πραγματα...μου αρεσει να μαθαινω παραξενες θεωριες και θεματα για τα οποια δεν ακους μεσα σε μια καφετερια...δεν με νοιαζει ποιος εκανε σεχ με ποιον και που ηπιαν καφε και τι ρουχα αγορασαν...ΒΑΡΙΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...αυτο ειναι το προβλημα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 23 Ιουλ 2015 22:33 #5945

  • nefeli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της nefeli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
@James
Τωρα το ειδα αυτο για την ομαδα,πως υπαρχει τετοια ομαδα. δεν το ειχα προσεξει.καλα που το ειπες. θα προσπαθησω να παω οταν μου περισσεψουν τα λεφτα.η εταιρεια που δουλευα εκλεισε(δεν ξερω μεχρι ποτε δεν μου εχουν πει ακομα) και δεν μας πληρωσε
με αυτο που εγινε με τα capital controls. (δεν αντεχω την ζωη μου και δεν μ'αρεσει αυτη η χωρα μακαρι να μπορουσα να φυγω) αλλα εκτος απο αυτο αv βρω και το θαρρος να παω. και εδω που γραφω δεν μου ηταν ευκολο.το σκεφτομουν καιρο. αλλα χαρηκα που καποιος απαντησε τουλαχιστον.δεν το περιμενα.
μισω την οικογενεια μου. δεν μπορω να τους μιλησω για τιποτα και να με καταλαβουν μου φαινεται αδυνατο.και νιωθω εντελως μονη

@starkieser
α και εγω το ιδιο.προτιμω χιλιες φορες να μιλησω για κατι παραξενο παρα για αυτα που θελει ο περισοτερος κοσμος. αυτες οι τυπικες μικροκουβεντες με κανουν να νιωθω
πιο αβολα απο να μου ελεγαν κατευθειαν κατι βαθυτερο η' παραξενο.σαν να πηρες την σκεψη απο το μυαλο μου. ασε που το πρωτο που θα σε ρωτησουν ειναι για την προσωπικησου ζωη.(γιατι δεν μ'αρεσει η ζωη μου κιολας)που δεν θελω να μιλαω.
χιλιες φορες θα προτιμουσα να μου πουν κατι παραξενο .
και εγω προσεχω τι λεω εχω μαθει να προσπαθω να προσαρμοζομαι και να μην τους λεω πραγματα που δεν θελουν να ακουσουν. αλλα δεν ειναι ωραιο οταν δεν μπορεις να πεις οτι θες, χωρις να σε νοιαζει για τους αλλους, νιωθεις φυλακισμενος.
παντως και εδω οποτε θες (με private message γινεται? δεν ξερω η' και δημοσιο)αμα θες οτιδηποτε να μου πεις η' απλα τον πονο σου νιωσε ελευθερη . μπορει να ξαναμπω στο FB αλλα το εχω κλειστο χρονια, δεν εχω μπει. μια φορα που κοιταξα λιγο δεν σε βρηκα παντως.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουλ 2015 22:36 από nefeli.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 24 Ιουλ 2015 10:06 #5947

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Καλημέρα James.

Χαίρομαι ειλικρινά που ακούω καταρχήν ότι είσαι πολύ καλύτερα και ότι έπαιξε ρόλο σε αυτό και η συμμετοχή σου σε Ομάδα Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ. :)
Είμαι κι εγώ συντονίστρια σε μία από τις 3 της Αθήνας και όταν το ακούω ή το εισπράττω ζωντανά από κάποιον/α πραγματικά νιώθω ευτυχισμένη. Αυτός είναι ο λόγος δημιουργίας τους άλλωστε, να ξεκινήσουμε να βγαίνουμε σιγά σιγά από την απομόνωση που είχαμε μπει αναγκαστικά εξαιτίας των συμπτωμάτων.
Φυσικά και υπάρχουν στιγμές που τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, αλλά όταν έχεις το σωστό περιβάλλον και ανθρώπους που σε βοηθάνε να αντέξεις, όλα περνάνε.
Η ζωή είναι ζόρικη αλλά έχει και τόσα όμορφα πράγματα που αξίζει να βιώσεις.
Ελπίζω να σε γνωρίσω και από κοντά, αν δεν έχει γίνει ήδη βέβαια αυτό...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 24 Ιουλ 2015 10:22 #5948

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Καλημέρα starkieser!

Έχεις δίκιο για την έλλειψη κινητικότητας εδώ μέσα, θα κάνουμε προσπάθεια να το βελτιώσουμε. Οι περισσότεροι μετά την πρώτη επαφή από εδώ, έρχονται συνήθως σε Ομάδα Αυτοβοήθειας και μετά τους βάζουμε στην μυστική, κλειστή Διαδικτυακή Ομάδα Αυτοβοήθειας που έχουμε στο Facebook (δε μπορείς να τη βρεις, γίνεται μόνο με πρόσκληση από μέλος της). Οπότε όπως καταλαβαίνεις, δε μπαίνουν εδώ για λόγους πρακτικούς.

Τώρα, όσον αφορά σε αυτό που γράφεις στο κείμενό σου, μου έκανε εντύπωση αυτό που λες ότι σ' αρέσει να κουβεντιάζεις για τα πιο παράξενα πράγματα.
Θα με ενδιέφερε να μου πεις κάτι για παράδειγμα, ώστε να καταλάβω τι εννοείς και να το συζητήσουμε κιόλας.
Και θα χαιρόμουν πολύ αν ερχόσουν σε μία ΟΑ για να δεις ότι υπάρχει και μία άλλη πλευρά, αυτή που άνθρωποι συζητάνε για πολλά και διάφορα, που πίστεψέ με μόνο βαρετά και συνηθισμένα δεν είναι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 24 Ιουλ 2015 10:33 #5949

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Nefeli καλημέρα κι από μένα.

Μπορείς να βρεις εδώ, στην ενότητα Ομάδες Αυτοβοήθειας όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και φυσικά μπορείς να επικοινωνήσεις με inbox με μένα για να μιλήσουμε πιο αναλυτικά. Είμαι συντονίστρια σε μία κι εγώ.

Όσον αφορά στο κόστος, είναι μόνο η ετήσια συνδρομή ως μέλος του ΜΑΖΙ, δηλαδή 40 ευρώ αν είσαι εργαζόμενος και 20 ευρώ αν είσαι άνεργος. Τον χρόνο.
Και η συνηθισμένη τακτική είναι να έρθεις για 1-2 φορές, να δεις αν είναι κάτι που σου ταιριάζει και μετά κάνεις την εγγραφή σου.

Και έτσι για την ιστορία, έμεινα άνεργη μετά από 26 χρόνια, τον Οκτώβριο του 2014, στην ηλικία των 46 χρόνων παρακαλώ. Με οφειλές χρωστούμενες και χωρίς αποζημίωση, αλλά η ζωή συνεχίζεται, πάνω και πέρα απ' όλα είναι να είμαστε υγιείς!

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να έρθεις να μας γνωρίσεις κι από κοντά, είναι αυτό που λέω σε όλους, γιατί εκεί ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα και κατανοείς καλύτερα τι ακριβώς είναι αυτή η διαδικασία.

Το σίγουρο είναι ότι και υποστήριξη θα βρεις και θα γνωρίσεις ζεστούς και φιλικούς ανθρώπους. Γιατί μας δένουν τα ίδια βιώματα. Είμαστε τόσο γνώριμοι όλοι μας και ας μην έχουμε συναντηθεί ποτέ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ζητάω λίγο 'παράξενη' βοήθεια.. 25 Ιουλ 2015 20:54 #5952

  • starkieser
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της starkieser
www.facebook.com/starkieser μπες εδω...και για οποιον αλλα ενδιαφερεται χαχαχαχα... :P ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα