Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Solian και "ψυχωσικά".

Solian και "ψυχωσικά". 28 Ιουν 2011 19:10 #995

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Δεν ξέρω καν αν το λέω σωστά όταν λέω "ψυχωσικά". Αυτό που εννοώ είναι οι "ψευδαισθήσεις" (ελπίζω να χρησιμοποιώ τον σωστό όρο) που έχει η μάνα μου, που νομίζει ότι οι άνθρωποι "επικοινωνούνε" με το μυαλό. Όταν μιλάω με τον αδερφό μου στο τηλέφωνο και με μια ψυχίατρο που έτυχε από γνωστή γνωστής να μιλάμε στο τηλέφωνο για να με βοηθάει, χρησιμοποιώ τη λέξη "ψυχωσικά" πάντως...

Τέλος πάντων. Υπάρχει κάτι το οποίο με απασχολεί όσων αφορά το Σολιαν και αυτές τις ψευδαισθήσεις και σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ, μιας και εδώ που είμαι τώρα (σπουδάζω σε επαρχία) δεν έχω και πολλές επιλογές βοήθειας και (υπο)στήριξης.

Σύντομη περιγραφή της κατάστασης: Αρχές Μάη είχε ένα επεισόδιο (έτσι νομίζω ότι το λένε, κάπου το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο για την διπολική διαταραχή). Την πήγα σε ένα γενικό νοσοκομείο και μετά από πολλά παρακάλια πείστηκε να υπογράψει να μπει για όσο χρειαστεί. Τελικά έμεινε εκεί μόνο για 3 βράδια (βράδυ είχαμε πάει), μετά ήθελε να φύγει κι αφού δεν μπόρεσα να την πείσω να μείνει, έτσι έγινε.
Πριν το επεισόδιο, δεν έπαιρνε κανονικά τα φάρμακά της. Για την ακρίβεια, είχε σταματήσει από μόνη της το αντιψυχωσικό που έπαιρνε. Στο νοσοκομείο της έδωσαν το Σολιάν, στην αρχή δεν το έπαιρνε, μετά καταφέραμε να το πάρει και το έπαιρνε το βράδυ. Στο ραντεβού που είχε με την ψυχίατρό της (στις 11 Μάη), πέρα από την πρόταση να κάνουμε εισαγγελική, της έγραψε να το παίρνει πρωί-βράδυ. Απ'την επόμενη, κιόλας, μέρα (12 Μάη δηλαδή), το παίρνει πρωί-βράδυ μαζί με τα άλλα.

Παρ'όλο που έχουν περάσει τόσες μέρες, έχει ακόμα "ψυχωσικά". Η ψυχίατρος που μιλάμε στο τηλέφωνο μου είχε πει πως για να της φύγουν τελείως, θα περάσουν ένας με δύο μήνες.
Έχει περάσει όμως τόσος καιρός (οκ, τώρα που είδα την ακριβή ημερομηνία, βλέπω ότι δεν είναι πάνω από δύο μήνες, γιατί έτσι νόμιζα) και ακόμα ακούει "φωνές".
Η ερώτησή μου (και το θέμα, ουσιαστικά, του θρεντ) είναι: γνωρίζει κανείς σας αν υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει το Σολιάν; Να πρέπει να πάρει μεγαλύτερη δόση, κι άλλο φάρμακο ή κάτι τελος πάντων;

Ηλπιζα πως όσο περναγε ο καιρός, θα είναι καλύτερα. Πως μέρα με τη μέρα θα φευγουν. Χθες μου είπε πως μου έλεγε ψέμματα και πως έχει ακόμα "κακές σκέψεις" (έτσι ονομάζει όταν της "μιλάνε με το μυαλό" και της λένε αρνητικά πράγματα). Οκ, δεν είναι όπως ήταν και νομίζω ότι υπάρχει βελτίωση. Αλλά, ρε γαμώτο, γιατί δεν έχουν φύγει ακόμα τα ψυχωσικά;

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Σ' αυτό το θέμα, όμως, θα αναφερθώ σε ένα άλλο θρεντ, σε λίγο.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 28 Ιουν 2011 22:21 #996

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
γεια σου kitty,
πόσο σολιάν παίρνει η μητέρα σου; το σολιάν είναι σχετικά ελαφρύ αντιψυχωσικό.
οκ, η μητέρα σου ακούει φωνές κτλ. τι επίπτωση έχει η ψυχωσική συμπτωματολογία στην καθημερινότητά της;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 29 Ιουν 2011 23:45 #1009

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
2 των 400, ένα το πρωί και ένα το βράδυ.

Δεν καταλαβαίνω και πολύ καλά την ερώτησή σου... :S Εγώ έφυγα από Αθήνα τον Ιούνιο, έπρεπε να γυρίσω στον τόπο που σπουδάζω.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 30 Ιουν 2011 03:49 #1012

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
τα συμπτώματα που έχει η μητέρα σου την επηρεάζουν στη λειτουργικότητά της;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 01 Ιουλ 2011 02:42 #1020

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
kitty, γεια σου κι από μένα. Αν θες μία σοβαρή απάντηση στην ερώτησή σου, πρέπει να πάρει κάποιος τη μητέρα σου και να την πάει στην ψυχίατρό της. Ακόμα και η γιατρός της για να αποφανθεί πρέπει να τη δει από κοντά, ούτε από τηλ. ούτε από ιντερνετ, πόσω μάλλον εμείς που δεν είμαστε γιατροί. Και όπως αναφέρεται στις προδιαγραφές του δικτύου του ΜΑΖΙ, οι αρμοδιότητές του δε μπορούν να επεκταθούν σε θέματα που αφορούν ιατρικές οδηγίες γιατί, το τονίζω και πάλι,α)εμείς δεν είμαστε γιατροί και,β)ακόμα και το ίδιο σύμπτωμα με τη μητέρα σου να αντιμετωπίζει κάποιος από μας, η ενδεδειγμένη θεραπεία για τον καθένα μπορεί να είναι διαφορετική, έχουμε να κάνουμε με διαφορετικούς οργανισμούς. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λέω: δεν υπάρχει κοινή συνταγή για όλους. Αυτά από μένα και προσπάθησε να πας εσύ ή κάποιος κοντινός σας τη μητέρα σου στη γιατρό της.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 01 Ιουλ 2011 04:08 #1021

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
γειά σου kitty!
2 των 400ων, είναι ισχυρή δοσολογία. το κατα πόσο ταιριάζει ένα φάρμακο στον κάθε ασθενή, εξαρτάται απο τα αποτελέσματα που θα φέρει. θα σου πρότεινα να επισκεφθείς μαζί με την μητέρα σου τη γιατρό της κ να συζητήσετε ίσως μια αλλαγή στη δοσολογία ή στα φάρμακα. το σολιαν, εμενα προσωπικά με βοήθησε σε σχέση με τα υπόλοιπα αντιψυχωσικά που είχαν πολλές παρενέργειες. ίσως χρειαστεί να δοκιμάσει κ να αλλάξει αγωγή, ώσπου να βρει την κατάλληλη που ταιριάζει στην περίπτωσή της. καλό κουράγιο ευχομαι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 01 Ιουλ 2011 20:49 #1022

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Βασίλης έγραψε:
τα συμπτώματα που έχει η μητέρα σου την επηρεάζουν στη λειτουργικότητά της;

Πάει στη δουλειά της κανονικά, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα (όχι από ό,τι μου λέει τουλάχιστον). Στο σπίτι δεν ξέρω πώς είναι ακριβώς, μου'χει πει απλά ότι βαριέται να μαγειρευει.
vstrap έγραψε:
kitty, γεια σου κι από μένα. Αν θες μία σοβαρή απάντηση στην ερώτησή σου, πρέπει να πάρει κάποιος τη μητέρα σου και να την πάει στην ψυχίατρό της. Ακόμα και η γιατρός της για να αποφανθεί πρέπει να τη δει από κοντά, ούτε από τηλ. ούτε από ιντερνετ, πόσω μάλλον εμείς που δεν είμαστε γιατροί. Και όπως αναφέρεται στις προδιαγραφές του δικτύου του ΜΑΖΙ, οι αρμοδιότητές του δε μπορούν να επεκταθούν σε θέματα που αφορούν ιατρικές οδηγίες γιατί, το τονίζω και πάλι,α)εμείς δεν είμαστε γιατροί και,β)ακόμα και το ίδιο σύμπτωμα με τη μητέρα σου να αντιμετωπίζει κάποιος από μας, η ενδεδειγμένη θεραπεία για τον καθένα μπορεί να είναι διαφορετική, έχουμε να κάνουμε με διαφορετικούς οργανισμούς. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λέω: δεν υπάρχει κοινή συνταγή για όλους. Αυτά από μένα και προσπάθησε να πας εσύ ή κάποιος κοντινός σας τη μητέρα σου στη γιατρό της.

Γεια σου vstrap. Η ψυχίατρος της μητέρας μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και δυστυχώς τα ραντεβού που της κλείνει εχουν μια (σχετικά) μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, κάπου στον ένα μήνα. Βέβαια εμένα μου φαίνεται μεγάλη, μπορεί και να μην είναι, δεν ξέρω.
Εχουμε πάει και μαζί στη γιατρό. Είχε ραντεβού στις 11 Μάη, πήγαμε μαζί και εκείνη της αύξησε τη δόση του Σολιάν (γιατί απ'το γενικό νοσοκομείο που είχε μείνει λίγες μέρες, η γιατρός της είχε γράψει να παίρνει ένα Σολιάν). Επίσης μας πρότεινε κι εκείνη να κάνουμε εισαγγελική αλλά εμείς (εγώ κι ο αδερφός μου, ο οποίος μένει και αυτός σε νησί) είπαμε να προσπαθήσουμε να την πείσουμε να πάρει την αγωγή σπίτι, μιας και μόνο στην ιδέα του να πάει σε νοσοκομείο, φρίκαρε (η μητέρα μου). Κατα τα άλλα, τις 2 άλλες φορές που την πετύχαμε στο νοσοκομείο (είχαμε ξαναπάει άλλες δύο φορές εγώ και η μητέρα μου) σε εφημερία, δεν είχε ποτέ χρόνο να κάτσει έστω δύο λεπτά να της μιλήσει, πάντε έφευγε γρήγορα-γρήγορα. Της είπε βέβαια πως αν θέλει κάτι να την παίρνει στο τηλέφωνο αλλά ούτε αυτό δουλευει τόσο καλά. Είχε πάλι ραντεβού μαζί της μέσα Ιούνη. Η μάνα μου, μου είπε ότι πήγε καλά αλλά πριν λίγες μέρες μου είπε ότι της έκρυψε ότι έχει ακόμα ψυχωσικά.
Το ξέρω πως δεν είστε γιατροί, και είχα διαβάσει πριν γίνω μέλος εδώ αυτά που λες για τις προδιαγραφές του ΜΑΖΙ. Απλά νιώθω ότι έχω κουράσει οποιονδήποτε άλλον (οι οποίοι δεν είναι και πολλοί, μιας και δεν νιώθω άνετα να το συζητάω με άτομα) κι έτσι είπα να γραφτώ εδώ, μήπως έβρησκα απαντήσεις/στήριξη σε πράγματα.
Στον γιατρό της δεν μπορούμε να πάμε μαζί. Αφενός γιατί στην ΑΘήνα δεν είναι κανείς συγγενείς μας (εγώ κι ο αδερφός μου είμαστε σε διαφορετικά νησιά, το σόι της είναι και αυτό σε νησί) κι αφετέρου γιατί η ίδια το αρνείται.
msilent έγραψε:
γειά σου kitty!
2 των 400ων, είναι ισχυρή δοσολογία. το κατα πόσο ταιριάζει ένα φάρμακο στον κάθε ασθενή, εξαρτάται απο τα αποτελέσματα που θα φέρει. θα σου πρότεινα να επισκεφθείς μαζί με την μητέρα σου τη γιατρό της κ να συζητήσετε ίσως μια αλλαγή στη δοσολογία ή στα φάρμακα. το σολιαν, εμενα προσωπικά με βοήθησε σε σχέση με τα υπόλοιπα αντιψυχωσικά που είχαν πολλές παρενέργειες. ίσως χρειαστεί να δοκιμάσει κ να αλλάξει αγωγή, ώσπου να βρει την κατάλληλη που ταιριάζει στην περίπτωσή της. καλό κουράγιο ευχομαι

msilent γεία σου!
Οταν είχαμε πάει μαζί στην ψυχίατρό της, μας είχε πει ότι είναι μια χαρά φάρμακο το Σολιάν. Θυμάμαι ότι και κάπου αλλού που είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο αντιψυχωσικό (όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο, έκατσα να το ψάξω μήπως την έπειθα μετά να το παίρνει μιας και ήταν αρνητική), πάλι κάποιος έλεγε ότι του είχε φανεί καλύτερο από άλλα αντιψυχωσικά. Σε ευχαριστώ πολύ για το καλό κουράγιο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Μίλησα λιγο προχθές με εκείνη τη ψυχίατρο που με συμβουλευει τηλεφωνικά, της είπα για τις σκέψεις μου όσων αφορά το Σολιάν και τα ψυχωσικά που επιμένουν. Εκείνη μου είπε ότι αφού υπάρχουν ακόμα συμπτώματα, σκέφτεται μήπως δεν παίρνει κανονικά τα φάρμακά της η μητέρα μου.
Η μητέρα μου, απ'την άλλη, λέει οτι τα παίρνει κανονικά. Και την πιστευω γιατί δεν θέλει σε καμία περίπτωση να μπει σε νοσοκομείο και προκειμένου να αποφύγει αυτό, τα παίρνει κανονικά.

Προς το παρόν απλά ελπίζω πως όπως είχε περάσει παλιότερα όλο αυτό, έτσι θα περάσει και τώρα. Και πως θα την πιάσουν τα φάρμακα (μιας και η δοση είναι καλή).
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 01 Ιουλ 2011 23:55 #1025

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
kitty, επειδή καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει και τόσο καλή συνεργασία με τη γιατρό της μητέρας σου, ίσως χρειάζεται να ψάξεις και κάπου αλλού. Κοίτα κι αυτό: www.mentalhealthmap.gr/search.asp .Μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις κάποιον πιο πρόθυμο ειδικό για την ίδια ή και κάποιο συμβουλευτικό κέντρο στην περιοχή που εσύ μένεις για ν'απευθύνεσαι για τους προβληματισμούς σου. Καλή τύχη κι ενημέρωσέ μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Solian και "ψυχωσικά". 02 Ιουλ 2011 06:37 #1026

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Κι εγώ έτσι νομίζω, ότι δεν είναι τοσο καλή όσο θα έπρεπε η σχέση συνεργασίας της γιατρού με τη μητέρα μου... Ο μόνος λόγος που λέω "νομίζω" κι όχι "πιστευω" είναι επειδή δεν ξέρω τίποτα επί του θέματος, δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να βλέπει κάποιος τον ψυχίατρό του κι έτσι δεν ξέρω αν το να πηγαίνει 2 φορές τον μήνα -ας πούμε- είναι υπερβολή ή όχι.

Απλά έτσι που τα βλέπω εγώ τα πράγματα, νομίζω πως ίσως θα έπρεπε να πηγαίνει πιο συχνά στη γιατρό της, να μιλάει πιο συχνά με ψυχίατρο κι όχι μια φορά το μήνα... Τόσο για να την παρακολουθεί και να προληφθεί οποιαδήποτε μελλοντική υποτροπή (ή, έστω, να αντιμετωπιστεί όσο είναι ακόμα στην αρχή, πριν γίνει πάλι κανα επεισόδιο) όσο και για να τη βοήθησει να ξεπεράσει πράγματα. Αν όλα αυτά είναι εφικτά βέβαια.

Ευχαριστώ πολύ για το λίνκ!
Θα το ξανατσεκάρω, μήπως βγάλω ακρη. Θέλω να κλείσω ραντεβού τώρα, πριν φτάσουν οι μέρες να πάω Αθήνα έτσι ώστε μέχρι να φύγω, να έχει κλειστεί το ραντεβού, και να πάω να με δει ψυχολόγος...
Αν βρισκόταν και κάποιος ψυχίατρος για τη μητέρα μου εκεί, καλά θα ήταν... Θα ρωτήσω και θα δω τι θα μου πούνε. Αν και δεν σου κρύβω ότι πιστευω πως ίσως να μην είναι και τόσο δεκτική σε αυτή την ιδέα, να δει κι άλλον ψυχίατρο... Είδωμεν.

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή, μακάρι να πάνε όλα καλά.
Θα ενημερώσω σίγουρα, μπαίνω κάθε μέρα (το πολύ μέρα παρα μέρα) στο φόρουμ του ΜΑΖΙ.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Solian και "ψυχωσικά". 05 Νοε 2013 06:06 #5299

  • Jwho75
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Jwho75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Μια και αναφέρατε το solian θα ήθελα να σας πώ το εξής:

Έιμαι πάσχων απο διπολική διαταραχή για πάνω απο 20 χρόνια.Έχω περάσει γύρω στα 15 επεισόδια μανίας και κατάθλιψης ακολύθως.Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα φάρμακα που κυκλοφορούν απο αλομπερντίν και ζυπρέξα μεχρι ρισπερντάλ.Όλα αυτά ήταν σκέτο βασανιστήριο για μένα.Παίρνοντάς τα δεν μπορούσα να λειτουργήσω σε καννένα εππίπεδο.κάποια στιγμή βρέθηκε ένας χρυσός άνθρωπος-γιατρός και μου πρότεινε το solian(χωρίς όμως σταθεροποιητή)
Πραγματικά είδα το φώς το αληθινό.Έπιασα δουλειά, τελείωσα το πανεπιστήμιο που το είχα αφήσει στη μέση και έμεινα οχτώ χρόνια απολύτως υγειής.Για κάποιο λόγο μετα απο αυτό το διάστημα θεώρησα οτι ήμουν τελείως καλά και χωρίς να το συζητήσω με καννέναν έκοψα και το σολιάν.΄Τότε ξέκινησε ένας καινούργιος και χειροτερος κυκλος μανιακών και καταθλιπτικών επισοδείων και έμεινα μετά απο νοσηλεία σε κλινική αρκετό καιρό με ένεση risperdal.Ο,τι χειρότερο πραγματικά.Τότε άλλαξα για μια ακόμη φορά γιατρό ο οποίος μου έδωσε πάλι το solian αλλά αυτή τη φορά σε συνδυασμό με σταθεροποιητή(lamictal).Έχουν περάσει 4 χρόνια και δεν το πιστεύω σχεδόν οτι είμαι πια τοσο καλά.
Και καταλήγοντας θα ήθελα να σας πώ απο τη δική μου εμπειρία οτι το solian και οποιοδήποτε άλλο πιστεύω αντιψυχωσικό φάρμακο χρειάζεται οπωσδήποτε και σταθεροποιητή.Ο σταθεροποιητής είναι που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο κατα τη γνώμη μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Solian και "ψυχωσικά". 04 Απρ 2014 20:36 #5619

  • emmy
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της emmy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Στην φαρμεκευτικη αγωγη που δωσανε και μενα στην μαμα μου για Διπολικη Διαταραχη ειχε το solian.Δεν καναμε πειραματα με τα χαπια μιας και την πιασανε και την βολεψανε καλα,η ψυχιατρος της(να ειναι καλα η γυναικα) μου ειπε οτι ρυθμιζει το συναισθημα και ειναι καλο σαν χαπι σε συνδιασμο με τα αλλα 2 που περνει.Θα ηθελα πολυ να μαθω απο ατομα με Διπολικη Διαταραχη τι συνδιασμο χαπιων περνουν και τι ενιωθαν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα